Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR Roomas: professor soovitab ka Eestil Itaalia pärast mures olla

Liiga juht Matteo Salvini (paremal) ja kaasvõitlejad 2014. aasta septembris Euroopa Parlamendis. T-särkidel on kiri
Liiga juht Matteo Salvini (paremal) ja kaasvõitlejad 2014. aasta septembris Euroopa Parlamendis. T-särkidel on kiri "Ei Venemaa-vastastele sanktsioonidele". Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Roomas viibinud ERR-i korrespondent Johannes Tralla rääkis Itaalia valimiste järel mitme eksperdiga, et saada selgust, milliseks võib poliitiline olukord riigis lähiajal kujuneda.

Järgneb kokkuvõtte kolme asjatundja peamistest seisukohtadest.

Policy Sonari analüütik Francesco Galetti

"Seda ei saa pidada üllatuseks. See, mida me täna näeme, on olnud aimatav ammu. Alates 2008 oleme näinud Itaalias peavooluparteide populaarsuse vähenemist. Osalt tähendab see seda, et rohkem hääli läheb nn eliidivastastele parteidele, aga tähendab ka seda, et vähem inimesi tuleb valima. Lääne mõistes on Itaalias alati olnud väga kõrge valimisosalus. Nüüd suhteliselt madal," selgitas Galetti populistlikeks peetud erakondade edu hiljutistel valimistel. "See ei ole üllatav, aga mõned teevad nägu, nagu see oleks tabanud ootamatult."

"Kui vaadata Berlusconit, siis ta on kaotanud miljoneid hääli. Ta on legendaarne kampaaniategija, aga ta pole võitnud hääli juurde. Liiga on paremas vormis kui Berlusconi. Ärme unusta, et Berlusconi on 81-aastane," jätkas ta.

Seda, kas Salvinist saab võimu üle otsustaja, näitab Galetti sõnul aeg. "Liiga tõusu taga on mitmed põhjused. Geopoliitiline olukord on üks selgitus. Kui immigrandid tulevad suveajal tuhandete kaupa, siis liiga võidab sellest. Salvini on paremas positsioonis kui Berlusconi. Aga paljudel Liiga vanematel liikmetel on lähedased sidemed Berlusconiga. Palju tihedamad kui Salviniga. Nii et asi on keeruline."

Analüütik nentis, et Brüsseli ja Frankfurdi suunas tehtavad avaldused on muutunud kõvasti karmimaks. "Ja see ei puuduta üksnes Liigat ja Viie Tähe Liikumist. Kõik on muutunud euroskeptikuteks – see hõlmab ka Forza Itaaliat ja Demokraatlikku Parteid. Pealiini parteid tahtsid võita eliidivastaste parteide hääli, aga hetkel on raske näha erinevusi pealiini ja eliidivastaste parteide vahel. Samas ei taha ükski partei tegelikult euroalast lahkuda."

Galetti näeb praeguste tulemuste puhul kaht stsenaariumi. "Esimene neist on 100 protsenti eliidivastane koalitsioon ja ma pean silmas Viie Tähe Liikumist, Liiga ja Itaalia Vendade liikumist. See on üks võimalik tulemus. Neid teades on mul raske uskuda, et Liiga võiks töötada Lõuna-Itaalias populaarse Viie Tähe Liikumisega. Paberil see toimib, aga reaalsuse mõttes on mõned pusletükid veel puudu.

Teiseks stsenaariumiks oleks mingisugune hübriidlahendus koos suurparteidega. "Teine stsenaarium, hübriid on see, milel peale paljud pole mõelnud."

Küsimusele, kas on võimalik, et tehakse koalitsioon ilma Viie Tähe Liikumiseta, vastas Galetti järgnevalt:

"Ei. Domineeriv on eliidivastane meeleolu ja kuna valimisseadus disainiti selliselt, et see oleks Viie Tähe Liikumise vastu, siis oleks väga ebaõiglane kui riigipea looks koalitsiooni, kus oleksid kõik peale Viie Tähe Liikumise. Viie Tähe Liikumine on liiga suur, et nad välja jätta."

"Surve saab olema väga suur. Kõik püüavad nende tulemustega kokkuleppeid saavutada. Aga on protseduurid, millest ei saa mööda minna," nentis Galetti. "Spiikrite valimine toimub 23. märtsil. Enne seda ei toimu formaalselt midagi. Pärast seda tuleb täita mõned ametikohad parlamendis. Nii et alles pärast seda saab moodustada valitsuse."

Ajakirjanik Aldo Torchiado

Torchiado sõnul valimistulemuse üheks peamiseks põhjuseks inimeste mure julgeoleku pärast. "Julgeoleku teema on väga suur. Inimesed on väga tundlikud immigrantide pärast. Vasaktsenter kaotas, sest Euroopa jättis Itaalia selle teemaga üksi," rõhutas ta.

Viie Tähe Liikumine on ajakirjaniku arvates praktikas raskes olukorras. "Nad protesteerisid kõige vastu, Euroopa vastu, kõikide tähtsate seaduste vastu. Aga nüüd peavad nad proovima valitseda. Ja see muudab kõik. Üks asi on kampaania tegemine ja valitsemine midagi täiesti muud. Nüüd peavad nad näitama, et nad on oma teemadega järjekindlad.

Viie Tähe Liikumise ja Liiga koostöö kohta arvas Torchiado, et võib-olla ei tule kokkulepe parteide kui tervikute vahel, vaid parteigruppide vahel. "See on Euroopas haruldane, aga on võimalik kokku leppida üksikute saadikutega. On tõenäoline, et näiteks pool Viie Tähe Liikumisest lahkub liikumisest ja moodustab koalitsiooni Liigaga. See on väga tõenäoline."

"President peab valima kellegi, kellele tehakse ülesandeks parlamendis enamuse leidmine. Selleks meheks saab tõenäoliselt Liiga juht Salvini. Võib-olla Viie Tähe Liikumine lõheneb ja osa liikumisest liitub selle uue valitsusega," arvas ta.

Väidet, et tegu on nn Berlusconi ajastu lõpuga, kommenteeris ajakirjanik järgnevalt:

"Ta ei ole enam võimu juures, ta ei juhi enam paremtsentri koalitsiooni. Ta ei räägi enam alates eilsest, nii et ta on täielikus vaikuses, mis on Itaaliale väga uus asi. Võiks öelda, et see on riigi uus algus. Berlusconi, kes oli parempoolsete kõige populaarsem liider, ei ole enam võimu juures, ja Matteo Renzi, kes oli vasaktsentri juht, on samuti kõrvale lükatud. See on väga huvitav, sest nüüd on aeg uue juhi esilekerkimiseks."

Küsimus on selles, kas uus liider on paremäärmusliku Liiga juht Salvini või kõige populaarsemaks parteiks tõusnud Viie Tähe Liikumine juht Luigi Di Maio.

"Huvitav, millise suuna me võtame... Kõige tõenäolisem on see, et Itaalia jääb Euroopa teele. Üks asi on teha kampaaniat, teine asi on juhtida valitsust. Parteid peavad hoolitsema riigi stabiilsuse eest Euroopa reeglite alusel," lisas Torchiado.

"Ma olen kindel, et kogu Euroopa on mures, millise valitsuse Itaalia saab. Näis, mida Salvini ja Di Maio, kaks noort liidrit otsustavad teha. Aga nad peavad nüüd töötama koos ja koos Euroopaga, et tagada riigi stabiilsus. Mõlemad on euro poolt, nii et jääme EL-i, aga fookusesse võetakse migratsioon üle Vahemere," arutles Torchiado. "Itaallased ütlesid väga selgelt ja tugevalt, et on vaja korralikku põgenike ümberpaigutamist ja nad tahavad, et Euroopa partnerid võtaksid vastu rohkem immigrante. Ja teeksid koostööd Põhja-Aafrikas."

John Caboti Ülikooli politoloogiaprofessor Federigo Argentieri

"Oodatud võitjad on Viie Tähe Liikumine ja Liiga. Viie Tähe Liikumise triumf oli oodatud. Liiga sai rohkem kui oodati. Oodati 15-17 protsenti ja paistis, et nad olid sama pulga peal Forza Italiaga, aga nad ületasid kõvasti," arutles professor.

"Kaotasid Forza Italia ja Demokraatlik Partei - kahe peale kokku napilt sama palju kui Viie Tähe Liikumine," lisas Argentieri. "Mitte ükski koalitsioon ei saanud 40 protsenti. Meil on probleem!"

"See on ainus kombinatsioon, mis arvude mõttes klapib," ütles professor Liiga ja Viie Tähe Liikumise liidu kohta. "Aga see on ainult numbrikombinatsioon. Ei ole ühtegi tõsiseltvõetavat valdkonda, kus nad võiksid kokku leppida. Nad on üksteisest väga erinevad, ma kahtlen, et nad suudaksid moodustada ühise valitsuse. Ja kui suudaksid, oleks see riigile väga halb, sest see oleks Euroopa-vastane, Iisraeli-vastane, tugevalt Venemaa-meelne. Nende kombinatsioon oleks katastroofiline, plahvatusohtlik."

"Põhja-Liiga juured on Põhja-Itaalias. Nad tahavad tõhusust, konkurentsivõimet, vähem makse, rohkem ettevõtlikkust, et Itaalia tööstus ja ärid jõuaksid teistele järele. Viie Tähe Liikumise põhilubadus on kodanikupalk – kuidas need kaks ühendada? See on võimatu," arutles ta.

"Ma soovitan hakata muretsema sama palju nagu meie – meie, see tähendab Euroopa-meelne eliit," oli professor Argentieri soovitus Eestile.

"Kui moodustataks [Liiga ja Viie Tähe Liikumise] valitsus, oleks see ka teile väga halb. See oleks halb Venemaa-meelse orientatsiooni tõttu. Sanktsioonidevastasuse tõttu. See oleks esiteks halb Ukrainale, aga halb ka Brüsselile ja seega Euroopa Liidule. See oleks kõigile halb," selgitas ta.

"Kui oleksid konkreetsed ohud Balti riikidele, intsidendid piiril, mis võiksid viia maskeeritud konfliktini nagu Ukrainas – loodame, et seda ei juhtu, sest see oleks katastroof - aga ärge lootke Itaalia peale kui Salvini ja Viie Tähe Liikumine võimule saavad," rõhutas ta. "Muretsema peaksid kõik, kellele läheb korda Euroopa projekt."

"Ma loodan, et [Demokraatlikku Parteisse kuuluval Paolo] Gentillonil palutakse jääda. Ja samal ajal toimuvad lõputud kõnelused. Saksamaal kestsid kõnelused kuus kuud, hääletati septembris ja nüüd on märts. Supertõhus riik ja kuus kuud. Miks mitte jätta kaootiline Itaalia nüüd arutama kolmeks kuuks. Tuleme taas kokku suvel ja vaatame siis. Uued valimised? Võimalik. Võib-olla ma muidugi eksin ja Liiga ja Viie Tähe Liikumine teevad koos valitsuse. Aga see ei oleks hea..." sõnas professor Argentieri lõpetuseks.

"Vastutust valitseda" tunnevad nii Liiga kui ka Viie Tähe Liikumine

Itaalia üldvalimistel juhib siseministeeriumi avaldatud esialgsetel andmetel paremtsentristlik koalitsioon, mida toetas umbes 37 protsenti valijatest, järgnevad populistlikuks peetud Viie Tähe Liikumine umbes 31 ja vasaktsentristlik koalitsioon 23 protsendiga.

Kuna ühelgi rühmitusel ei ole selget enamust, kinnitavad esialgsed tulemused, et läbirääkimised valitsuse moodustamiseks kujunevad pikaks ja keeruliseks.

Paremtsentristliku koalitsiooni sees näitavad esialgsed tulemused immigrantidevastase ja euroskeptilise Liiga edu ekspeaminister Silvio Berlusconi Forza Italia ees. Liiga kogus esialgsetel andmetel umbes 17 ja Forza Italia vähem kui 14 protsenti häältest. Kokku on valimisliidus neli parteid - kaks paremtsentristlikku ja kaks paremäärmuslikku erakonda.

Viie Tähe Liikumine teatas esmaspäeva pärastlõunal, et tunneb vastutust moodustada uus valitsus, kuna saavutas pühapäevasel valimisel erakonnana kõige rohkem hääli. "Valimised olid Viie Tähe Liikumise triumf. Meie oleme võitjad," ütles erakonna juht Luigi Di Maio pressikonverentsil.

Di Maio lisas, et partei on valmis alustama parlamendienamuse kokkusaamiseks arutelusid kõigi jõududega.

Liiga juht Matteo Salvini teatas samuti esmaspäeval, et tal on "õigus ja kohustus" moodustada uus valitsus ning koostöö Viie Tähe Liikumisega ta välistas.

Teisipäeval rõhutas ta uuesti, et tema näol on tegu ainsa isikuga, kellele president Sergio Mattarella peab tegema ettepaneku valitsust moodustama asuda. Samuti vastas ta eitavalt küsimusele, kas tal oleks kavas toetada mõnd teist nö kolmandat peaministrikandidaati, kellel oleksid võib-olla paremad võimalused parlamendilt heakskiit saada

Salvini paremäärmuslik Liiga (endise nimega Põhja Liiga) sai valimistel parema tulemuse kui samasse koalitsiooni kuulunud ekspeaminister Silvio Berlusconi Forza Italia. Koalitsioon ei saa parlamendis siiski enamust.

Toimetaja: Johannes Tralla, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: