Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA ja liitlased andsid ühiselt löögi Süüria sõjaväerajatiste pihta

{{1523669280000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Ameerika Ühendriigid korraldasid koos Suurbritannia ja Prantsusmaaga õhurünnaku Süüria vastu. Pentagoni teatel sõltuvad edasised arengud eelkõige Süüria režiimi käitumisest.

"Andsin ma USA relvajõududele korralduse alustada täppisrünnakuid sihtmärkidele, mida on seostatud Süüria diktaatori Bashar al-Assadi keemiarelvavõimekusega," ütles Trump telepöördumises rahvale.

"Käimas on kombineeritud operatsioonid koos Prantsusmaa ja Ühendkuningriigi relvajõududega. Ma tänan neid mõlemaid. See massimõrv (keemiarelvarünnak Doumas) oli märkimisväärne eskaleerumine keemiarelva kasutamises selle väga kohutava režiimi poolt," ütles Trump.

Trumpi sõnul on ta valmis jätkama õhulööke Süüria vastu seni, kuni keemiaünnakud lõpevad. Umbes kolm tundi kestnud rünnakus tulistasid liitlased Süüria keemiaarsenali pihta üle saja tiibraketi.

Presidendi kinnitusel ei taotle Ühendriigid aga alalist kohalolekut Süürias ja viivad oma väed välja kohe, kui terrorirühmitus ISIS on lõplikult puruks löödud.

Süüria president Bashar al-Assad ütles pärast raketirünnakuid, et lääneriikide rünnakud valitsuse sõjaväerajatistele vaid suurendavad tema otsustavust võidelda oma vastaste vastu.

"See agressioon vaid suurendab Süüria riigi ja rahva otsustavust jätkata võitlust terrorismi vastu ja purustada see viimasel kui tollil meie riigi pinnast," ütles Assad telefonivestluses Iraani presidendi Hassan Rouhaniga.

"Suur osa keemiaarsenalist hävitati"

Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA õhurünnakutega hävitati "suur osa" Damaskuse keemiarelvadest, ütles laupäeval Prantsuse välisminister Jean-Yves Le Drian.

"Öiste õhulöökidega hävitati suur osa Süüria keemiaarsenalist," kinnitas Le Drian usutluses telekanalile BFM.

Le Drian lisas, et Prantsusmaal on "kaalukaid luureandmeid" selle kohta, et eelmise nädala gaasirünnaku Douma linnale, kus vaatlejate hinnangul sai surma vähemalt 40 inimest, korraldas Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiim.

"Keemiarelvade küsimuses on punane joon, mida ei tohi ületada, ning kui seda peaks uuesti ületatama, järgneb uus interventsioon," hoiatas Le Drian. "Kuid usun, et õppetunnist võetakse õppust."

Trump hoiatas Venemaad ja Iraani nende sidemete pärast Assadiga

Trump hoiatas Venemaad ja Iraani nende sidemete pärast Süüria autokraatliku juhi Bashar al-Assadi valitsusega, teatades reedel vastulöökidest väidetavale keemiarünnakule.

"Iraanilt ja Venemaalt ma küsin: milline riik soovib olla seotud süütute meeste, naiste ja laste massimõrvariga," ütles Valgest Majast kõnelnud Trump.

USA president nimetas neid kaht riiki "Assadi kuritegeliku režiimi toetamise, varustamise ja rahastamise eest kõige enam vastutavaks".

Trumpi sõnul saab maailma riike hinnata nende sõprade järgi.

Ta lisas: "Loodetavasti saame ühel päeval Venemaaga hästi läbi, võib-olla isegi Iraaniga, aga võib-olla mitte."

Trump: USA ei taotle tähtajatut kohalolu Süürias

USA ei taotle tähtajatut kohalolekut Süürias, mitte ühelgi tingimusel, toonitas Trump.

"Kui teised riigid suurendavad panustamist, ootame me päeva, mil saame oma sõjamehed koju tuua," sõnas ta.

Trumpi sõnul palus ta USA partnereid, et "need võtaksid suurema vastutuse oma kodupiirkonna julgeoleku eest, seal hulgas eraldaksid suuremaid summasid ressurssidele, varustusele ja kõigele muule Islamiriigi vastases jõupingutuses".

Ta ütles, et selliste riikide nagu Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraatide, Katari ja Egiptuse suurem osalemine suudab tagada, et Iraan ei lõika kasu IS-i purukslöömisest.

President Trumpi teadaanne Valges Majas:

Trump: Süüria rünnakud poleks saanud paremini minna

USA president Donald Trump ülistas ööl vastu laupäeva Süüriale antud õhulööke, öeldes, et need poleks saanud anda paremat tulemust.

Lääne ametnikud ütlesid, et USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa tiib- ja õhk-pind raketid tabasid Süürias sihtmärke, mis olid seotud keemiarelvade väljatöötamisega.

"Perfektselt sooritatud löök eile õhtul. Aitäh Prantsusmaale ja Ühendkuningriigile nende tarkuse ja nende suurepäraste relvajõudude jõu eest," säutsus Trump Twitteris.

"Poleks saanud olla paremat tulemust. Missioon sooritatud!"

Kaitseminister Mattise sõnul hävitati poole rohkem Süüria objekte kui aasta tagasi

Pentagoni teatel on operatsioon - selleks korraks - lõppenud. Peamisteks sihtmärkideks olid Damaskuse lähistel asuv ja keemiarelvade arendamisega seotud teaduskeskus, Homsi provintsis asuv keemiarelvade ladu ja üks teine Homsi lähistel asuv ladu koos juhtimiskeskusega.

Kaitseminister James Mattis ütles kommentaariks, et äsjase rünnakutelaine käigus hävitati Süüria režiimi sõjalist võimekust poole rohkem kui aasta tagasi samuti keemiarelva kasutamise eest sooritatud rünnaku raames. Tookord rünnati Shayrati õhuväebaasi 59 tiibraketiga Tomahawk.

Mattis kutsus rahvusvahelist kogukonda kiiresti ühinema ja tegema lõpu Süüria kodusõjale.

"On aeg kõigil tsiviliseeritud riikidel kiiresti ühineda Süüria kodusõja lõpetamiseks, toetades ÜRO-toetatud Genfi rahuprotsessi," ütles Mattis.

Vastuseks Venemaa väitele, et kümned liitlaste raketid tehti kahjutuks, ütles Pentagon, et USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa ühisoperatsioon Süüria režiimi vastu tabas edukalt iga sihtmärki.

"Me ei taotle Süürias konflikti, kuid me ei saa lubada selliseid rahvusvahelise õiguse jämedaid rikkumisi," ütles Pentagoni kõneisik Dana White ajakirjanikele.

"Me tabasime edukalt iga sihtmärki," ütles ta. "Löögid olid õigustatud, legitiimsed ja proportsionaalsed."

Pentagoni pressibriifing täismahus:

USA staabiülemate ühendkomitee esimees, kindral Joseph Dunford selgitas omakorda sihtmärkide valikut ja lausus, et USA relvajõud operatsiooni käigus kaotusi ei kandnud.

Dunfordi sõnul kasutas USA lisaks rakettidele ka mehitatud sõjalennukeid.

Samuti märkis ta, et Venemaa relvad operatsiooni ajal vaikisid, õhutõrjega tegelesid vaid Süüria üksused. "Me ei koordineerinud rünnakute asjus venelastega midagi, samuti ei hoiatanud me neid ette," rõhutas ta sama.

See väide on vastuolus mitmel pool meedias varem esitatud kinnitustega, et USA ja Venemaa kasutasid võimalike omavaheliste kokkupõrgete ennetamiseks aktiivselt relvajõudude vahelist otseliini.

Süüria-operatsiooni kestvus sõltub kindrali hinnangul sellest, kas Süüria võimud kasutavad tulevikus keemiarelvi.

"Sõltub sellest, kas (Süüria president Bashar al-) Assad kasutab tulevikus uuesti keemiarelvi," sõnas ta.

Rünnak Süüria vastu oli hetkel ühekordne, rõhutas ta seega.

Dunfordi sõnul saadab rünnak Süüria võimudele tugeva signaali, et veenda neid keemiarelvi rohkem mitte kasutama.

Stoltenberg: kõik NATO liikmed toetavad raketirünnakuid Süüriale

Kõik NATO 29 liikmesriiki toetavad õhulööke Süüriale seoses eelmisel nädalavahetusel aset leidnud keemiarelvarünnakuga Doumas, teatas alliansi peasekretär Jens Stoltenberg laupäeval.

Stoltenbergi sõnul oli USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa eesmärk tagada, et keemiarelvi ei saaks karistamatult kasutada.

Stoltenberg kutsus laupäeval Venemaad käituma Süüria konfliktis vastutustundlikult.

"Liitlased kutsuvad Süüria režiimi kõiki toetajaid, eriti Venemaad, olema vastutustundlik tagamaks, et Süüria režiim osaleb konstruktiivselt ÜRO-juhitavas Genfi protsessis," ütles Stoltenberg Brüsselis.

Vene kaitseministeerium: meie üksusi USA ja liitlased sihtmärkideks ei võtnud

Venemaa kaitseministeerium teatas hiljem, et liitlate õhurünnakud ei olnud võtnud sihtmärkideks piirkondi, kus asuvad Venemaa õhuväe- või mereväebaasid.

"Mitte ükski USA ja tema liitlaste poolt teele saadetud rakettidest ei sisenenud Vene õhutõrje vastutusalasse, kus asuvad Tartusi mereväebaas ja Hmeimimi õhuväebaas," seisis Vene kaitseministeeriumi teates.

"USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa tulistasid Süüria sõjaliste ja tsiviilobjektide pihta merelt ja õhust üle saja tiib- ja õhk-pind tüüpi raketi," teatas Vene kaitseministeerium, lisades, et Süüria õhutõrje tulistas alla "arvestatava osa" rakettidest.

"Damaskusest idas asuva Süüria Al-Dumayri sõjaväelennuvälja pihta tulistati 12 tiibraketti. Süüria õhutõrje  tulistas kõik raketid alla," teatas ministeerium.

Vene kaitseministeeriumi teatel kasutati raketirünnaku tõrjumiseks enam kui 30 aasta eest Nõukogude Liidus toodetud õhutõrjesüsteeme S-125, S-200, Buk ja Kvadrat.

Briti peaminister: jõu kasutamisele Süüria vastu polnud alternatiivi

Briti peaminister Theresa May teatas ööl vastu laupäeva, et Ühendkuningriik ühines Prantsusmaa ja USA-ga rünnakutes Süüria vastu, ja lisas, et jõu kasutamisele polnud alternatiivi.

"Täna õhtul andsin ma Briti relvajõududele korralduse viia läbi koordineeritud löögid, et vähendada Süüria režiimi keemiarelvavõimekust ja heidutada nende kasutamist," ütles May avalduses. 

May ütles, et suur hulk informatsiooni, sealhulgas luureandmeid osutasid Süüria valitsuse vastutusele eelmisel laupäeval Doumas mitmekümne inimese elu nõudnud keemiarünnaku eest.

Briti peaminister rõhutas, et rünnakute eesmärk ei ole sekkuda Süüria kodusõtta ega taotleda režiimivahetust.

"See on piiratud ja sihitud löök, mis ei suurenda pingeid regioonis ja teeb kõik võimaliku, et hoida ära tsiviilohvreid," lisas ta.

May sõnul on saadavad rünnakud "selge signaali kõikidele teistele, kes usuvad, et nad võivad kasutada keemiarelvi karistamatult".

"See on esimene kord peaministrina, kui mul tuleb langetada otsus saata meie relvajõud võitlusse - ja see ei ole otsus, mida ma kergekäeliselt langetasin," ütles Briti valitsusjuht.

May sõnul langetas ta sellise otsuse, kuna see on Suurbritannia riiklikes huvides.

Macron: rünnakud on suunatud Süüria keemiarelvade vastu

Prantsusmaa president Emmanuel Macron kinnitas samuti operatsiooni algust ning märkis, et Pariisi ja tema partnerite eesmärgiks on takistada Süüria režiimi karistamatust.

Prantsusmaa ühines USA ja Suurbritanniaga Süüria-vastastes rünnakutes, mille eesmärgiks on nõrgestada Süüria režiimi võimekust toota ja kasutada keemiarelvi, selgitas Macron ööl vastu laupäeva.

"Me ei saa tolereerida keemiarelvade kasutamise normaliseerimist," ütles ta avalduses.

President ütles, et läinudnädalane keemiarünnak Doumas ületas Prantsusmaa jaoks "punase joone".

Macroni sõnul ei ole mingit kahtlust, et selle eest on vastutav Süüria valitsus.

President märkis, et operatsioon on piiratud ulatusega ja selle eesmärk on kärpida Süüria võimet keemiarelva toota. Ta ei täpsustanud, mis relvi operatsioonis kasutati ja millised objektid sihikule võeti.

Prantsusmaa suursaadik ÜRO-s Francois Delattre ütles laupäeval, et Pariis koos USA ja Suurbritanniaga valmistub esitama ÜRO Julgeolekunõukogule resolutsioonikava poliitilisest üleminekust Süürias

"Tuleb alustada ÜRO egiidi all kõnelusi, et alustada poliitilist üleminekut Süürias. Ainult selline teekaart võimaldab meil lõpuks murda olukorra Süürias," ütles Delattre JN-i erakorralisel istungil, mille Venemaa kutsus kokku seoses  USA, Prantsusmaa ja Ühendkuningriigi raketilöökidega Süüriale.

"Prantsusmaa on valmis, alates tänasest, tegema tööd kõigi nendega, kes on samuti selleks valmis," sõnas ta.

Video operatsioonil osalenud Prantsuse sõjalennukitest:

Süüria pealinnas kostis võimsaid plahvatusi

Süüria pealinnas Damaskuses kostis ööl vastu laupäeva mitu võimsat plahvatust pärast seda, kui USA president Donald Trump teatas rünnakute alustamisest Süüria vastu.

Süüria televisioon teatas samuti USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia rünnakust Süüriale.

Vabaühendus Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus teatas, et Damaskuse piirkonnas on tabamuse saanud sõjaväebarakid ja oluline teadukeskus Barzah' linnaosas. Süüria relvajõudude üksustest on rünnak tabanud väidetavalt vabariikliku kaardiväe ja armee 4. diviisiga seotud sihtmärke.

Reutersi allikas selgitas, et Damaskuses kõlas vähemalt kuus suurt plahvatust ning linna kohal on tõusmas suits.

USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia operatsiooni algust on kinnitanud ka Süüria riigimeedia, mille kohaselt kasutab Süüria rünnaku tõrjumiseks õhutõrjerelvastust. Teaduskeskuse rünnaku alla jäämisest teatas ka Süüria riigitelevisioon.

USA ametnikud on kinnitanud, et Ameerika Ühendriigid kasutavad praeguse rünnaku raames eelkõige tiibrakette Tomahawk.

Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi teate kohaselt võttis rünnakust osa neli hävituslennukit Tornado ning keemiarelvade ladudeks olnud sihtmärkide valimiseks tehti väga põhjalik analüüs.

Kaitseministeeriumi teatel oli näiteks Damaskuses tabamuse saanud teaduskeskus kaugel tsiviilhoonetest ning Ühendkuningriik on võtnud kasutusele kõik meetmed, et tsiviilohvreid vältida.

Briti sõjalennukid ründasid rakettidega Süüria sõjaväerajatist Homsi lähedal, kus kahtlustuste kohaselt hoitakse keemiarelvade koostisaineid, ütles Briti kaitseministeerium.

Neli sõjalennukit Tornado tulistasid Storm Shadow rakette endise raketibaasi pihta, mis asub Homsist 15 miili läänes, ütles ministeerium avalduses.

TASS-i andmetel Süüria valitsushooned ja presidendipalee tabamusi ei saanud.

Video Damaskusest:

Foto Damaskusest:

Süüria ametnik: elasime rünnaku üle, sest sihtmärgid olid Venemaa vihje alusel evakueeritud

Süüria valitsus ja selle liitlased on USA juhitud õhurünnakud edukalt üle elanud ja sihtmärkideks olnud kohtadest toimus evakueerimine juba päevi tagasi tänu Venemaa poolt edastatud hoiatustele, rääkis Süüria valitsust toetava koalitsiooni kõrge ametnik laupäeval uudisteagentuurile Reuters.

Ametniku väitel saabus rünnaku ajal umbes 30 vastase raketti ja kolmandik neist olevat Süüria õhutõrje poolt alla tulistatud.

"Praegu toimub kahjude hindamine," lisas ta.

Süüria TV: rünnakus Homsi baasile sai haavata kolm inimest

USA juhitud raketirünnakutes Süürias Homsi provintsis asuvale sõjaväebaasile sai haavata kolm tsiviilisikut, teatas Süüria riigitelevisioon.

Telekanali teatel tabas "hulk teaduskeskust sihtinud rakette" ühe hoone ja põhjustas materiaalset kahju. Telekanal lisas, et purustatud hoones asusid laborid ja hariduskeskus.

NATO peasekretär toetab kolme riigi operatsiooni keemiarelva kasutanud Süüria vastu

"Ma toetan USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa samme Süüria režiimi keemiarelvastuse objekitde ja võimekuse vastu. NATO peab keemiarelvade kasutamist vastuvõetamatuks. Need, kes neid kasutasid, tuleb vastutusele võtta," teatas NATO peasekretär Jens Stoltenberg ööl vastu laupäeva.

Kanada peaminister avaldas liitlastele toetust Kanada peaminister Justin Trudeau teatas samuti, et toetab liitlaste samme ning mõistab veel kord hukka keemiarelva kasutamise Süüria režiimi poolt.


Kongressi liidrid toetasid Trumpi otsust Süüriat rünnata

USA kongressi liidrid toetasid president Donald Trumpi otsust korraldada õhurünnakuid Süüria sihtmärkidele vastuseks ilmsele keemiarelvarünnakule tsiviilelanike vastu eelmisel laupäeval Doumas.

Esindajatekoja spiiker Paul Ryan avaldas tunnustust Trumpi "otsustavale tegevuse koordineeritult meie liitlastega".

Senati relvateenistuste komitee esimees John McCain tervitas samuti õhulööke, kuid ütles, et "need üksi ei suuda saavutada USA eesmärke Lähis-Idas".

Senati demokraatide liider Chuch Schumer nimetas õhurünnakuid kohaseks, kuid lisas, et "administratsioon peab olema ettevaatlik, et mitte lasta meid suuremasse ja rohkem kaasavasse sõtta Süürias".

Esindajatekoja vähemuse liider Nancy Pelosi lisas, et "üks öö õhurünnakuid ei ole aseaine selgele, kõikehõlmavale Süüria-strateegiale".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR/Reuters/BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: