Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola president allkirjastas vaidlusaluse holokaustieelnõu

{{1517924880000 | amCalendar}}
Poola president Andrzej Duda 20. detsembril ajakirjanike ees.
Poola president Andrzej Duda 20. detsembril ajakirjanike ees. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Poola president Andrzej Duda allkirjastas teisipäeval vaidlusaluse holokaustieelnõu, kuid saatis selle seaduspärasuse kontrolliks konstitutsioonikohtusse.

President sõnas, et saadab peatselt seadusena jõustuva eelnõu konstitutsioonikohtusse, et saada teada, kas selles ette nähtud muudatused on kooskõlas põhiseaduses tagatud sõnavabadusega.

Parlamendis vastu võetud eelnõu lubab määrata rahatrahvi või kuni kolmeaastase vangistuse Poola või välisriigi kodanikule, kes nimetab Natsi-Saksamaa surmalaagreid Poola surmalaagriteks või Poolat kaassüüdlaseks Kolmanda Reichi kuritegudes.

Iisrael on mures, et eelnõu loob võimaluse esitada süüdistusi holokausti ellujäänutele, kui nad räägivad Saksa okupatsioonivõimudega koostööd teinud poolakatest.

"Ma otsustasin selle seaduse allkirjastada, kuid saata see ka konstitutsioonikohtusse," ütles Duda.

Minu otsusega "hoolitsetakse Poola huvide, meie väärikuse ja ajaloolise tõe eest", sõnas ta.

Samuti arvestas president enda sõnul "nendega, kelle jaoks ajalooline mälu holokausti suhtes on iseäranis oluline, ja eriti nendega, kes jäid ellu ja kes, nii kaua kui võimalik, peaksid rääkima maailmale sellest minevikust ja oma kogemusest", sõnas Duda.

Seaduse mõistis eelmisel nädalal hukka ka Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu. "Me ei kannata absoluutselt ajaloo moonutamist, ümberkirjutamist või holokausti eitamist," sõnas ta.

Lisaks on eelnõu kritiseerinud ka USA ning selle sisu ärritab ka Ukrainat.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki kutsus suhete halvenemist Iisraeli ja USA-ga "ajutiseks" ning loodab enda sõnul suhete paranemist, kui Poola on saanud "oma positsiooni selgitada".

Poola välisministri Jacek Czaputowiczi hinnangul on Iisrael eelnõu "üle tõlgendanud". Poola on avatud ettepanekule toetada ühisavaldust Iisraeliga, milles täpsustatakse eelnõu ulatust, ning ka tulevikus muudatuste tegemisele seadusesse, lisas ta.

Saksa välisminister Sigmar Gabriel ütles laupäeval: "Selle organiseeritud massimõrva korraldas meie riik ja ei keegi teine. Üksikud kollaborandid ei muuda ses osas midagi."

"Me oleme veendunud, et üksnes omaenda ajaloo hoolikas teadvustamine võib tuua lepitust. See tähendab ka, et inimesed, kes pidid kogema holokausti talumatuid kannatusi, saaksid piiranguteta neist kannatustest rääkida," lisas ta.

Pingete tõttu jäi ära Iisraeli haridusministri visiit

Seadusega seotud pingete tõttu jäi ära ka Iisraeli haridusministri Naftali Bennetti Poola-visiit, vahendas Reuters.

Bennett ütles esmaspäeval, et talle on suureks auks, et Poola tema visiidi tühistas, sest tal ei oleks kavas kriitikast Varssavi eelnõu asjus loobuda.

Varem oli Iisraeli haridusminister teatanud, et tal on plaanis Poolat külastada, et eelnõu teemat arutada, kuid Poola valitsuse pressiesindaja teatas hiljem, et sellist visiiti pole kavas.

"Poola juutide veri kisendab maa alt ning ükski seadus ei saa seda summutada," nentis Bennett oma avalduses. "Poola valitsus tühistas minu visiidi, sest ma mainisin sealsete inimeste kuritegusid. Mulle on see auks."

Pärast Bennetti avaldust teatas Poola valitsuse pressiesindaja Joanna Kopcinska, et Varssavi on veendunud, et kaks osapoolt suudavad kokkusaamise kuupäeva asjus kokkuleppele jõuda. "Kindlasti räägime me peagi oma ühisest ajaloost," lisas kõneisik.

Poola välisminister Jacek Czaputowicz ütles teisipäeval, et Bennetti visiiti polnud Poola valitsuse poolt kavandatud.

"Minister Bennett teatas oma valmisolekust tulla ja tema sõnad pole praegusel hetkel dialoogile kaasa aidanud, kuid samal ajal on näha, et Iisraelis on teistsuguseid seisukohti. Osa avalikust arvamusest, mõned poliitikud tahavad süüdistada Poolat holokausti kaasosaliseks olemisel ja see o probleem, mis on tõstatunud," sõnas Czaputowicz.

Iisrael loodab, et Poola muudab veel seadust

Iisraeli välisministeerium teatas omakorda teisipäeval, et nemad loodavad endiselt, et Poola muudab kavandatava seaduse sisu.

Välisministeeriumi teate kohaselt loodab Iisrael, et enne lõpliku vormi saamist on võimalik seadusesse muudatusi ja parandusi teha.

USA on pettunud Poola presidendi otsuses holokaustiseadus jõustada

Washington on pettunud Poola presidendi Andrzej Duda otsuses allkirjastada seadus, mis kuulutab ebaseaduslikuks Natsi-Saksa kuritegude omistamise Poola riigile.

"USA on pettunud, et Poola president on allkirjastanud seaduse, mis kehtestab kriminaalkaristuse Natsi-Saksa kuritegude omistamise eest Poola riigile," teatas välisminister Rex Tillerson avalduses. "Selle seaduse jõustamine mõjub ebasoodsalt sõnavabadusele ja akadeemilistele uuringutele." 

Eelmisel nädalal hoiatas USA välisministeerium, et sellise seaduse jõustamisel võivad olla tagajärjed suhetes Ühendriikidega.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: