Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ministrid: EL mõistab USA, Briti ja Prantsuse Süüria-rünnaku vajadust

{{1523901480000 | amCalendar}}
Foto: SIPA/Scanpix

Euroopa Liit mõistab Süüria režiimi keemiarelvataristule korraldatud USA, Prantsuse ja Briti ühisrünnaku vajadust, kuid nüüd tuleb Süüria sõjale lahenduse leidmiseks vajalikke kõnelusi hoogustada, ütlesid EL-i välisministrid esmaspäeval ühisavalduses.

Kolme riigi ühisrünnak oli vastus arvatavale Süüria režiimi keemiarünnakule Douma linnas. EL-i 28 liikmesriigi välisministrid süüdistasid keemiarünnakus Süüria presidendi Bashar al-Assadi režiimi.

"Nõukogu mõistab, et USA, Prantsuse ja Briti sihitud õhulöögid keemiarelvarajatistele Süürias oli sihitud meede..., mille ainus eesmärk oli takistada Süüria režiimil keemiarelvade ja keemiliste ainete relvadena kasutamist oma rahva tapmiseks," ütlesid EL-i 28 riigi välisministrid.

"Nõukogu suhtub toetavalt kõikidesse püüdlustesse, mis on suunatud keemiarelvade kasutamise ennetamisele," lisasid nad.

Luksemburgi pealinna Luxembourg'i EL-i välisasjade nõukogule kogunenud ministrite sõnul tuleks nüüd pidada kõnelusi. "Süüria konfliktile ei saa olla sõjalist lahendust," rõhutasid nad.

Lisaks mõistsid ministrid hukka Venemaa toel toimuva Süüria valitsusvägede pealetungi mässulistele ning ärgitasid kehtestama relvarahu, et abivajajateni saaks toimetada humanitaarabi.

Ministrid arutasid ka viise, kuidas survestada Venemaad, et see sunniks Assadi valitsust alustama sisulisi kõnelusi Süüria tulevikust.

"Tuleb silmas pidada seda, kas meeldib või mitte - ilma Venemaata seda konflikti lahendada pole võimalik," lausus Saksa välisminister Heiko Maas kõnelustele saabudes.

USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley teatas pühapäeval, et Washington kavatseb Douma rünnaku tõttu kehtestada Venemaale uued sanktsioonid, milles võetakse ette keemiarelvadega seotud varustust Süüriasse tarninud firmad. EL pole aga valmis sama tegema.

Üks EL-i diplomaat ütles uudisteagentuurile AFP, et Süüriale kehtestatud sanktsioonide nimistusse saab lisada venelasi või iraanlasi, kuid välisministrite tasandil seda ideed veel ei arutata.

Mõned Euroopa valitsused ei taha esile kutsuda vastusamme Venemaalt, mis muu hulgas on EL-i oluline gaasitarnija.

Järgmisel nädalal võõrustab EL Süüria tuleviku teemal suurt konverentsi. Seal tahetakse koguda rahastust humanitaarabile ja toetust ÜRO Süüria rahuprotsessile.

Kuigi EL on avalikult seisukohal, et Süüria konfliktile sõjalist lahendust pole, siis mõned Euroopa diplomaadid tunnistavad suletud uste taga, et Assadi sõjakampaania võib õnnestuda ning EL peaks hakkama mõtlema Süürias järgmisele etapile.

Mikser: rahvusvahelise õiguse põhimõtete eiramisel on kõrge hind

"Süürias on vaja tõelist rahuprotsessi, ainult nii on võimalik saavutada püsiv rahu ja stabiilsus Süüria rahva jaoks," sõnas välisminister Mikser ning rõhutas veel kord Eesti hukkamõistu keemiarelva kasutamisele Süürias. 

"14. aprillil andsid liitlased kohase, proportsionaalse ja legitiimse vastuse keemiarelva korduvale kasutamisele Süüria režiimi poolt," ütles Mikser ning lisas, et ÜRO julgeolekunõukogu peab suutma leida lahenduse pikaleveninud kodusõjale Süürias ning kõik selle liikmed peavad siin konstruktiivselt kaasa aitama.

“Me peame Venemaa liidritele üheselt selgeks tegema, et rahvusvahelise õiguse põhimõtete eiramisel on kõrge hind. On oluline, et Euroopa Liit oleks Venemaale survet avaldades ühtne ja resoluutne ning et sanktsioonipoliitika oleks tihedalt koordineeritud meie partneritega Atlandi ookeani teisel kaldal,“ ütles välisminister Mikser arutelul ELi ja Venemaa suhete teemal. 

Iraani küsimuses keskenduti tuumaleppe tähtsusele nii piirkondliku kui ka globaalse julgeoleku jaoks ning rõhutati Euroopa pühendumist antud kokkuleppe püsimisele. Välisminister Mikser avaldas nõukogus toetust Prantsusmaa, Saksamaa ja Ühendkuningriigi initsiatiividele tuumaleppe säilitamiseks, sealhulgas Iraani raketiprogrammi ja regionaalse tegevuse osas.  

Välisministrite mitteametliku lõunal arutasid ministrid Lääne-Balkani piirkonna julgeoleku olukorda ning 17. mail Sofias toimuvat ELi ja Lääne-Balkani riikide tippkohtumist.

Välisminister Mikser avaldas lootust, et eesolev tippkohtumine tuleb ambitsioonikas ning aitab tugevdada ELi ja Lääne-Balkani riikide vahelisi sidemeid. Mikser rõhutas, et tihendades koostööd riikide vahel, on Euroopal ühiselt võimalus tegeleda erinevate väljakutsete lahendamisel, seda näiteks julgeoleku ning rände küsimustes. 

Lisaks käsitlesid välisministrid nõukogul välistegevuse vahendite tulevast rahastamist pärast 2020. aastat. 

Välisasjade nõukogu järgselt andis välisminister Mikser Luksemburgi peaministrile Xavier Bettelile üle Maarjamaa Risti I klassi teenetemärgi Eesti ja Luksemburgi suhete edendamise eest. 

NATO: operatsioon vähendas Süüria võimet uuteks keemiarünnakuteks

USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa nädalavahetuse ühisoperatsioon Süüria keemiarajatiste vastu vähendas režiimi võimet korraldada uusi keemiarünnakuid, ütles NATO peasekretär Jens Stoltenberg esmaspäeval.

Stoltenberg lisas, et raketilöögid olid "selge sõnum" Süüria presidendile Bashar al-Assadile, Venemaale ja Iraanile, et keemiarelvade kasutamine ei ole vastuvõetav ning et liitlased jälgivad seda.

NATO peasekretär on visiidil Türgis, kus ta kohtub president Recep Tayyip Erdoğani ja teiste ametiisikutega.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: