Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola senat kiitis heaks niinimetatud holokaustieelnõu

{{1517454000000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Poola senat kiitis heaks holokausti ja natside koonduslaagrite määratlust puudutava seaduseelnõu, mis on põhjustanud diplomaatilise tüli Iisraeliga.

Parlamendi ülemkojas sai eelnõu 57 poolt- ja 23 vastuhäält.

Alamkoda andis eelnõule heakskiidu eelmisel reedel ja see liigub nüüd edasi president Andrzej Duda lauale, kes selle tõenäoliselt ka allkirjastab. Duda on avaldanud imestust Iisraeli reaktsiooni pärast.

"Me ei saa mingil juhul taganeda. Meil on õigus kaitsta ajaloolist tõde," ütles president.

"Olukord on muutunud kriitiliseks. Poola valitsuse ja eriti Poola presidendi jaoks on väljakutseks mitte alluda survele ja siiski allkirjastada see seadus. Minu arvates on allkirja vaja, sest sellest tagasitõmbumine oleks ajalooline viga," sõnas Polityce ajakirjanik Anna Sarzynska.

Eelnõu lubab määrata rahatrahvi või kuni kolmeaastase vangistuse Poola või välisriigi kodanikule, kes nimetab natsi-Saksamaa surmalaagreid Poola surmalaagriteks.

Sama karistus ähvardab ka isikut, kes omistab "Poola riigile või rahvale süü või kaassüü kuritegude eest, mille pani toime Saksa Kolmas Reich, või muude inimsuse-, rahuvastaste ja sõjakuritegude eest".

"See on meie, poolakate huvides. Aastaid on ajalugu valesti tõlgendatud. Seda on esitatud valesti," ütles Poola senati spiiker Stanislaw Karczewski.

"Ei saa kehtestada mingit seadust, mis survestab arutelu. See eelnõu on sõnastatud nii, et diskussiooni saab maha suruda nii siin Poolas kui ka välismaal.
Ja see on suurim hirm," kommenteeris sõltumatu saadik Marek Borowski.

Valitseva Õiguse ja Õigluse partei hinnangul ajaloolastele probleeme ei teki, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Mineviku uurimist ei ähvarda mitte miski. Minevikust rääkimist ja mineviku analüüsimist, isegi kõige tumedamast ja häbiväärsemast osast, ei ähvarda midagi. Poola on demokraatlik riik, mis austab avalikku debatti, teaduslikku uurimist ja õigust kriitikale," kinnitas Poola asejustiitsminister Marcin Warchol.

Iisrael on eelnõu vastu, sest näeb selles katset eitada Poola seotust juutide hävitamisega ja kardab, et holokaustist eluga pääsenud inimesed antakse kohtu alla, kui nende ütlused peaksid käsitlema poolakate seotust sõjaroimadega.

Poola võimud keelasid kolmapäeval ära rahvuslaste protestimeeleavalduse Iisraeli saatkonna ees seoses diplomaatilise tüliga.

Eelnõu toetavad poola rahvuslased kavandasid kolmapäeva õhtuks meeleavalduse, kuid Varssavi piirkonna kuberner Zdzisław Sipiera keelas selle julgeolekukaalutlustel ja riigi huvide kaitse eesmärgil ära.

"Meil on põhjust arvata, et see oleks väga suur meeleavaldus mitme rühmitusega, mis kahjustaks Poola riiklikke huve," ütles ta 31. jaanuarist 5. veebruarini kestvat liikumiskeeldu põhjendades.

Iisrael kritiseeris holokaustiseaduse hääletust Poola senatis

Iisrael on kategooriliselt vastu Poola senatis neljapäeval toimunud hääletusele, teatas Iisraeli välisministeerium neljapäeval.

Iisrael suhtub ajaloolise tõe vaidlustamise katsetesse väga tõsiselt, ütles ministeerium avalduses ja lisas, et ükski seadus ei saa fakte muuta.

Iisraeli ajaloolaste hinnangul võib mõista Poola ebamugavust seoses fraasiga "poola surmalaager", kuid seaduse asemel tuleks sellealast selgitustööd teha harimisega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tundub, et Poola proovib ajalugu ümber kirjutada Poola rahvusliku narratiivi järgi, kus poolakad olid ohvrid ja mitte midagi muud. Tõepoolest, pole kahtlustki, et nad olid natside ohvrid. Natsid kohtlesid Poolat karmilt ja tapsid poolakaid, kes polnud juudid. Kuid nad proovivad narratiivi muuta ja mitte tegeleda raskema teemaga, kus inimesed, kes olid ohvrid, muutusid ka ründajateks või aitasid kuritegusid korda saata," rääkis Yad Vashemi rahvusvahelise instituudi holokausti uuringute ajaloolane David Silberklang.

USA hinnangul õõnestab eelnõu sõnavabadust

USA välisministeerium tegi avalduse, milles leiti, et eelnõu jõustumine Poolas võib õõnestada sõnavabadust.

USA väljendas ka muret seaduse võimalike mõjude pärast Poola strateegilistele huvidele ja suhetele, sealhulgas USA ja Iisraeliga.

Ministeerium kutsus Poolat üles eelnõu muutma.

Toimetaja: Merili Nael, Tarmo Maiberg

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: