Mihkelson: tähtis on, et liitlased tegutsesid Süüriale vastates koos

Kaader õhurünnaku jäädvustanud videost.
Kaader õhurünnaku jäädvustanud videost. Autor/allikas: Syrian Central Military Media

Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson ütles, et Süüria sõjaväerajatiste pihta antud õhurünnaku puhul on kõige olulisem see, et liitlased tegutseid koos.

Praegu teadaoleva info põhjal võib Mihkelsoni sõnul hingata rahulikult ja kergendatult, sest USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa tegid kõik selleks, et välitida otsest kokkupõrget Venemaa relvajõududuega, rünnates viisil, mis ei toonud kaasa tsiviilohvreid.

"Tegu on ühekordse rünnakuga, mille eesmärgiks oli piirata Süüria Assadi-valitsuse keemiarelvavõimekust: rünnati teadusobjekte või laboreid. Eks me kuuleme täpsemalt. Eesmärk on vältida vähemalt lähemas tulevikus sarnaste keemiarünnakute korraldamist Assadi poolt," rääkis Mihkelson intervjuus Vikerraadiole.

Mihkelson märkis, et sel korral ei rünnanud Ühendriigid üksinda, vaid osales kolm kõige võimekamat lääneliitlast: USA, Prantsusmaa ja Suurbriatannia. Ta tõi võrdluse 2013. aastast, mil Barack Obama püüdis sarnaselt Süüriale vastata, kuid siis ei tulnud britid ja prantslased kaasa. "Meie poolt vaadates on tähtis, et liitlased tegutsesid koos."

"Rünnak ei muuda veel põhimõtteliselt olukroda Süürias, sellele peab järgnema lääneliitlaste poolt tugevalt kokku lepitud diplomaatia, mis mõjutaks ka Süüria peamisi liitlasi Venemaad ja Iraani," rõhutas väliskomisjoni esimees.

Esimese võimaluse saavad Euroopa Liidu välisministrid juba esmaspäeval Luksemburgis.

"Eesti võiks sellel kohtumisel kuuluda nende riikide sekka, kes rõhutaks Süüria suunal lääneriikide ühise strateegia vajadust ja konkreetsete sammude astumist Assadit toetavate jõudude ohjeldamisel," soovitas Mihkelson.

"Esimese sammuna võiksid Euroopa riigid ühtlustada oma sanktsioonipoliitikat Ameerika Ühendriikidega Assadi peamise toetaja Venemaa suunal. Aeg pelgalt mure avaldamiseks on möödas ja tõsisema rahvusvahelise konflikti ärahoidmiseks tuleb kasutada kõiki diplomaatilisi mõjutusvahendeid."

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: