OPCW direktor: keemiaekspertide rühma pole veel Doumasse lubatud

{{1523882400000 | amCalendar}}
Foto: Xinhua/SIPA/Scanpix

Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) ekspertidel ei ole veel õnnestunud külastada Süüria Douma linna, et uurida arvatava mürgigaasirünnaku toimumispaika, ütles ÜRO keemiaagentuuri juht esmaspäeval.

"Meeskond ei ole veel Doumasse läinud," ütles OPCW direktor Ahmet Üzümcü Haagis organisatsiooni täitevnõukogu erakorralisel istungil, kus ta andis ülevaate missiooni lähetamisest Süüriasse.

Vene ja Süüria ametnikud "on teavitanud meeskonda, et on endiselt julgeolekuküsimusi, mis tuleb enne nende kohalesaatmist lahendada", sõnas ta.

Vene ametiisikud: OPCW eksperdid saabuvad Doumasse kolmapäeval

OPCW ekspertide meeskond peaks saabuma Süüria Douma linna arvatavat mürkgaasirünnakut uurima kolmapäeval, teatasid ajakirjanikele Venemaa ametiisikud.

"Homme (teisipäeval) testivad ÜRO julgeolekuteenistused .... marsruute. Ja kolmapäevaks kavandame OPCW asjatundjate saabumist," lausus Vene ametiisik pressikonverentsil Haagis, selgitades, et teid veel puhastatakse miinidest.

USA: Venemaa võis Doumas keemiarünnaku tõenditega manipuleerida

Venemaa võis külastada Süürias Douma linnas väidetava keemiarelvarünnaku sündmuspaika ja "manipuleerida" tõenditega, lausus esmaspäeval USA suursaadik OPCW juures.

"Meie arusaam on, et venelased võisid külastada rünnakupaika," ütles Ken Ward OPCW täitevnõukogu erakorralisel kohtumisel Haagis.

"Muretseme, et nad võisid seda mõjutada, eesmärgiga nurjata OPCW teabekogumismissiooni püüdlused viia läbi efektiivne uurimine," lisas ta kõnes, mille teksti koopia jõudis uudisteagentuuri AFP kätte.

Kui USA mure leiab kinnitust, siis tõstatab see "tõsiseid küsimusi" missiooni võimest teha oma tööd, lausus Ward.

OPCW arutas esmaspäeval suletud uste taga Douma rünnakut, mis toimus 7. aprillil ja milles sai surma vähemalt 40 inimest. Kahtlustatakse, et ohvrid surid kloorgaasi mürgistusse.

USA suursaadik ärgitas 41-liikmelist OPCW-d juhtivat täitevnõukogu "mõistma hukka Süüria valitsuse keemiahirmuvalitsust ning nõudma nende õõvastavate rünnakute eest vastutajate rahvusvahelisele vastutusele võtmist".

Lisaks ärgitas ta Süüriat "lõpetama seda näitemängu", "viivitamatult peatama kõik" keemiarünnakud ning "viivitamatult deklareerima ja demonteerima kõik oma keemiarelvaprogrammi osised".

May süüdistas Damaskust ja Moskvat keemiarünnaku faktide varjamises

Briti peaminister Theresa May süüdistas esmaspäeval Süüria valitsust ja Venemaad katsetes varjata ohvriterohke keemiarünnaku asjaolusid.

May ütles alamkojas, et ükski Süüria sõjas osalev rühmitus poleks suutnud 7. aprillil Doumas korraldatud rünnakut sooritada ning selleks on võimeline ainult režiim.

Peaminister kaitses parlamendisaadikute ees otsust liituda USA ja Prantsusmaa õhu- ja raketilöökidega Süüria režiimi keemiarelvataristu pihta.

May andis korralduse raketirünnakuteks Süürias koos USA ja Prantsusmaaga, konsulteerimata eelnevalt parlamendiga. Opositsiooniliste leiboristide liider Jeremy Corbyn ütles, et rünnaku seaduslikkus oli "küsitav" ning kutsus võtma vastu uut seadust, mis ei laseks Briti valitsusel parlamendi toetuseta sõjategevust alustada.

May sõnul ei jäänud lääneliitlastel pärast Douma rünnakut muud üle, kui püüda piirata keemiarelvade "õõvastavat" kasutamist. Sõjaline aktsioon "oli õige mitte üksnes moraalselt, vaid ka õiguslikult", lausus valitsusjuht.

Ühtlasi lükkas Briti peaminister tagasi süüdistused, et ta liitus sõjalise aktsiooniga USA presidendi Donald Trumpi mahitusel. Ühendkuningriik tegutses, sest see oli riigi rahvuslikes huvides ja me usume, et see oli õige tegu, ütles May, lisades, et keemiarelvade kasutamine ei saa jääda vastuseta.

Briti saatkond: Süüria ja Moskva ei ole lubanud OPCW eksperte Doumasse

Süüria ja Venemaa ei ole veel lubanud OPCW ekspertrühma Douma linna uurima arvatavat gaasirünnakut, teatas Suurbritannia saatkond Hollandis varem esmaspäeval.

Üzümcü andis organisatsiooni täitevkomitee erakorralisel istungil ülevaate missiooni lähetamisest, kuid Venemaa ja Süüria ei ole veel eksperte Doumasse lubanud. "Takistamatu juurdepääs on otsustava tähtsusega," kirjutas saatkond Twitteris.

Briti suursaadik Peter Wilson kutsus istungil "süüdlasi vastutusele võtma", hoiatades, et suutmatus seda teha võib kaasa tuua keemiarelvade barbaarse kasutamise ka edaspidi, Süürias ja mujal".

Londoni avaldus OPCW asjatundjate mittelubamisest Douma linna Süürias ei vasta tõele, asjatundjate linna jõudmist takistavad seadusvastaste raketilöökide tagajärjed Süürias, ütles Vene asevälisminister Sergei Rjabkov.

"Välistan selle täielikult. Need on Suurbritannia ametivendade järjekordsed väljamõeldised," ütles Rjabkov Moskvas ajakirjanikele.

"Sellest on saanud juba praeguse Londoni stiil - keerata kõik Moskva kraesse, püüdes määrida meile kaela igasuguseid tegusid, millega meil mingit pistmist ei ole," lausus asevälisminister.

Enda sõnutsi "kontrollis ta asja" vaid mõne tunni eest, ja "kõik oli kinni ÜRO sekretariaadi julgeolekuosakonna kooskõlastuse puudumises Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni asjatundjate sõiduks Doumasse".

"Seepärast takistab minu mõistmist mööda selle küsimuse kiireimat lahendamist õigusvastane relvastatud rünnak, mille Suurbritannia rühma teiste riikidega alles laupäeva öösel korraldas," rõhutas Rjabkov.

Pariis: OPCW-l tuleb võimaldada Süüria mürgirelvad hävitada

Prioriteet peab olema OPCW töö toetamine, et OPCW saaks hävitada Süüria "salajase" mürgirelvade programmi, ütles Prantsuse suursaadik esmaspäeval.

"Praegu on prioriteet anda tehnilisele sekretariaadile vahendid Süüria programmi hävitamise lõpuleviimiseks," ütles suursaadik Phillipe Lalliot OPCW erakorralisel istungil. "Me kõik teame pärast hiljutisi rünnakuid, et Süüria on pärast 2013. aastat säilitanud salajase keemiaprogrammi."

"Faktid on teada ning need käivad vastu kõige rõvedamatele valedele ja kõige absurdsematele eitustele," lausus Lalliot.

Ida-Süürias Douma linnas hukkus 7. aprillil toimunud arvatavas keemiarünnakus üle 40 inimese. Prantsuse suursaadiku sõnul liitub Douma "keemiarelva tapatalgute pikas reas Ypres'i, Halabja, Ghouta ja Khan Sheikhuniga".

Süüria ühines 2013. aastal OPCW-ga ja tunnistas mürgirelvavarude olemasolu.

OPCW eksperdid teatasid 2016. aastal kõigi Süüria deklareeritud keemiarelvavarude hävitamise protsessi lõpulejõudmisest, kuid OPCW on hiljem kinnitanud, et 2017. aasta rünnakus Khan Sheikhuni linna vastu riigi põhjaosas kasutati sariini.

Organisatsiooni direktor Ahmet Üzümcü on korduvalt öelnud, et Damaskuse tegemistes on "augud ja ebakõlad".

Lalliot' sõnul toetab Prantsumaa OPCW tööd. Ühendust on viimastel päevadel kritiseeritud, eriti Inglismaal toimunud endise Vene-Briti topeltagendi ja tema tütre mürgitamise tõttu.

"Oleme täiesti kindlad selle meeskondade sõltumatus, erapooletus ja professionaalses töös, isegi ajal, mil nad töötavad rasketes ja ohtlikes tingimustes," lausus Lalliot täitevnõukogu istungil.

"Meie prioriteedid on selged - garanteerida Süüria salajase keemiarelvade arsenali kindel hävitamine; võidelda karistamatuse vastu ning karistada neid, kes on keemiarünnakute eest vastutavad; ning erapooletu ja sõltumatu mehhanismi loomine, et leida need, kes on rünnakute taga," ütles ta.

Moskva lubas mitte sekkuda OPCW töösse Süürias

Moskva lubas varem esmaspäeval, et ei sekku Süürias arvatavat keemiarünnakut uuriva OPCW ekspertrühma töösse.

"Venemaa kinnitab, et tagab missiooni turvalisuse ega sekku selle töösse," teatas Venemaa Haagi saatkond Twitteris.

Saatkonna sõnul oli USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa nädalavahetuse ühisoperatsioon Süüria keemiarajatiste vastu "kaitse õõnestada missiooni usaldusväärsust".

OPCW täitevkomitee alustas esmaspäeval suletud uste taga erakorralist istungit, kus arutatakse 7. aprilli juhtumit Doumas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: