X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola riigipea nõunik: Iisrael tahab säilitada monopoli holokausti üle

Auschwitz II-Birkenau koonduslaagri hoone tänapäeval.
Auschwitz II-Birkenau koonduslaagri hoone tänapäeval. Autor/allikas: Morneomorneo/Wikimedia Commons

Poola presidendi Andrzej Duda nõuniku hinnangul on Iisraeli negatiivne reaktsioon Poola uuele holokaustiseadusele tingitud "häbitundest juutide passiivsuse pärast holokausti ajal".

Poola on sattunud Õiguse ja Õigluse (PiS) valitsuse vastuolulise holokaustiseaduse tõttu rahvusvahelise kriitika alla.

Seadus lubab määrata rahatrahvi või kuni kolmeaastase vangistuse Poola või välisriigi kodanikule, kes nimetab Natsi-Saksamaa surmalaagreid Poola surmalaagriteks.

Sama karistus ähvardab ka isikut, kes omistab "Poola riigile või rahvale süü või kaassüü kuritegude eest, mille pani toime Saksa Kolmas Reich, või muude inimsuse-, rahuvastaste ja sõjakuritegude eest".

Seadust on kõige teravamalt kritiseerinud Iisrael, USA ja Prantsusmaa. Iisrael on mures, et seadus loob võimaluse esitada süüdistusi holokaustis ellujäänutele, kes räägivad Saksa okupatsioonivõimudega koostööd teinud poolakatest. USA on teatanud, et seaduse jõustamine mõjub ebasoodsalt sõnavabadusele ja akadeemilistele uuringutele.

Andrzej Zybertowicz, Toruńis asuva Nicolaus Copernicuse Ülikooli sotsioloogiaprofessor ja presidendi nõunik, nimetas reedel ilmunud usutluses ajalehele Polska-The Times Iisraeli vastuseisu seadusele "Poola-vastaseks" ja näiteks sellest, et juudiriik "võitleb holokausti monopoli säilitamise eest".

"Paljud juudid tegelesid sõja ajal pealekaebamise ja kollaboratsiooniga. Minu hinnangul ei ole Iisrael seda kõike läbi töötanud," lausus Zybertowicz.

Saksa kantsler Angela Merkel ütles laupäeval iganädalases raadiopöördumises, et ei kavatse Poola seaduse küsimusse sekkuda, sest "sakslastena lasub meil vastutus holokausti ajal juhtunud asjade eest".

Võimupartei juht süüdistas Poola "vaenlasi" antisemitismi õhutamises

Poola konservatiivse võimupartei liider Jarosław Kaczyński süüdistas laupäeval riigi "vaenlasi" antisemitsmi õhutamises.

"Poola vaenlased, võib isegi öelda, et saatan, püüavad täna kasutada väga halba retsepti...see haigus on antisemitism. Me peame selle resoluutselt tagasi lükkama," ütles Kaczyński. "Aga see ei tähenda, et me annaksime laskemoona" neile, kes Poolat solvavad, sõnas ta.

Iisrael teatas sel kuul, et on täheldanud Poolas "antisemitistlike avalduste lainet". "Juudivastased avaldused on Poola internetikanaleid üle ujutamas, kuid need on saanud osaks ka peavoolumeediast, eriti kanalis TVP Info," teatas Iisraeli saatkond Varssavis.

Riiklikus telekanalis TVP on kommentaatorid teinud viimasel ajal mitu korda juutide suhtes kohatuid märkusi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: