Riigikokku pääsu ihkava roheliste partei jaoks on punane joon Rail Baltic ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rohelised protestimas Reidi tee vastu.
Rohelised protestimas Reidi tee vastu. Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Rohelised loodavad riigikogu valimistel saada 11 kohta, erakond välistab liitumise koalitsiooniga, mis jätkab Rail Balticuga ja ei vähenda raiemahte.

Praegu on roheliste valimisnimekirjas 50 nime, esinumbreid veel paigas pole, need pannakse paika augusti jooksul, kui on võimalike kandidaatidega kohtutud.

Roheliste peasekretär Joonas Laks ütles ERR-ile, et sellised loodushoiu ja inimväärse elukeskkonnaga seotud liikumised nagu tselluloositehase ja Rail Baltica vastased aktsioonid ning Reidi tee kohtuprotsess pole rohelistele liikmeid juurde toonud.

"Erakonna liikmete arv kasvanud pole, pigem on toimunud vahetus, mõned on aktiivsest tegevusest loobunud, uued juurde tulnud, aga kindlasti on suurenenud toetajaskond," ütles Laks.

Laksi sõnul pole roheliste eesmärk mitte niivõrd erakonna liikmete arvu kasvatamine, kuivõrd esindusliku valimiskandidaatide nimekirja loomine. Sealjuures ootavad rohelised oma nimekirjadesse ka vabu kandidaate.

Võtmepiirkonnaks on rohelistele Tallinn, kus erakonna juht Züleyxa Izmailova peab abilinnapea ametit ja kelle panusel lõppes Reidi tee vastane liikumine kompromissiga.

Joonas Laksi sõnul on rohelised ise oma tööga rahul. "Me võtsime viimast, meid kustuti appi, tegime projekti paremaks, aga see protsess oli juba liiga kaugele jõudnud selle peatamiseks. Samas on Rail Balticuga olukord teine, koppa veel maasse löödud pole ja meil oleks võimalik see peatada," ütles Laks.

Riigikogu valimiste programm rõhutab Laksi sõnul rohelist mõtteviisi igas valdkonnas. Laks rõhutab otsedemokraatia olulisust, et rahvas saaks võimaluse läbi viia siduvaid rahvahääletusi. Rail Baltica on seatud niinimetatud punase joone alla, mille ületamist rohelised ei salli.

"Me ei kavatse minna ühtegi valitsusse, mis jätkab Rail Balticuga, mis ei kirjuta sisse põlevkivist loobumist ja mis jätab värava avatuks fosforiidikaevandamisele," loetles Laks.

"Üks punastest joontest on ka metsade lageraie teema ehk raiemahud peavad vähenema. Kui palju, on meie erakonna liikmete ja valijate otsustada ning arengukavas defineerida, aga ühtegi valitsusse me ei lähe, mis ütleb, et raiemahud ei peaks vähenema," lubab Laks.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: