Soome parlament muutis julgeolekukaalutlustel põhiseadust

Soome parlamendi (Eduskunta) istungitesaal.
Soome parlamendi (Eduskunta) istungitesaal. Autor/allikas: twitter.com/SuomenEduskunta

Soome parlament kiitis kolmapäeval heaks põhiseaduse kiirkorras muutmise riiklikku julgeolekut puudutavatel kaalutlustel.

Ettepanek pälvis 200-liikmelises parlamendis suure toetuse - poolt hääletas 178 rahvasaadikut, vastaseid oli 13, vahendas Yle.

Vastu hääletasid Vasakliidu fraktsioon ja üks Rootsi Rahvapartei rahvasaadik.

Põhiseaduse muutmist oli vaja, et kaitsepolitsei (Supo) ning kaitsevägi saaksid õiguse terrorismi tõrjumise eesmärgil lugeda Soomega seotud kirjavahetust. Juriidiliselt tulenes põhiseaduse muutmise vajadus julgeolekut puudutavate seaduste muutmisest, mille saab nüüd heaks kiita praeguse parlamendikoosseisu ajal.

Ka Soome põhiseaduse 10. artikli praegune sõnastus annab võimaluse, et mõnel puhul konfidentsiaalse sõnumivahetuse kaitse ei kehti ehk seaduses saab sätestada, et üksikisiku või ühiskondlikku julgeolekut nagu kodurahu ohustavate kuritegude uurimisel, kohtuprotsessil, turvakontrollis ja vabadusekaotuse ajal saab seda kaitset piirata.

Praktikas on see aga tähendanud seda, et võimudel tuleb sellistel puhkudel tuua välja konkreetsed kuriteod ja isikud ning seetõttu lisatakse sellele põhiseaduse sättele nüüd sõnad: "ja ka informatsiooni hankimiseks sõjalise tegevuse või sellise tegevuse kohta, mis tõsiselt ohustab riiklikku julgeolekut."

Yle toob oma analüüsis välja ka selle, et mõistet "riiklik julgeolek" pole Soome seadustes seni põhjendusena eriti kasutatud ning seetõttu on äsjane põhiseaduse muutmine samuti murranguline.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: