Venemaa välisminister: Lääne rünnak Süüriale on ebaseaduslik

{{1523674620000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

USA ja tema liitlaste rünnak Süüriale on ebaseaduslik ja lubamatu, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov laupäeval.

"Täna me arutame, kuidas meie Lääne partnerid selgitavad oma täielikult ebaseaduslikke ja lubamatuid aktsioone," ütles Lavrov, alustades ettekannet välis- ja kaitsepoliitika nõukogu istungil.

Vene välisministeerium peab rünnakut rahvusvahelise õiguse jultunud rikkumiseks.

Vene välisministeerium tegi laupäeval avalduse, et lääneriikide õhulöögid Süüriale kujutasid endast rahvusvahelise õiguse jultunud ja jämedat rikkumist.

Välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova ütles, et USA ja tema liitlaste rünnakud õõnestavad Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) tegevust Douma linnas. Zahharova lisas, et aluse Süüria ründamiseks andis lääneriikide ajakirjanduse edastatud info.

Vene kaitseministeerium teatas, et USA ja liitlased tulistasid Süüria sihtmärkide pihta välja üle saja tiibraketi, ja väitis, et arvestatava osa tulistas Süüria õhutõrje alla.

"USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa tulistasid Süüria sõjaliste ja tsiviilobjektide pihta merelt ja õhust üle saja tiib- ja õhk-pind tüüpi raketi," teatas Vene kaitseministeerium, lisades, et Süüria õhutõrje tulistas alla "arvestatava osa" rakettidest.

Venemaa suursaadik USA-s Anatoli Antonov teatas liitlaste rünnakut Süüria vastu kommenteerides, et selline tegevus ei jää Venemaa poolt vastuseta.

"Halvimad eelaimdused on teoks saanud. Meie hoiatusi pole kuulda võetud," märkis Antonov saatkonna teadaandes.

"Kasutatakse varem ette valmistatud Stsenaariumi. Taas meid ähvardatakse. Me hoiatasime, et selline tegevus ei jää tagajärgedeta," jätkas ta.

"Kogu vastutus selle eest lasub Washingtonil, Londonil ja Pariisil. Venemaa presidendi solvamine on vastuvõetamatu ja lubamatu. USA-l - maailma suurima keemiarelvade arsenali omanikul - ei ole moraalset õigust teisi riike süüdistada," rõhutas suursaadik Antonov.

Venemaa resolutsioonikava ei saanud ÜRO Julgeolekunõukogu toetust

Venemaa resolutsioonikava USA ja tema liitlaste hukkamõistmise üle seoses rünnakutega Süüria vastu ei saanud laupäeval ÜRO Julgeolekunõukogu hääletusel piisavat toetust.

Venemaa resolutsioonikava poolt anti kolm häält. Kaheksa riiki hääletas vastu ja neli jättis hääletamata.

Moskva koostatud resolutsioonikavas nimetati rünnakuid agressiooniks ja nõuti, et liitlased hoiduksid uutest sellistest rünnakutest.

Resolutsioonikava toetasid Venemaa, Hiina ja Boliivia. Kasahstan, Peruu, Ekvatoriaal-Guinea ja Etioopia jätsid hääletamata. Poolt hääletasid rünnakus osalenud USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa ning Rootsi, Holland, Poola, Kuveit ja Elevandiluurannik.

Venemaa suursaadik ÜRO juures Vassili Nebenzia süüdistas lääneriike huligaansuses ning nõudis Süüria vastu suunatud rünnakute viivitamatut peatamist ja nendest tulevikus hoidumist.

"Te mitte ei sea ennast rahvusvahelisest seadusest ülemaks, vaid üritate seda ümber kirjutada," ütles Nebenzia.

Venemaa levitas resolutsioonikavandit enne julgeolekunõukogu istungit, millel arutatakse kolme liitlase sõjalist operatsiooni Süüria vastu reageeringuna väidetavale keemiarelvarünnakule Doumas.

"Sellises olukorras tuleb Venemaal säilitada rahu, tegutseda järjekindlalt ning emotsioonitult, keskendudes kindlalt meie peamisele eesmärgile. Meie peamine eesmärk on pöörata kogu juhtum tagasi rahvusvahelise õiguse raamidesse ÜRO Julgeolekunõukogus. Ja selles küsimuses oleme me liitlased, pole kahtlustki, et enamusega ÜRO liikmetest ja ÜRO peasekretäriga, kes on juba selle aktsiooni ebaseaduslikuks nimetanud," rääkis föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov.

Süüria Mezzeh' lennuväljale seati üles Vene õhutõrjesüsteem Buk

Süüria Mezzeh' lennuväljale seati üles Vene õhutõrjesüsteem Buk, teatas telekanal Rossija-24 laupäeval.

USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia ründasid ööl vastu laupäeva Süürias mitut sihtmärki, mis olid seotud keemiarelvade arendamise ja tootmisega.

Vene kindralstaabi teatel tulistasid lääneriigid välja 103 raketti, millest Süüria õhutõrjesüsteem tegi kahjutuks 71.

Kindralstaabi andmetel rünnati muu hulgas Dyuwali, al-Dumayri, Blei ja Shayrati lennuvälju.

Mezzeh' lennuväljale tulistatud üheksast raketist viis tehti kahjutuks, ütles Vene kaitseministeerium.

Ameerika Ühendriigid alustasid koos Suurbritannia ja Prantsusmaaga rünnakuid Süüria vastu, teatas president Donald Trump USA aja järgi reede õhtul.

Pentagoni teatel oli operatsioon edukas ning selleks korraks on keemiarelva kasutamise eest Süüria vastu sooritatud rünnak ka lõppenud.

Muuhulgas teatas USA staabiülemate ühendkomitee esimees, kindral Joseph Dunford, et operatsiooni ajal Venemaa Süürias paiknevad relvad vaikisid ning edutut vastupanu osutas vaid Süüria õhutõrje.

Trump hoiatas operatsiooni algusest teatades ka Venemaad ja Iraani nende sidemete pärast Süüria juhi Bashar al-Assadi valitsusega.

"Iraanilt ja Venemaalt ma küsin: milline riik soovib olla seotud süütute meeste, naiste ja laste massimõrvariga," ütles Valgest Majast kõnelnud Trump.

USA president nimetas neid kaht riiki "Assadi kuritegeliku režiimi toetamise, varustamise ja rahastamise eest kõige enam vastutavaks".

Trumpi sõnul saab maailma riike hinnata nende sõprade järgi.

Ta lisas: "Loodetavasti saame ühel päeval Venemaaga hästi läbi, võib-olla isegi Iraaniga, aga võib-olla mitte."

Süüria ja Venemaa on eitanud, et Damaskus oleks vastutav Doumas toimunud keemiarünnaku eest, kuid USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia on avaldanud kindlat veendumust, et süüdlaseks on ka varem keemiarelva kasutanud president Bashar al-Assadi režiim.

Vene kaitseministeerium: meie üksusi USA ja liitlased sihtmärkideks ei võtnud

Venemaa kaitseministeerium teatas hiljem, et liitlate õhurünnakud ei olnud võtnud sihtmärkideks piirkondi, ku asuvad Venemaa õhuväe- või mereväebaasid.

"Mitte ükski USA ja tema liitlaste poolt teele saadetud rakettidest ei sisenenud Vene õhutõrje vastutusalasse, kus asuvad Tartusi mereväebaas ja Hmeimimi õhuväebaas," seisis Vene kaitseministeeriumi teates.

Moskva: Süüriat rünnati ajal, kui oli võimalus rahumeelseks tulevikuks

Lääneriigid ründasid Süüriat ajal, kui sellel riigil oli võimalus rahumeelseks tulevikuks, ütles Vene välisministeeriumi kõneisik laupäeval.

Välisministeeriumi kõneisik Maria Zahharova kirjutas Facebookis, et "need, kes on selle kõige taga, peavad end moraalseteks juhtideks maailmas ja kuulutavad, et nad on erilised. Tuleb olla tõepoolest eriline, et pommitada Süüria pealinna ajal, kui see on saanud võimaluse rahumeelseks tulevikuks".

Riigiduuma kaitsekomitee asejuht võrdles Trumpi Hitleriga

Vene riigiduuma kaitsekomitee asejuht Aleksandr Šerin võrdles USA presidenti Donald Trumpi pärast Süüria-vastaseid õhulööke Adolf Hitleriga.

Ta lisas, et peab Ühendriikide sammu tegutsemiseks Venemaa vastu.

Uudisteagentuuri RIA Novosti teatel ütles Šerin, et Trumpi võib "nimetada meie aja Adolf Hitleriks number kaks, kuna nagu te näete, ta isegi valis aja, mil Hitler ründas Nõukogude Liitu".

Natsi-Saksamaa alustas rünnakut Nõukogude Liidu vastu 1941. aasta 22. juunil samuti kella nelja paiku hommikul.

Süüria: Lääne rünnakud on määratud ebaõnnestuma

Süüria meedia kritiseeris laupäeval Lääne õhurünnakuid, nimetades neid rahvusvahelise õiguse jämedaks rikkumiseks ja agressiooniks, mis on määratud ebaõnnestuma.

"See agressioon on rahvusvahelise õiguse jäme rikkumine, rahvusvahelise kogukonna tahte rikkumine, ja on määratud ebaõnnestuma," edastas riiklik uudisteagentuur SANA.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR/Reuters/BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: