Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leht: Poola "bandeeralaste keeldu" aitasid koostada Kremli-meelsed isikud

Ukraina rahvuslaste meeleavaldus Kiievis Poola saatkonna ees 5. veebruaril.
Ukraina rahvuslaste meeleavaldus Kiievis Poola saatkonna ees 5. veebruaril. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Ajaleht Rzeczpospolita kirjutab, et palju kriitikat pälvinud Poola rahvusliku mälu seaduse välja töötamisel osalesid Kremli-meelsed ajaloolased, kellest üks on olnud ka Venemaa meediakanali Sputnik kommentaator. Täpsemalt aitasid need inimesed kujundada seaduse seda osa, mis puudutas ukraina rahvuslasi ja Poola-Ukraina suhteid Teise maailmasõja päevil.

Poola nn rahvusliku mälu eelnõu, mis on rahvusvahelist tähelepanu pälvinud eelkõige seoses holokausti puudutavate vastuoluliste sätetega, sisaldab veel üht tähelepanuväärset tüliküsimust. Nimelt keelatakse eelnõuga Poolas "bandeeralaste propaganda" edastamine. Sisuliselt on tegemist järjekordse sammuga Poola ja Ukraina pikaajalises vaidluses, mis puudutab sõjaaegseid sündmusi tänapäevase Ukraina lääneosas.

Ukrainat puudutav osa eelnõust sätestab, et Poolas on keelatud "ukraina natsionalistide" ideoloogia ning et "ukraina natsionalistide" kuritegude eitamine on karistatav. "Ukraina natsionalistide" all peetakse silmas eelkõige Stepan Banderat ja tema juhitud või temaga seotud rühmitusi.

Kaasaegsete Ukraina rahvuslaste jaoks on tegu kangelasega, kes sõdis praeguse Ukraina lääneosas nii Poola ülemvõimu kui ka Nõukogude Liiduga. Suhe Natsi-Saksamaaga oli keerulisem - kui alguses pidasid natsid ta iseseisvuspüüdluste eest kinni ja saatsid lõpuks koonduslaagrisse, siis 1944. aastal ta vabastati ning tal lasti korraldada ukraina rahvuslaste võitlust edasi tungiva Punaarmeega.

Kriitikud aga süüdistavad teda ja/või tema võitlejaid poolakate ja juutide vastastes pogrommides ja genotsiidis. Poola jaoks on kõige olulisemaks teemaks Ukraina Ülestõusuarmee (UPA) poolt etnilise puhastuse eesmärgil korraldatud Volõõnia ja Ida-Galiitsia veresaunad, mille käigus tapsid ukrainlastest võitlejad ligi 100 000 poolakat. Suur osa ohvritest olid naised ja lapsed. Kuigi nende sündmuste ajal viibis Bandera sakslaste käes vangis, oli UPA näol tegu tema poliitilise organisatsiooni (OUN-B) sõjalise haruga.

Nn bandeeralaste teema on olnud tõsiseks tüliküsimuseks kaasaegsetes Poola-Ukraina suhetes, kuid samuti on see moodustanud olulise osa Kremli Kiievi-vastasest propagandast.

Äsja heaks kiidetud Poola rahvusliku mälu seaduse ukraina rahvuslust puudutavat osa aitasid kujundada paremäärmuslikuks peetud poliitilise protestiliikumise Kukiz'15 esindajad. 460-kohalises seimis on sellel liikumisel 42 mandaati, senatis mitte ühtegi, kirjutavad Rzeczpospolita ja Unian.

Just Kukiz,15 esindajad kutsusid seadust välja töötama ajaloolase Wojciech Muszyński, kes on tuntud oma Ukraina ja USA vastu suunatud avalduste poolest. Muszyński mitte ainult ei aidanud eelnõu vormistamisele kaasa, vaid võttis osa ka vastava komisjoni istungitest.

Teiseks tähelepanuväärseks projektiga seotud isikuks oli professor Włodzimierz Osadczy, kes on töötanud kommentaatorina Vene propagandakanaliks peetud Sputnikus. Ka tema on silma paistnud väljaütlemistega "ukraina rahvuslaste nahaalsuse" vastu ning samuti on ta kritiseerinud Poola senist Läänele orienteeritud välispoliitikat.

Rzeczpospolita artiklis lükkasid nimetatud ajaloolased nende suhtes tehtud kriitika tagasi ja väitsid, et neid pole õiglane käsitleda Ukraina-vastaste või vastuoluliste ajaloolastena.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: