Haley: USA kehtestab Süüriaga seoses Venemaale uued sanktsioonid

USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley.
USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ühendriigid kehtestavad Venemaale Süüria režiimi korraldatud keemiarünnakuga seoses uued sanktsioonid, võttes sihikule Damaskust varustanud firmad, teatas USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley pühapäeval.

"Te näete varsti uusi Vene-vastaseid sanktsioone. Minister Mnuchin teeb need teatavaks esmaspäeval, kui ta seda juba teinud pole," ütles Haley usutluses telejaamale CBS, viidates USA rahandusministrile Steven Mnuchinile.

Lääs süüdistab Süüria režiimi keemiarünnaku korraldamises toona veel mässuliste käes olnud Douma linnale 7. aprillil. Suurbritannia andmetel hukkus rünnakus 75 inimest. Meedikud ja aktivistid on nimetanud ohvrite arvuks 40.

USA, Prantsusmaa ja Suurbritannia korraldasid laupäeva varahommikul õhu- ja raketilöökide laine Süüria režiimi keemiarelvaarsenaliga seotud sihtmärkide pihta.

Viimased USA Vene-vastased sanktsioonid pärinevad 6. aprillist, kui Washington kehtestas piirangud seitsmele Vene oligarhile, kelle seas on ka alumiiniumimagnaat Oleg Deripaska ja riikliku gaasikontserni Gazprom direktor Aleksei Miller, 12 firmale, 17 kõrgele ametnikule, teiste seas julgeolekunõukogu sekretärile Nikolai Patruševile, ning riiklikule relvaekspordifirmale.

Haley rõhutas ka seda, et Washingtonil ei ole kavas pidada Assadi režiimiga mingeid kahepoolseid läbirääkimisi, vaid see on Venemaa ülesanne tuua Damaskus ÜRO vahendatud mitmepoolsete läbirääkimiste laua taha.

Fox Newsile ütles Haley aga pühapäeval, et USA ei too oma sõdureid Süüriast välja enne kui Washingtoni poolt seatud eesmärgid on täidetud.

Kolmeks oluliseks eesmärgiks on tema sõnul järgnevad väljakutsed: tagada, et keemiarelvi ei kasutataks mingil viisil, mis ohustaks USA huve; tagada, et äärmusrühmitus ISIS on alistatud ja asjaolu, et Süüria näol on tegu olulise kohaga jälgimaks seda, mida Iraan teeb.

"Meie eesmärgiks on näha ameerika sõdurite kojunaasmist, kuid me ei lahku enne kui me teame, et me oleme need eesmärgid saavutanud," lisas Haley.

Putin hoiatas kaose eest rahvusvahelistes suhetes

Vene president Vladimir Putin hoiatas pühapäeval telefonivestluses Iraani presidendi Hassan Rouhaniga, et sõjaliste rünnakute jätkumine Süüria režiimile toob kaasa kaose rahvusvahelistes suhetes, teatas Kreml.

"Nenditi, et see ebaseaduslik akt tekitab tõsist kahju poliitilise lahenduse väljavaatele Süürias. Vladimir Putin rõhutas eriti seda, et kui sellised ÜRO hartat rikkudes ellu viidud tegevused peaksid jätkuma, toovad nad vältimatult kaasa kaose rahvusvahelistes suhetes," teatas Kreml avalduses.

Putin ja Rouhani arutasid ka üldist olukorda Lähis-Idas, kaasa arvatud Jeemenit. "Mõlemad pooled väljendasid huvi laiahaardelise Vene-Iraani koostöö edasise arendamise vastu, laiendades vastastikku kasulikke suhteid kaubandus- ja majandussfääri," lisati avalduses.

Venemaa, Türgi ja Iraan on Süüria konflikti poliitilise lahendamise protsessi garantriigid. Putin arutas laupäeval USA ja liitlaste sõjalist rünnakut Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğaniga.

Laupäeval mõistis Vene riigipea lääneriikide õhurünnakud "ülima karmusega" hukka ja nimetas neid "agressiooniaktiks suveräänse riigi vastu, mis on terrorismivastase võitluse eesliinil".

Vene ametnik: ootame USA-lt strateegilise dialoogi edendamist

Moskva loodab, et USA püüab pärast õhurünnakuid Süüria režiimile hoogustada Venemaaga dialoogi strateegilise stabiilsuse üle, ütles Vene välisministeeriumi ametnik pühapäeval.

"Meil on igati põhjust uskuda, et pärast USA õhulööke Süüriale lähenevad ameeriklased strateegilisele dialoogile teatud innukusega," ütles Vene välisministeeriumi relvastuskontrolliosakonna direktor Vladimir Jermakov.

"Kindlasti ei tohiks öelda, et asjad on mõnes mõttes halvad, ameeriklased on ukse täiesti sulgenud või, et nad ei ilmuta tahet säilitada strateegilist dialoogi. USA valitsuses on teatud inimesed, kellega on võimalik rääkida," lausus ta.

Jermakovi sõnul ei pruugi dialoog praeguses ennustamatus olukorras olla väga nähtav ja see on praegu vähem arusaadav, kuid seda hoitakse igapäevaselt.

"Juhtiv tuumariik on korraldanud ilma ÜRO Julgeolekunõukogu heakskiiduta, enda riiklikke seadusi rikkudes ja täiesti otsitud ettekäändel massiivse raketirünnaku teise riigi vastu," ütles Vene välisametkonna osakonnajuht USA ja selle liitlaste äsjaste õhu- ja raketirünnakute kohta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: