Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia valimistel juhib paremtsentristlik koalitsioon

{{1520238360000 | amCalendar}}
Koomik Berlusconi maskiga (Reuters), Põhja Liiga juht Matteo Salvini (SIPA) ja Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio (Reuters).
Koomik Berlusconi maskiga (Reuters), Põhja Liiga juht Matteo Salvini (SIPA) ja Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio (Reuters). Autor/allikas: Scanpix

Itaalia üldvalimistel juhib siseministeeriumi avaldatud esialgsetel andmetel paremtsentristlik koalitsioon, mida toetas umbes 37 protsenti valijatest, järgnevad populismis süüdistatud Viie Tähe Liikumine umbes 31 ja vasaktsentristlik koalitsioon 23 protsendiga.

Kuna ühelgi rühmitusel ei ole selget enamust, kinnitavad esialgsed tulemused, et läbirääkimised valitsuse moodustamiseks kujunevad pikaks ja keeruliseks.

Paremtsentristliku koalitsiooni sees näitavad esialgsed tulemused immigrantidevastase euroskeptilise Liiga (endise nimega Põhja Liiga - Toim.) edu ekspeaminister Silvio Berlusconi Forza Italia ees. Liiga kogus esialgsetel andmetel umbes 18 ja Forza Italia vähem kui 14 protsenti häältest.

Valimisjärgsed lävepakuküsitlused ennustasid paremtsentristlikule koalitsioonile 33-36 protsenti, Viie Tähe Liikumisele 29-32 protsenti ja vasaktsentristidele 24-27 protsenti häältest.

Viie Tähe Liikumine teatas esmaspäeva pärastlõunal, et tunneb vastutust moodustada uus valitsus, kuna saavutas pühapäevasel valimisel erakonnana kõige rohkem hääli. "Valimised olid Viie Tähe Liikumise triumf. Meie oleme võitjad," ütles erakonna juht Luigi Di Maio pressikonverentsil.

Di Maio lisas, et partei on valmis alustama parlamendienamuse kokkusaamiseks arutelusid kõigi jõududega.

Salvani: mul on õigus ja kohustus moodustada Itaalia uus valitsus

Itaalia paremäärmuslaste juht Matteo Salvini, kelle paremtsentristlik koalitsioon kogus pühapäevastel üldvalimistel 37 protsenti häältest, ütles esmaspäeval, et tal on "õigus ja kohustus" moodustada uus valitsus.

Salvini paremäärmuslik Liiga sai valimistel parema tulemuse kui samasse koalitsiooni kuulunud ekspeaminister Silvio Berlusconi Forza Italia. Koalitsioon ei saa parlamendis siiski enamust.

Salvini välistas liidu populistliku Viie Tähe Liikumisega, mis kogus valimistel 32 protsenti häältest.

Immigrantidevastase Liiga juht nimetas valimistulemust "erakordseks võiduks". Salvani lisas, et alustab "lähitundidel" läbirääkimisi ülejäänud koalitsiooni, eeskätt Forza Italia juhi ekspeaminister Berlusconiga.

Salvini rõhutas, et peab kinni paremkoalitsiooni sisesest kokkuleppest, et tulevase peaministri nimetab erakond, kes saavutab koalitsioonis enim hääli.

"Ma ei ütle, et see pean olema mina, kuid meie meeskond on valmis," ütles Salvini, lisades, et "sõpradevahelistest kokkulepetest peetakse kinni".

Salvini Liiga kogus valimistel 18 protsenti häältest, Berlusconi Forza Italia 14 protsenti.

Renzi lahkub Demokraatliku Partei juhi kohalt

Itaalia vasaktsentristliku Demokraatliku Partei juht Matteo Renzi ütles esmaspäeval pärast kaotust pühapäeval toimunud parlamendivalimistel, et astub juhikohalt tagasi.

"Ilmselgelt astun tagasi Demokraatliku Partei liidri kohalt," lausus Renzi ajakirjanikele.

Ekspeaminister lisas, et rahuldub uue rolliga kodulinna Firenze senaatorina.

Renzi otsus alates 2013. aastast Itaaliat valitseva PD esimehe kohalt lahkuda on tingitud loodetust nõrgemast valimistulemusest. PD juhitav koalitsioon kogus pühapäevastel üldvalimistel 22 protsenti häältest, saades lüüa nii Silvio Berlusconi Forza Italia juhitud paremtsentristide kui ka populistliku erakonna Viie Tähe Liikumine käest, kes kogusid vastavalt 37 ja 32 protsenti häältest.

2014. aasta veebruaris sai Renzist 39 aasta vanuselt Itaalia noorim peaminister. Endine Firenze linnapea lubas muuta Itaalia meritokraatlikumaks ja konkurentsivõimelisemaks, kuid kukkus oma plaanides suuresti läbi.

Renzi pani peaministriameti maha 2016. aasta detsembris pärast seda, kui valijad hääletasid ülekaalukalt maha tema ettepanekud põhiseaduse reformimiseks. Valitsusjuht oli sidunud referendumi tulemusega oma ametise püsimise.

Pärast Renzi ametist lahkumist tegutseb Itaalia peaministrina tema lähedane liitlane Paolo Gentiloni.

Ekspeaminister lootis, et valijad annavad talle äsjastel üldvalimistel uue mandaadi.

Analüütik: Itaalia valimised muutsid poliitmaastikku põhjalikult

Itaalias pühapäeval toimunud parlamendivalimised muutsid Itaalia poliitmaastikku põhjalikult ning selle tagajärjed on tuntavad pikka aega, ütles analüütik esmaspäeval.

Konsultatsioonifirma Teneo Intelligence kaasasutaja Wolfango Piccoli ütles, et eelseisvad valitsuskõnelused tulevad pikad ja selle tulemus pole kindel.

Valitsuse moodustamiseks on parim positsioon paremtsentristlikel erakondadel, kes oodatavasti saavad 630-liikmelises alamkojas 250-260 mandaati, lisas Piccoli. Sellest aga parlamendienamuseks ei piisa.

Oodatakse, et populismis süüdistatud Viie Tähe Liikumine saab 230 mandaati.

Rooma ülikooli LUISS politoloog Roberto D'Alimonte sõnul on raske moodustada valitsust, mis jätab välja Viie Tähe Liikumise välja, sest sellest saab parlamendi suurim erakond.

Võimalik, et erakonnavälise toetusega luuakse vähemusvalitsus, kuid pole teada, kas see toetus tuleb parlamendi vasak- või paremtiivalt, ütles D'Alimonte.

Itaalia parlamenti sai maffia vastu tunnistusi andnud poliitik

Sitsiilia maffia tapetud mehe lesk, kes andis maffia vastu tunnistusi ja elab seetõttu relvastatud kaitse all, valiti Itaalia parlamenti, selgus esmaspäeval parlamendivalimiste ametlikest tulemustest.

Viie Tähe Liikumise kandidaat Piera Aiello (51) tegi kampaaniat suletud uste tagant ning tema nägu ei tohi avalikkuses näidata, sest kardetakse, et maffia üritab talle kätte maksta.

Aiello võitis peaaegu 53 protsenti häältest Lääne-Sitsiilias asuvas Marsala valimisringkonnas. Tema paremtsentristlik rivaal kogus 26 protsenti häältest.

Aiello abikaasa oli Sitsiilia maffiabossi Vito Atria poeg. Kaks maffia palgamõrvarit tapsid ta 1991. aastal Aiello silme ees. Vito Atria lasti maha 1985. aastal ning tema poeg Nicolo rääkis avalikult, et haub kättemaksu. Rivaalitsev maffiaklann otsustas seepeale, et tapab Nicolo.

Aiello andis pärast tapmist tunnistusi ning andis prokuratuurile kaks palgamõrvarit välja. Hagi juhtinud prokurör Paolo Borsellino hukkus 1992. aastal autopommirünnakus.

Poliitiku sõnul otsustas ta kandideerida, sest Viie Tähe Liikumine on pühendunud sotsiaalse ebavõrduse vähendamisele ning ta tahab tulla tagasi avalikkuse ette pärast seda, kui pidi kolima kodukohast mujale Itaaliasse.

"Kui mind valitakse parlamenti, siis lõpuks naasen avalikkusesse ega ole enam see naine, kes 26 aasta eest deporteeriti," ütles Aiello usutluses lehele Oggi Notizie.

Macron peab Itaalia valimistulemuste peateguriks sisserännet

Itaalia üldvalimistel, kus toetust kasvatasid paremäärmuslikud ja populistlikud jõud, oli otsustav tegur "rändesurve", ütles esmaspäeval Prantsuse president Emmanuel Macron.

Macroni sõnul tuleb Itaalia valimistulemusi tõlgendada "suure rändesurve kontekstis", mis on "vaieldamatult Itaaliat mõjutanud".

"Olen veel ettevaatlik ja ootan, kuni Itaalia president on otsuse langetanud," ütles Macron pressikonverentsil.

Le Pen tervitas euroskeptikute edu Itaalia valimistel

Prantsuse paremäärmuslaste liider Marine Le Pen tervitas euroskeptilise immigrantidevastase Liiga tugevat toetust Itaalia pühapäevastel üldvalimistel.

"Meie sõbra ja liitlase Matteo Salvini Liiga jõuline edu valimistel on uus etapp rahva äratamisel," kirjutas Le Pen esmaspäeval Twitteris.

Le Peni enda Rahvusrinne on kriisis pärast oma liidri lüüasaamist Prantsusmaa mullustel presidendivalimistel.

Toimetaja: Indrek Kuus, Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: