Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaja Kallase tähtsaim küsimus on "omad" Reformierakonna uues juhatuses

Kaja Kallas, Hanno Pevkur ja Kristen Michal.
Kaja Kallas, Hanno Pevkur ja Kristen Michal. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reformierakonna laupäevasel üldkogul muutub kõige huvitavamaks, kes osutub valituks suurima opositsioonipartei uude juhatusse. Erakonna esimeheks tõusvale Kaja Kallasele on oluline, et seal oleks tal võimalikult palju toetajaid.

"Minu soov on Reformierakonda tuua uusi inimesi ja ma usun, et uus juhatus seda mõtet toetab. Aga see ei juhtu üleöö. Laupäeval valitav juhatus peegeldab praeguste tipp-poliitikute seisu. Samas ei ole mul mingit soovi üle parda heita kogenud kolleege lihtsalt seetõttu, et nad on kaua poliitikas olnud. Vastupidi, valimistel peame ära kasutama kõigi tugevused," kirjutas Kallas sel nädalal blogis, kui ta iseendaga intervjuu tegi. Ehk ise küsis, ise vastas, kasutades talle seni enim esitatud küsimusi ja õhku jäänud oletusi.
 
Kallas pidas veel vajalikuks ümber lükata väite nagu looks ta liitu Kristen Michaliga, keda paljud peavad Reformierakonna üheks oluliseks niiditõmbajaks ja kes oli sunnitud lahkuma 2012. aastal justiitsministri kohalt, kui tema kohale tõusid kahtlustused kunagises partei varjatud rahastamise korraldamises.

"Kristeni Michaliga ma eraldi liitu moodustanud ei ole. Aga Kristen on meeskonnas, mis erakonna valimisvõidule viib, ja meie meeskond on kõigile meeskonnamängijatele avatud," kirjutas nüüd Kaja Kallas.

Kallas lisas, et on suhelnud väga paljude erakonna liikmetega ja teab, et temas nähakse ühendajat, kuid lisas enesekriitiliselt: „Aga selge on ka see, et erakonnas on terve rida inimesi, kelle jaoks ma ei ole hetkel liider ja ma pean end alles tõestama."

16 kohta, 27 kandidaati
 
Reformierakonna 16-liikmelisse juhatusse on 27 kandidaati. Üle-eestilised juhatuse liikme kandidaadid on Arto Aas, Yoko Alender, Jüri Jaanson, Urmas Klaas, Eerik-Niiles Kross, Urmas Kruuse, Maris Lauri, Jürgen Ligi, Kristen Michal, Urmas Paet, Kalle Palling, Keit Pentus-Rosimannus, Hanno Pevkur, Taavi Rõivas, Imre Sooäär, Anne Sulling, Aivar Sõerd, Urve Tiidus, Madis Timpson, Maris Toomel, Mart Võrklaev.
 
Esimest korda valitakse juhatusse ka regionaalsed kandidaadid. Põhja regiooni kandidaadid on Aleksandr Holst ja Laine Randjärv, Lõuna regiooni omad Andrus Seeme ja Maido Ruusmann, Lääne regioonist Jaanus Ratas.

Juhatusse hakkab seega kuuluma automaatselt erakonna esimees ehk Kaja Kallas, üle-eestiliste kandidaatide seast selgub 13 juhatuse liiget, regionaalsete hulgast kolm. 

Üldkogu kestab paar tundi, pidu südaööni, tantsuks 2 Quick Start
 
Üldkogu toimub Tallinnas Ülemiste City´s SpaceX sündmuskeskus, algusaeg on kell 16. Kokku oodatakse osalema ligi 700 inimest.

Päevakord näeb alustuseks ette hümni laulmise, seejärel saavad korralduslike küsimuste lahendamise järel sõna ametist lahkuv erakonna esimees Hanno Pevkur, riigikogu fraktsiooni esimees Jürgen Ligi ja ainus esimehe kandidaat Kaja Kallas. Seejärel tutvustatakse juhatuse liikme kandidaate ja viiakse läbi hääletamine.

Valimistulemus peaks selguma peale kell 18 lõppevat vaheaega. Võimalik, et uus juhatus kinnitab üldkogu järel peasekretäri ametisse Kert Valdaru.

Kell 18.30 on päevakava kohaselt üldkogu lõppenud ja algab pidu, kus muusikat teeb 2 Quick Start.

Tõnis Saarts: Kaja Kallasel on ees keerulised väljakutsed
 
Tallinna Ülikooli võrdleva poliitika dotsent Tõnis Saarts kirjutas kolmapäeval Postimehes ilmunud arvamusloos, et Kaja Kallase väljakutsed on keerulisemad, kui võiks esmapilgul näida. Tal tuleb kokku lappida lõhestunud erakond ja selle uue juhina leida vastus kolmele suurele küsimusele: „Kas jätta erakond rahvuskonservatiivsele lainele või muutuda päris liberaalideks; toetada sotsiaalriiki või võtta turukeskne suund; tegeleda oleviku igapäevaprobleemidega või julgeda mõelda laiemalt ja suuremalt?”
 
Ükskõik, mis valikuid Kallas teeb, tunneb mingi osa valijatest ja Reformierakonna ootusärevatest liikmetest end petetuna, järeldas dotsent Saarts.

Torm algas Siim Kallase intervjuust
 
Juhikriis 2016. aasta lõpus opositsiooni langenud Reformierakonnas sai avalikuks mullu detsembri alguses, kui partei auesimees Siim Kallas tunnistas pikalt küsitud pikas intervjuus ERR-i uudisteportaalile, et osa erakonnast pole rahul oma juhtkonnaga ning pidas õigeks, et toimuksid esimehe ja juhatuse uued valimised, kus otsustatakse, kas jätkab senine esimees Hanno Pevkur või valitakse uus juht. "Siim Kallas: Reformierakond peab tegema uued juhivalimised" pealkirjastas ERR intervjuu tutvustuse.
 
See oli valus hoop vähem kui aasta eest kahevõitluses Kristen Michaliga Reformierakonna esimeheks valitud, kuid seal meeskonnata jäänud Hanno Pevkurile, kes ruttas Siim Kallase hinnangut nimetama väikese inimeste grupi intriigi punumiseks. Mõned päevad hiljem tegi ta ettepaneku korraldada juba kuu aja jooksul Reformierakonna erakorraline üldkogu, kes otsustaks Reformierakonna vana juhtkonna jätkamise või uue valimise üle. Partei juhatus tema sellist kiirustamist ei toetanud.

Pevkur kutsus Kallast toetama

Pevkur andis alla ja saatis erakonna 12 000 liikmele e-kirja „Ühiselt edasi“: „... erakonnas pole Riigikogu valimiste võitmiseks vajalikku rahumeelset ja töist õhkkonda... peame korraldama uued valimised, et rahu saaks erakonnas tekkida. Selle eesmärgi nimel kutsun üles kõiki, isegi neid, kellel isiklik vimm minu või Kaja vastu, koonduma Kaja Kallase selja taha, et minna koos ühtse meeskonnana järgmisi riigikogu valimisi võitma.“
 
Enne aastavahetust ütles Siim Kallas, kes igapäevaselt töötab Viimsi vallavanemana, et ei osanud ette arvata, kui tormiline sündmuste jada käivitub tema intervjuust ERR-i uudisteportaalile, mis viibki Reformierakonnas juhivahetuseni: „Ei olnud mul mingeid niisuguseid ootusi. Ma ausalt ei oletanud, et see tekitab nii suure pöörise.“

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: