De Mistura alustas konsultatsioone Süüria rahukõneluste jätkamiseks

ÜRO eriesindaja Staffan de Mistura.
ÜRO eriesindaja Staffan de Mistura. Autor/allikas: Fayez Nureldine/AFP Photo/Scanpix

ÜRO eriesindaja Staffan de Mistura peab Süüria sõja seisukohast võtmetähtsusega riikides kõrgetasemelisi konsultatsioone ÜRO vahendatud rahukõneluste sisuliseks taaskäivitamiseks.

ÜRO pressiesindaja Stéphane Dujarric ütles kolmapäeval, et de Mistura alustas praeguste pingete valguses konsultatsioone esmaspäeval pärast kohtumist ÜRO peasekretäri António Guterresiga Araabia Liiga tippkohtumise kõrvalt Ar-Riyadis Saudi Araabias.

Vene suursaadik ÜRO-s Vassili Nebenzja ütles teisipäeval, et USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa täppislöögid Süüria keemiarelvarajatistele 7. aprillil on kahjustanud poliitiliste läbirääkimiste väljavaateid lahenduse leidmiseks seitse aastat kestnud sõjale.

Dujarrici sõnul pidas de Mistura konsultatsioone Araabia Liiga peasekretäri ning Egiptuse, Jordaania, Iraagi välisministrite ning Euroopa Liidu välispoliitikajuhi Fecderica Mogheriniga. Lisaks liitus ÜRO eriesindaja Guterresi kohtumistega Saudi Araabia kuningas Salmani, kroonprints Mohammed bin Salmani ja välisminister Adel al-Jubeiriga.

De Mistura plaanib kohtuda ka Türgi, Venemaa, Iraani, mitme Euroopa riigi ja USA ametnikega.

USA, Suurbritannia ja Prantsusmaa esitasid laupäeval, vähem kui 24 tundi pärast raketilööke, ÜRO Julgeolekunõukogule Süüria-teemalise resolutsiooni.

Prantsusmaa suursaadiku François Delattre sõnul on resolutsioonikavandil kolm eesmärki: julgeolekunõukogu peab taaskäivitama kollektiivsed sammud keemiatoimikuga tegelemisel, tsiviilelanikkonna kaitsel ja poliitilise lahenduse leidmisel Süüria kriisile.

Tegemist on esimese korraga alates Süüria kriisi algusest 2011. aastal, kui on ette pandud resolutsioonikava, mis käsitleb kõiki kolme teemat.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: