Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Roomas: Itaalia valimised tõid oodatud ebakindluse

Foto: AFP/Scanpix

Itaalia valimised võitis protestipartei Viie Tähe Liikumine. Suurimaks kaotajaks peetakse endise peaministri Matteo Renzi Demokraatlikku Parteid. Tähelepanuväärne on ka Silvio Berlusconi erakonna Forza Itaalia allajäämine oma paremäärmusliku koalitsioonipartneri Liiga juhile Matteo Salvinile, kes on järgmise valitsuse üks võtmetegelane, usuvad vaatlejad.

Itaalia valimised tõid oodatud ebakindluse - ükski varem kokku lepitud koalitsioon ei kogunud piisavalt hääli, et panna kokku stabiilne valitsus. Roomat ootavad nüüd ees tõenäoliselt kuid kestvad kõnelused ja maad võtavad spekulatsioonid, kes võiksid koos Itaaliat valitseda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nüüd vaadatakse otsa kahele noorele liidrile.

Luigi Di Maio juhitud Viie Tähe Liikumine kogus parteidest kõige enam hääli ja läheb esmakordselt valitsusse, usub Policy Sonari analüütik Francesco Galietti.

"Oleks väga ebaõiglane kui riigipea [Sergio Mattarella] looks koalitsiooni, kus ei oleks esindatud Viie Tähe Liikumist. Viie Tähe Liikumine on liiga suur, et nad valitsusest välja jätta," nentis ta.

Kui koomik Beppe Grillo asutatud protestipartei võitu ennustasid küsitlused juba kuid tagasi, siis valimiste ootamatu võitja on immigratsioonivastane Matteo Salvini, kes juhib paremäärmuslikku erakonda Liiga, endise nimega Põhja Liiga.

Tegu on mehega, kes tõenäoliselt lõpetab Silvio Berlusconi ajastu Itaalia poliitikas.

"Berlusconi aeg on läbi ja ta hääbub vaikselt," tunnistas John Caboti ülikooli politoloogiaprofessor Federigo Argentieri.

"Ta ei räägi alates eilsest. Tal on vaikusehetk ja see on Itaalias uus asi. Võiks öelda, et see on riigi uus algus. Berlusconi, kes oli parempoolsete kõige populaarsem liider, ja Matteo Renzi, kes oli vasaktsentri juht, on kõrvale lükatud. Nüüd on aeg uue liidri esilekerkimiseks," lisas ajakirjanik Aldo Torchiaro.

Puht numbrite mõttes on kahel noorel poliitilisel liidril Salvinil ja Di Maiol kahepeale koalitsiooni tegemiseks hääled koos. Nüüd vaadatakse otsa Itaalia presidendile Mattarellale, kelle ta volitab valitsust juhtima.

"Selleks meheks saab tõenäoliselt Liiga juht Salvini. Võib-olla Viie Tähe Liikumine lõheneb, liigub paremale ja osa liikumisest liitub selle uue valitsusega," arvas ajakirjanik Torchiaro.

"Nad (Liiga ja Viie Tähe Liikumine) on üksteisest väga erinevad, ma kahtlen, et nad suudaksid moodustada ühise valitsuse. Ja kui suudaksid, oleks see riigile väga halb, sest see oleks Euroopa-vastane, Iisraeli-vastane, tugevalt Venemaa-meelne. Nende kahe partei kombinatsioon oleks katastroofiline, plahvatusohtlik," rõhutas omakorda politoloog Argentieri.

Viie Tähe Liikumise ja Liiga tehtud valitsus oleks ka Eestile halb, märkis professor, kelle sõnul on Matteo Salvini "Putini mees Itaalias".

"Kui oleks konkreetne oht Balti riikide julgeolekule, intsidendid piiril, mis võiksid viia maskeeritud konfliktini, nagu Ukrainas, siis ärge lootke Itaalia peale, kui Salvini ja Viie Tähe Liikumine võimule saavad," sõnas Argentieri.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: