Luik: poliitiline lahendus Süürias on sama kaugel, kui enne pommitamist

{{1523693880000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Süüria režiimi pihta antud liitlaste õhurünnak oli kaugelt liiga piiratud ja spetsiifiline, et see mõjutaks poliitilise lahenduse saavutamist positiivses suunas, ütles kaitseminister Jüri Luik.

"Olukord loomulikult pingeline, sest igasugune sõjaline aktsioon on pinget tõstev ja tekitab keerulise olukorra. Teisest küljest on mul hea meel, et ameeriklaste, inglaste ja prantslaste sõjaline löök oli suhteliselt proportsionaalne. Ta oli hästi kalibreeritud ja oli tehtud suuri jõupingutusi, et vältida igasugust kineetilist kontakti Vene vägedega," kommenteeris Luik intervjuus ERR-i raadiouudistele.

Luik lisas, et löögid olid kaugelt liiga piiratud ja kaugelt liiga spetsiifilised, et mõjutada poliitilist jõudude vahekorda Süürias ja sundida president Assadi tõsiselt mõtlema sellele, et otsida poliitilist lahendit, mis annaks ka Süüria opositsioonijõududele eluõiguse.

"Poliitiline lahendus on meist sama kaugel, kui ta oli enne pommitamise algust," sõnas kaitseminister.

Olukorras, kus kogu maailmas valitseb pingeline olukord, olnuks Luige hinnangul kõigi huvide vastu see, kui tekkinuks otsene sõjaline konflikt USA ja Venemaa vahel.

Ta tuletas meelde, et USA ja Venemaa tegelevad Süüria kohal õhupiiride dekonfliktimisega. Määratletakse ära, millises Süüria osas saavad lennata Venemaa ja millises lääneriikide õhuvahendid.

"Nii, nagu ütles kaitseminister Mattis öisel pressikonverentsil, et seesugune dekonfliktimine toimus ka sõjalise operatsiooni ajal," ütles Luik.

"Konkreetseid sihtmärke ei antud Vene poolele ja seetõttu ei olnud nad teada ka süürlastele. Igal juhul olid sihtmärgid valitud nii, et nad rõhutaks rünnaku iseloomu, mis oli spetsiifiliselt suunatud keemiarelvade kasutamise vastu ja mis ei haakinud lääneriike üldisesse Süüria konflikti," lisas ta.

Mikser: rünnakud olid põhjendatud ja proportsionaalsed

Välisminister Sven Mikser ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et lääneriikide täppislöögid Süürias olid nii põhjendatud kui ka proportsionaalsed.

"Bashar al-Assadi käitumise muster on üsna selge, ta on korduvalt kasutanud omaenda rahva vastu keemiarelva ja on selge, et rahvusvaheline kogukond ei saa ega pea seda aktsepteerima," sõnas ta.

"Ma usun, et nendel rünnakutel oli kaks peamist põhjust. Esiteks anda selge poliitiline sõnum, et keemiarelva kasutamine on lubamatu ja sellel on tagajärjed. Teiseks, nõrgestada Bashar al-Assadi režiimi võimet tulevikus taolisi rünnakuid toime panna," lisas minister.

Mikser on kindel, et ei USA ega ka Venemaa soovi astuda vahetusse konflikti. Samas tuletas ta meelde, et USA kaitseminister Jim Mattis ütles öisel pressikonverentsil, et Süürias antud õhulöökide järel võib ilmselt oodata Venemaa poolt massiivset propagandarünnakut.

"Seda me kindlasti saame ka näha. Ja loomulikult tuleb hoida silmad lahti ja jälgida väga tähelepanelikult, et ei järgneks mingisugune asümmeetriline vastus. See tähendab, et Venemaa vastuseks Süürias toimunule ei üritaks pingestada olukorda mõnes teises maailma paigas," rääkis Mikser.

Minister tuletas meelde, et USA ja ka Suurbritannia on kinnitanud, et möödunudöised täppislöögid olid keemiarelvade tootmise ja hoiustamise rajatiste vastu, mitte laialdasema operatsiooni algus Süüria režiimi muutmiseks.

Varem ütles Mikser, et öine õhurünnak oli sarnane aastatagusele, kuid sel korral olid kaasatud ka prantslased ja britid.

"Täppislöögist on möödunud vaid mõned tunnid ja selle pealt ammendavaid järeldusi teha on enneaegne. Saame alles näha, millised saavad olema Assadi ja tema liitlaste reaktsioonid," lausus Mikser.

Ratas: rünnak oli vajalik julmuse peatamiseks

Peaminister Jüri Ratas ütles laupäeval, et keemiarelva kasutamine Süüria režiimi poolt on koletu kuritegu, mida pole võimalik õigustada ega mõista.

"Sõjalise jõu piiratud, aga otsustav kasutamine USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa poolt on äärmuslik, kuid vajalik käik taoliste julmuste peatamiseks. Loodame, et edaspidi on võimalik massihävitusrelvade kasutamist ära hoida diplomaatilise suhtlemisega," kirjutas Ratas sotsiaalmeedias.

"Selle eelduseks on rahvusvahelistest lepetest kinnipidamine ja konfliktide ennetamiseks ellukutsutud organisatsioonide austamine," lisas ta.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: