Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Roomas: välistatud pole ka Viie Tähe Liikumise ja Põhja Liiga liit

{{1520147580000 | amCalendar}}
Foto: SIPA/Scanpix

Roomas viibiv ERR-i korrespondent Johannes Tralla on enne pühapäevaseid valimisi rääkinud mitmete asjatundjatega, kelle kommentaare ja arvamusi saab lugeda järgnevast artiklist.

Peamist artiklit Itaalia valimistest, mis päeva jooksul uueneb, saab lugeda SIIN.

Rooma Sapienza ülikooli politoloogiaprofessor Gianluca Passarelli:

See segadus ei ole ainult Itaalia eripära. Valimisööl ei ole tõenäoliselt selget tulemust.

Demokraatlik Partei, mis on peamine vasaktsentristlik partei, praeguse peaministri Paolo Gentiloni partei on euroopameelne partei, aga ei suuda saada enamust kohti. Teisel pool on Forza Italia, nende juhti ja partei omanikku Silvio Berlusconit ennast ei saa valida juriidilistel põhjustel, aga ta on koalitsiooni juht. Need kaks parteid võiksid minna suurde koalitsiooni.

Paremäärmuslikest parteidest:

Põhja Liiga on ekstremistlik, rassistlik, ksenofoobne ja populistlik partei ja pooldab euroalast lahkumist. Sarnane Prantsuse Rahvusrindega. Ja siis on teine partei – Itaalia Vennad, mis on neofašistlik partei.

Võtmeroll on vabariigi presidendil Sergio Mattarellal. Vabariigi president on väga kompetentne, tõsine ja tagasihoidlik ja ta suudab riiki koos hoida. Ta ei määra juhti, kes ei jätkaks euroopameelse suhtumisega.

On väga ebatõenäoline, et äärmuspartei nagu Põhja Liiga võiks teha valitsuse.

Viie Tähe Liikumine (M5S):

Jah, nad on muutunud tõsiseks parteiks. Nii et ma hoiaksin lahus valijad, kes tõesti usuvad muutust, ja partei juhtkonna.

Juhtkond ei ole suutnud liikumise eesmärke täita. Ja mulle tundub, et osad valijad tunnevad kibestumist, nad tahaksid partei hüljata ja nad võivad jätta valimata.

M5S pakub välja uusi poliitikaid – värskeid, modernseid koos mõnede halbade ideedega minevikust. Nagu näiteks seda, et võiks valitseda koos Põhja Liigaga.

M5S ei ole migratsiooni poolt ega vastu, nii et seal on läbirääkimisruumi.

M5S oli selgelt Italexiti poolt. Aga kui valimised lähenesid, muutsid nad oma ideed ja hakkasid EL-i bürokraatia mõõdukateks kriitikuteks. Ma usun, et nad on endiselt vastu. Aga nad ei ütle seda, sest kohe on valimised, aga see on võtmetegur, mis hoiaks koos võimalikku koalitsiooni Põhja Liigaga.

M5S on partei, mida nimetaksin tsentri äärmuslasteks. Neil on vaja kõigi keskmise valijate hääli. Nad ei ütle üheski teemas midagi, mis lõhestaks valijaid. Nad surfavad igal teemal nii, et nad meeldiksid kõigile. Aga see on riskantne. Sest valijad võivad tüdineda kõikidest revolutsiooniliste parteide lubadustest – vaja on tulemusi.

Itaalia lahkumine EL-ist... ma ei liialda... viitaks EL-i lõpule. Saksamaa ja Prantsusmaa ei lepi sellega kunagi. Ja Itaalia institutsioonid ei lepi sellega. Nii et Põhja-Liiga hoitakse valitsusest kõrvale. Ja Demokraatlik Partei ja Forza Italia ja keegi teine... näiteks osa Viie Tähe Liikumisest toetaks uut valitsust. Või siis tuleksid peagi uued valimised.

Kõrge tööpuudus, immigratsioon...

Kuna Põhja Liiga tõstatas selle, muutus valimiste probleemiks immigratsioon. Empiiriliste tõendite järgi ei ole see tegelikult probleem – kuritegude arv, mida immigrandid toime panevad, on madal. Absoluutnumbrid on üsna väikesed võrreldes Saksamaa, Prantsusmaa ja Põhjamaadega. Aga me peame arvestama, et ühiskond ei ole üksnes numbrid, aga ka veri ja emotsioonid.

Inimesed tajuvad, et see on teema.

Immigratsioon ei ole üksnes Itaalia probleem. Itaalia rannik on EL-i merepiir ja seda tuleks nii kohelda.

Rooma mõttekoja Action Institute juht Carlotta de Franceschi:

Isegi itaallaste jaoks on olukord ennustamatu. Esiteks on valimisseadus uus ja see on esimene kord, kui seda proovitakse.

Viie Tähe Liikumine tõuseb, aga me ei tea, kuna arvamusküsitlused ka USA-s ja Suurbritannias ei olnud väga efektiivsed.

Ja M5S domineerib Lõuna-Itaalias.

Parteide toetus on väga killustunud ja piirkondlik. Nii et viimase minutini ei tea.

Meie probleem on riigivõlg. Peaksime olema keskendunud sellele. Oleks vaja olulisi otsuseid, mida ma ei näe programmides, kuidas vähendada riigivõlga.

Mul on tõesti kahju, et me oleme kampaania ajal rääkinud pensionidest ja vanadest inimestest, aga me pole peaaegu üldse rääkinud noortest. Itaalias on 1,5 miljonit inimest vanuses 18-34 eluaastat, kes lahkusid kodumaalt vahemikus 2008-2017, keegi ei räägi sellest.

Küsimus on selles, kui palju hääli saavad paremtsentristid ja kui palju neist häältest kuuluvad Põhja Liigale. Kui nad saavad 40 protsenti, aga Põhja Liigal ei ole suur osakaal, siis on mõistlikum teha paremtsentri ja vasaktsentri valitsus ehk Berlusconi ja Renzi koos. Aga stsenaarium, mille peale ma ei taha mõelda, aga see on võimalik – Viie Tähe Liikumine koos Põhja Liigaga. Minu arvates oleks see paras katastroof.

Itaalial võttis 10 aastat, et taas jalule saada. Tegime tööturu ja pensionireformid ja nemad tuleksid ja keeraksid suurema osa neist reformidest tagasi.

Põhja Liiga tegi immigratsioonist suure teema, aga Viie Tähe Liikumine, kellel on kaks korda suurem toetus ei osalenud üldse selles arutelus. Nii et neil puudub selles küsimuses oma arvamus. Ja muide nad muudavad oma arvamust iga päev, sest nende poliitika põhineb algoritmil, mis vaatab Facebookist, mida inimesed arvavad. Nii et nende poliitika võib iga päev muutuda.

Loodan, et kui Viie Tähe Liikumine saab võimule, siis võtavad ametnikud juhtimise üle, sest Beppe Grillo kamp ei saa hakkama.

Alternatiiv on see, et tuleb hakkama saada inimestega, kes ei ole eriti mõistlikud. Esiteks selle pärast, et nad lihtsalt ei tunne asja. Teiseks, selle pärast, et nad andsid lubadusi, mille täitmine on võimatu.

Kaos on osalt ka Euroopa Liidu ja kasinuspoliitika süü.

Itaalia eliit peaks aru saama, mis läks valesti. Sest meil on siin populistid, kes võistlevad üksteisega hullumeelsete sõnumitega. Aga asi pole üksnes meis. Me oleme osa projektist ja teatud olukorrad tekitati kesksete poliitikatega. Kõik peaksid mõtlema koos, mis läks valesti, kuidas mitte korrata samu vigu tulevikus ja olla kõik osa sellest projektist.

Kui Lõuna-Euroopa riigid tunnevad pidevalt, et nende arvamus ei loe, siis on meil siin tüübid, kes kasutavad ära EL-i patuoinana. Ja sellest ei ole kellelegi kasu.

Kujutage seda ette – meil on täna 30 protsenti noorte tööpuudus. Kõik need tüübid, kes Itaaliasse tulevad, on vallalised mehed vanuses 18-30. Juba demograafilisest ja visuaalsest küljest tekitab see sotsiaalseid probleeme. Meie noored ei leia tööd ja siis on tüübid, kes ootavad vastust ja kui nad ei ole põgenikud, siis nad ei saa tagasi minna, sest me ei tea, kuhu neid saata ja neil pole samuti tööd. Kui sa oled immigrant, kel ei ole tööd, siis sa otsid teisi võimalusi ellu jääda.

Viie Tähe Liikumine tahab paista välja parteina. Käivad ringi ülikondades ja ütlevad, et me ei lõhu kõike ära. Aga on väga keeruline pidada dialoogi inimestega, kes ei saa aru keerulistest asjadest. Neil ei ole mingit tausta – mitte mingit haridust, mitte mingit kogemust. Need tüübid pole kunagi tööl käinud. 20 protsenti liikumise parlamendisaadikutest ei deklareerinud kunagi tulusid enne, kui nad läksid tööle parlamenti. Nii et kas nad pole kunagi tööl käinud või teenisid musta raha.

John Caboti Ülikooli professor Federigo Argentieri:

Jah, Itaalias valitseb korralagedus. Itaalia poliitika on segane, isegi itaallastele. Aga see stereotüüp mõjutab muidugi ka...

Füüsiliselt võivad poliitilised süsteemid olla korrumpeerunud, sest inimesed ei ole täiuslikud, aga kui see muutub patoloogiaks, siis on midagi süsteemis valesti. Ja Itaalia süsteemi vead tekitasid suure korruptsiooni. Rohkem, kui suudeti taluda.

Ja seeläbi loodi Viie Tähe Liikumine. M5S pooldab läbipaistvust ja ausust avalikus elus, mis on paberil head asjad. Aga see ei saa olla ainus poliitiline platvorm. Kui see on ainus platvorm, siis on asi piiratud.

Roomas ei lähe neil liiga hästi. Ei ole katastroof, aga ei ole ka suur saavutus. Torinos on asjad halvasti.

Paljud noored hääletavad nende poolt. See on kindel. Suurem osa nende toetusest tuleb noortelt. Mis viitab selle riigi suurimale probleemile – noortele, kel erilist lootust ei ole, antakse lootused tööks ja normaalseks eluks.

See on traagiline olukord, sest riik, mis ei suuda anda noortele lootust, on hukule määratud.

Viga on süsteemis, see on väga paindumatu.

Berlusconi ei ole "rüütel valgel hobusel", sest ta teeb koostööd Põhja Liigaga ja selle juhi Matteo Salviniga.

Jah, ta on M5S-i vastu, sest ta peab kellegi vastu olema, pole enam kommuniste.

Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani ütles, et on valmis täitma peaministri kohust – Berlusconi ise seda teha ei saa. See tähendab, et Berlusconi hülgab tõenäoliselt oma partnerid paremal tiival ja teeb koalitsiooni Renzi parteiga.

Paljud ennustavad seda.

Viie Tähe Liikumine ja Põhja Liiga saaksid ilmselt kohad kokku. Aga ma ei usu, et see kestaks kaua, nad konkureeriksid omavahel kõvasti. Vaidleksid, kes valitseb ja kes mitte. See oleks katastroof. Investorid lahkuksid riigist, inimesed lahkuksid riigist. Meie lahkuksime!

Nagu Ungaris saaks Jobbik absoluutse enamuse..., keegi ei taha seda! Seda, et Salvini ja Liiga viiksid Itaalia euroalast välja, ei juhtu!

Salvinil on teine probleem, mis on märksa tõsisem. Ta on Putini mees Itaalias.

Berlusconi on Putini sõber. Salvini on Putini mees. Jah, on tõestatud seosed, mida Salvini on tunnistanud. Ta on nagu Marine Le Pen või Nigel Farage.

Uus seadus loodi selleks, et takistada Viie Tähe Liikumisel võimule pääseda ja eelmine seadus, mis oli veel jubedam, kõrvaldada.

Kui Viie Tähe Liikumine ütleb, et see tehti nende vastu, siis nad ei eksi. Aga õigesti tehti! Demokraatia toimibki nii.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: