Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Berlusconi teatas, et toetab uue Itaalia peaministrina Salvinit

Silvio Berlusconi ja Matteo Salvini.
Silvio Berlusconi ja Matteo Salvini. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Forza Italia juht, 81-aastane ekspeaminister Silvio Berlusconi teatas, et toetab peaministrikandidaadina endaga samasse parempoolsesse valimisliitu kuuluva Liiga juhti Matteo Salvinit.

Pühapäeval toimunud valimistel sai kõige parema tulemuse parempoolne valimisliit, kuhu kuuluvad kaks paremtsentristlikku parteid ja kaks paremäärmuslikku parteid. Nendeks on Berlusconi paremtsentristlik erakond Forza Italia; paremäärmuslik Liiga (endise nimega Põhja Liiga), mille liidriks on Salvini; Giorgia Meloni juhitud paremäärmusliku taustaga konservatiivne Itaalia Vennad (Fratelli d'Italia) ja paremtsentristlik Meie koos Itaaliaga (Noi con l'Italia), mille liidriks on Raffaele Fitto.

Enne valimisi prognoosisid paljud, et neljast valimisliitu kuuluvast parteist saavutab kõige parema tulemuse Berlusconi erakond Forza Italia. See oleks toonud kaasa põhimõtteliselt tuttava olukorra, sest Berlusconi peaministriks oleku ajal olid paremäärmuslased - Põhja Liiga ja Itaalia Vendade eelkäija Alleanza Nationale - tema koalitsioonipartneriteks. Kuigi Berlusconi ise poleks maksukuriteos süüdi mõistetuna enam peaministriks saanud, oleks selline stsenaarium andnud talle võimaluse otsustada, kellest saab järgmine valitsusjuht. Berlusconi poolt välja pakututud kandidaadiks oli tema vana liitlane, praegune Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani.

Läks aga teisiti - valimisliidu sees sai kõige parema tulemuse Liiga (17 protsenti häältest) Forza Italia ees (14 protsenti) ning vastavalt eelnevale kokkuleppele peaks nüüd neil olema õigus peaministrikandidaat välja käia. Seetõttu oli ka tähelepanuväärne, et vahetult pärast valimistulemuse selgumist ei öelnud Berlusconi avalikkusele midagi ja Itaalia poliitikat arvestades oli selline vaikimine erakordne.

"Ma austan meie kokkuleppeid ja toetame nüüd truult Matteo Salvini pürgimist saada võimalus valitsuse moodustamiseks," ütles Berlusconi ajalehele Corriere della Sera antud intervjuus.

Samas pole tulevase peaministri isik ja valitsuskoalitsiooni koosseis veel kaugeltki selge, sest parempoolse koalitsiooni 37 protsenti toetust ei anna neile parlamendis piisavalt kohti, et üksi valitseda ja neil tuleb endiselt liitlasi otsida. Samuti pole Berlusconi jutust hoolimata täielikult kindel, et kõik paremtsentristid on ilmtingimata valmis paremäärmuslasest Salvinit toetama.

Viie Tähe Liikumise ja vasaktsentristide liit?

Suurimaks eraldi parteiks tõusis valimistel populistlikuks peetud Viie Tähe Liikumine, mis kogus 32,68 protsenti häältest, ning selle juht Luigi Di Maio on samuti öelnud, et just temal peaks olema võimalus asuda valitsust moodustama. Ka nemad vajaksid valitsemiseks mingi teise poliitilise jõu toetust.

Kahe populismis süüdistatud poliitilise jõu - paremäärmuslaste ja Viie Tähe Liikumise - liitumist takistavad hetkel mitmed asjaolud - eelkõige nende piirkondlik taust, erinevad põhimõtted ja muidugi see, et nii Salvini kui ka Di Maio näev just ennast järgmise peaministrina. Salvini rõhutas veel sel nädalal, et ta välistab koostöö Viie Tähe Liikumisega.

Samas on hakatud aga meedias üha rohkem rääkima võimalusest, et valimistel suure tagasilöögi saanud vasaktsentristid, kelle valimisliitu juhtis ekspeaminister Matteo Renzi ja praeguse valitsusjuhi Paolo Gentiloni Demokraatlik Partei, võivad teha kokkuleppe Viie Tähe Liikumisega.

Enne valimisi välistas Renzi koostöö Viie Tähe Liikumisega. Pärast valimistulemuse selgumist aga teatas ta otsusest parteijuhi kohalt tagasi astuda, kuigi ta lubas seda teha alles pärast uue valitsuse moodustamist.

Seetõttu on näiteks üks vasaktsentristide juhtpoliitikutest Michele Emiliano öelnud, et Renzi peaks kiiremas korras kohe tagasi astuma ja jätma sellega tee vabaks, et Demokraatlik Partei saaks asuda Viie Tähe Liikumist toetama ja sellega valitsuskoalitsiooni sõlmima.

Ka Di Maio ise on meedias tunnistanud, et vasaktsentristid oleksid Viie Tähe Liikumisele sobivam liitlane ja ta juhtis tähelepanu sellele, et riigi lõunaosas on suur osa nende toetajatest endised Demokraatliku Partei valijad.

Itaalia põhiseadus annab president Sergio Mattarellale valitsuse moodustamise ettepaneku tegemisel üsnagi vabad käed. Sisuliselt on tal õigus teha see ettepanek isikule, kelle puhul on alust arvata, et see poliitik pälvib parlamendilt piisava toetuse.

Samuti ei pea riigipea oma otsusega kiirustama ning seetõttu on eksperdid prognoosinud, et valitsuskõnelused võivad Itaalias kesta kuid ning senikaua on peaministriks ametisolev Gentiloni. Kui patiseis uues parlamendis jätkub, on sisuliselt presidendil õigus ka proovida moodustada ajutist vähemusvalitsust, mille ülesandeks oleks siis näiteks riigieelarvega seotud küsimused.

23. märtsil hakkab uus parlament valima endale spiikreid. Pärast seda tuleb täita veel mõned ametikohad ning sisuliselt alles pärast seda saavad ametlikumad läbirääkimised uue valitsuse moodustamiseks alguse.

Politico viis stsenaariumi

Väljaanne Politico on toonud ka välja viis stsenaariumi edasistest arengutest Itaalias. Sarnane ülevaade ka The Localilt.

Ühes põhjalikumas Politico arvamusartiklis kutsutakse üles andma Viie Tähe Liikumisele võimalust selle asemel, et üritada erinevaid kombinatsioone, kuidas neid võimust eemal hoida. Artikli autori hinnangul oleks Viie Tähe Liikumise ja vasaktsentristide liit palju parem variant, kui paremäärmuslasest Kremli toetaja Salvini saamine peaministriks.

Sellest, et Demokraatliku Partei ridades on Viie Tähe Liikumisega kokkuleppe sõlmimisel palju toetajaid kirjutab ka teine Politico artikkel, samuti võtab teema kokku AFP.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: