Erakonnad valimisplaanide kohta kõiki kaarte veel ei ava

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Erakonnad koostavad märtsiks toimuvateks riigikogu valimisteks valimisprogramme ning kokku hakkavad saama kandidaatide nimekirjad. Kõiki kaarte praegu veel ei avata ning uudised erakondade valimisplaanidest jäävad hilissügiseks, mil alustatakse tõsisema kampaaniaga.

Peaministripartei Keskerakond peab oma suurimaks konkurendiks Reformierakonda - nii nagu varasematelgi valimistel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Põhilisteks teemadeks nimetas valimisplatvormi töörühma juht ja peaministri büroo juhataja Tanel Kiik 100 euro suurust pensionitõusu, hooldekodukohtade kättesaadavust ja ka seda, et noored Eestist ei lahkuks.

"Sügis-talv on see periood, kus kõik erakonnad järk-järgult n-ö oma kaarte rohkem avavad, hakkavad kinnitama valimisplatvormi. Siis tuleb ka suurem debatt nende üle. Erakondade eesmärk on tihtipeale samasugune või paljuski sarnane, aga vahendid nende eesmärkide saavutamiseks on tihtipeale vastuolulised ja üsnagi erinevad," selgitas Kiik.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles, et valimiste teemade põhjalikuma tutvustamisega läheb aega.

"Sügiseks saame teemad selliselt sõnastada, et siis on selge, mida meie peame selleks suureks. Aga kui ma peaks praegu ütlema, siis ma ütlen, et kuidas kasvatada inimeste sissetulekuid," sõnas Kallas.

Veel nimetas ta oluliste teemadena praeguse maksusüsteemi muutmist ning ravijärjekordade lühendamist.

Sotsiaaldemokraatidel ja Isamaal on viimastel kuudel tulnud võidelda kahaneva reitinguga.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski nimetas sotside valimisteemadena vaesuse vähendamist, hooldekodukohtade kättesaadavust ning noorte tuleviku fondi. Tema arvates teevad valijad seekord valiku pigem maailmavaate kui lubaduste järgi otsustades.

"Ma arvan, et järgmistel valimistel on poliitiline valik inimeste jaoks selgem ja teisest küljest ma arvan ka, et selle võrra palju kaalukam, sest kui varem on räägitud, et erakonnad on muutunud väga sarnaseks, siis see on kardinaalselt muutunud," rääkis Ossinovski.

Erakonnale Isamaa on tähtsad tööjõuga seotud küsimused, maksupoliitika, julgeolek.

Erakonna esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et lähtuda tuleks tervikust.

"Need teemad on elust endast, need ei ole niivõrd kunstlikult välja mõeldud ja erakondade ja poliitikute poolt n-ö kunstlikult peale surutud või üles puhutud teemad. Ja teine, me oleme juba nii arenenud ühiskond, et ei tekiks ühe teema erakondasid, vaid et domineeriks ikka niisugune ühiskonna terviklik käsitlus ja nägemus," selgitas Seeder.

Riigikogu valimised on 2019. aasta 3. märtsil.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: