Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Grybauskaite: Leedu toetab Poolat kohtureformivaidluses EL-iga

Presidendid Andrzej Duda ja Dalia Grybauskaite 17. veebruaril Vilniuses.
Presidendid Andrzej Duda ja Dalia Grybauskaite 17. veebruaril Vilniuses. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Leedu toetab Poolat vaidluses Euroopa Komisjoniga vastuolulise kohtureformi üle, ütles Leedu president Dalia Grybauskaitė laupäeval.

"Praegu käivad Euroopa Komisjoni ja Poola valitsuse vahel diskussioonid. Leedu positsioon on väga selge ja jõuline: me ei toeta sunni- ega jõumeetodeid ühegi riigi vastu. Leedu ei toeta hääletust Poola vastu, me kutsume mõlemat poolt kokku leppima," ütles Leedu riigipea laupäeval pärast kohtumist Poola presidendi Andrzej Dudaga.

Grybauskaitė lisas, et Leedu positsioon on sama ka rände- ja õigusriigi küsimuses.

Duda nimetas Leedu positsiooni "tasakaalustatuks" ja ütles, et see näitab Poola olukorra mõistmist.

Euroopa Komisjon algatas 20. detsembril Poola suhtes selle vastuoluliste kohtureformide tõttu rikkumismenetluse, mis võib päädida hääletusega Varssavilt hääleõiguse äravõtmise üle EL-i nõukogus.

Poola ja Leedu presidendid väljendasid vastuseisu Nord Stream 2-le

Leedu ja Poola presidendid jagavad Saksa ja Venemaa vahelise plaanitava Nord Stream 2 gaasitoru osas negatiivset arvamust, teatasid presidendid pärast laupäevast kohtumist.

"Oleme Nord Stream 2 osas ühel arvamusel – see on majandusliku õigustuseta geopoliitiline projekt, mis teeb suured Euroopa riigid 80 protsendi ulatuses sõltuvaks ühe riigi, see tähendab Venemaa, gaasist," ütles Leedu president Grybauskaitė pärast kohtumist oma Poola ametivenna Dudaga.

Tema sõnul näitavad Leedu ja Poola gaasituru kogemused, et ühest pakkujast sõltumine on halb valik. "See on halb asi. Nii Leedu kui Poola kogemus näitavad, et sellest saab geopoliitiline instrument. See ei ole majanduslik instrument, see on instrument mida kasutatakse poliitiliseks mõjutamiseks ja survestamiseks. Seega leiavad mõlemad riigid, et sõltuvus ei ole kasulik ja isegi ohustab meie riikide geopoliitilist stabiilsust," märkis president.

Grybauskaitė nentis ka, et ei Poolal ega Leedul pole otsest võimalust projekti peatada.

Duda väljendas omaltpoolt hämmingut Lääne-Euroopa pürgimuste suhtes olla sõltuvad Vene gaasitarnest. "Saan vaid väljendada oma hämmingut, et Euroopa Liit, pean silmas selle Lääne osa, tahab sõltuda Gazpromist. See hämmastab mind," ütles Duda.

Nord Stream 2 torujuhe oleks teine gaasijuhe, mis viiks Vene maagaasi Läänemere alt otse Lääne-Euroopasse. Projektile on vastumeelt avaldanud mitmed Euroopa Liidu liikmesriigid ning ka USA, leides, et see ohustab Euroopa energiajulgeolekut suurendades sõltuvust Vene gaasist. Lisaks sellele haavaks see Ukrainat kui transiitriiki.

Leedu ja Poola lõpetasid riigipiiri õigusliku määratlemise

Leedu ja Poola allkirjastasid laupäeval kahepoolse lepingu ühise piiri õigusliku määratlemise kohta.

Dokumendi peab ratifitseerima Leedu parlament.

Leedu-Poola riigipiir määratleti 1996. aastal, kuid tollane leping nägi ette täiendava õigusliku lepingu sõlmimise, mis lõpetaks riigipiiri määratlemise protsessi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: