Kaja Kallas: minu suur idee on isemajandav, eurotoetusteta toime tulev Eesti

Reformierakonna uueks juhiks pürgiv Kaja Kallas vastas küsimusele, milline võiks olla suur idee, mille järgi teda tulevikus tuntakse, et selleks võiks olla isemajandav Eesti ehk riik, mis saab pärast eurotoetuste lõppemist ise hakkama.

Saatejuht Arp Müller küsis Vikerraadio saates "Uudis+" Kaja Kallaselt, et kui Eiki Nestorit seostatakse pensionisammaste loomisega, Eesti krooni "isa" on Siim Kallas ja tasuta transpordi looja Edgar Savisaar, siis milline võiks olla tema suur idee.

"Suur idee võiks olla see, et me saame isemajandava Eesti," vastas Kallas. "Kui võtame seda olukorda, et meil eurotoetused kaovad ära ja peame ise hakkama saama, siis mis on sammud, mis me selleks peame tegema. On väga oluline, et oleme murrangulise aja lävel, kus meie majandus, mis on väga palju baseerunud allhangetele, enam ei tööta, me ei ole enam selles konkurentsis tugevad".

Kallase sõnul on väiksele riigile ainuvõimalik tee teadmistepõhine majandus, aga see ei juhtu üleöö. Selleks on vaja tarku inimesi ja hariduspoliitilisi otsuseid.

Kui Reformierakond tuleks võimule, siis tuleks Kallase sõnul korrigeerida praeguse valitsuse tehtud vigu, näiteks maksuvaba tulu astmeid. "Oleme arutanud, et 500 eurot me tõenäoliselt tagasi pöörata ei saa, aga astmed võiksid tõepoolest ära kaduda. Maksusüsteemi lihtsus ja loogilisus on omaette väärtus, see tuleb taastada," lausus ta.

Kallase sõnul võiks vajalike katteallikate leidmiseks maksutõusude asemel vaadata hoopis seda, milliseid asju saaks ära jätta - riik ei pea kõiki teenuseid ise osutama.

Koalitsioonipartnerina ei ole keegi välistatud

Taristuinvesteeringute kohta märkis Kallas, et kindlasti tuleks teha Tallinna-Tartu ja Tallinna-Pärnu neljarealised maanteed, samas tuleb selleks ära jätta mingeid muid kalleid projekte.

Alkoholipoliitikas peab Kallas peatselt ametist lahkuva tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski (SDE) tööd tänuväärseks, sest alkoholi liigtarbimine on Eestis probleem, kuid pidas küsitavaks, kas need sammud on läinud õiges suunas. "Aga selle eest, et ta on väga selgelt pühendunud sellele ja seda tööd teinud, tuleb teda tunnustada".

Palju vaidlusi tekitanud Est-Fori tselluloositehase uuringud on Kallase hinnangul vajalikud, sest otsuseid peaks tegema argumenteeritult, mitte üksteise peale karjudes. Samas ei mõistnud erakonna esimehe kandidaat hukka ka tehase vastu seisvat Tartu linnapead, oma erakonnakaaslast Urmas Klaasi, sest Kallase sõnul peab kohalike häält kuulama ja Klaas seisab õige põhimõtte eest.

Kallas tõrjus väiteid, et Reformierakond on võitnud mitmed valimised nn vene kaardi abil, rahvustevahelist vastandamist edendades. Ta rõhutas, et kõigil Eesti elanikel on ühised huvid - et siin oleks turvaline elada, jätkuks tööd ning lapsed saaksid hea hariduse. Suund peaks Kallase sõnul olema sinna, et kõik saaksid eestikeelse hariduse, sest nii on neil tulevikus lihtsam toime tulla.

Võimalikest tulevastest koalitsioonipartneritest ei tahtnud Kallas veel rääkida, öeldes, et praeguse seisuga on kõik erakonnad saanud 2019. aasta valimistel null häält. "Praeguses faasis välistaks igasugu välistamise," tõdes ta.

Küsimusele, kas ta näeks võimalust olla ühes valitsuses ka näiteks EKRE liidrite Mart ja Martin Helmega, vastas Kallas, et isiklikult ei ole tal nende vastu midagi, kogu asi taandub põhimõtetele ja väärtustele, mida erakonnad kannavad, aga ka valimisplatvormi teemadele ja lubadustele. Ka Keskerakonna kohta ütles Kallas, et praeguses faasis ta kedagi välistada ei taha.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: