Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Di Maio: Viie Tähe Liikumine ei taha enam Itaaliat EL-ist välja viia

Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio.
Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio. Autor/allikas: Flavio Lo Scalzo/AGF/SIPA/Scanpix

Itaalia Viie Tähe Liikumise (M5S) juht Luigi Di Maio kinnitas ülejäänud Euroopa Liidule, et partei eurovastasus on jäänud minevikku.

M5S kogu 4. märtsi parlamendivalimistel erakondadest parima tulemuse ehk üle 32 protsendi häältest, kuid jäi siiski alla paremtsentristlikule koalitsioonile, mis kogus kokku 37 protsenti häältest, vahendas Politico.

Koalitsioonis kogus enim hääli paremäärmuslik Liiga, mille juht on Matteo Salvini. Ühelgi parteil või koalitsioonil ei ole aga piisavalt toetust, et üksi võimul olla.

"Peaministrina oleks mu esimene visiit Brüsselisse," ütles Di Maio Roomas pressikonverentsil välisajakirjanikele.

"Me liiguksime edasi oma majandusmeetmetega vastavalt kokkuleppele Brüsseliga ning mitte selle vastu," lisas ta.

Di Maio ütles, et enam ei ole aeg euroalast lahkuda ning M5S ei plaani Euroopa Liidust lahkumist.

Ta kinnitas ka, et "liikumine ei taha teha mingit tegemist Euroopa äärmuslike jõududega ning soovib maksimaalset dialoogi Euroopa valitsusjõududega".

Brüssel on pikalt vaadanud murelikult eliidi-vastase M5S-i tõusule. Varem on liikumine kutsunud Itaaliat üles loobuma eurost.

Di Maio rõhutas esmaspäeval, et see poliitika on kõrvale heidetud. Tema sõnul on aeg vaadata, kuidas viia Euroopa Liidus läbi muudatusi, nende hulgas vaadata üle ranged eelarvereeglid.

"Ma arvan, et me kõik nõustume, et eelarvedefitsiidi piir 3 protsenti SKT-st tuleks üle vaadata või asendada," sõnas Di Maio.

Tema sõnul oleks M5S-i juhitava valitsuse eesmärk kärpida Itaalia suurt võlga, kuid seda tuleks teha läbi majandusmeetmete, mitte kärbete.

Di Maio ütles, et tema valitsus on valmis rääkima valitsuse moodustamisest kõigi teiste poliitiliste jõududega, kellel on samad prioriteedid. Samas välistas ta institutsioonilise valitsuse, kuhu kuuluksid kõik suuremad parteid. Sellist lahendust on aga välja pakutud, kui president Sergio Mattarella ei suuda leida valitsevad koalitsiooni.

M5S-i liider ütles, et tal ei oleks ka midagi uute valimiste vastu. "Ma olen kindel, et itaallased oleksid valmis andma veel tugevama signaali," sõnas ta.

Liiga tahab valitsust ilma Demokraatliku Parteita

Itaalia euroskeptilise Liiga liider Matteo Salvini ütles kolmapäeval, et ta on valmis moodustama igasuguse valitsuskoalitsiooni, kuni sellesse ei kuulu Demokraatlik Partei (PD), mis on olnud võimul viimased viis aastat, vahendas Reuters.

"Välistades PD on kõik võimalik," ütles ta Roomas pressikonverentsil.

Liiga on suurim partei parempoolses koalitsioonis, kuhu kuulub ka endise peaministri Silvio Berlusconi Forza Italia.

Salvini kordas ka oma partei pikaajalist seisukohta, et euro on vigane valuuta. "Ainus pöördumatu asi on surm, mitte valuuta," lisas ta.

Politico kirjutas kolmapäeval, et Itaalia valimiste eelset kampaaniat ei kasutatud ära selleks, et arutleda riigi ja Euroopa suhte üle. Politico hinnangul tõstab valimiste tulemus selle teema aga päevakorda.

Esimest korda Itaalia ajaloos mainis peaaegu iga partei oma valimisprogrammis Euroopa Liitu. Kuigi parteid tegid erinevaid ettepanekuid - alates Euroopa Ühendriikide loomisest kuni euroalale jäämise üle referendumi korraldamiseni - oli avalik debatt sel teemal pealiskaudne ja eksitav.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: