Meedia: USA Moskva saatkonnas tegutses 10 aastat tõenäoline Vene spioon

USA suursaatkond Moskvas.
USA suursaatkond Moskvas. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Ameerika Ühendriikide saatkonnas Moskvas töötas umbes 10 aastat Venemaa kodanikust naine, kes osutus hiljem tõenäoliseks Vene spiooniks.

Ajaleht Guardian ja väljaanne Axios kirjutavad, et naine, kes oli USA välisministeeriumi palgal ning tegi oma ametikohast tulenevalt koostööd näiteks USA Salateenistusega (USSS), pälvis Ameerika luureametkondade teravdatud tähelepanu 2016. aastal välisministeeriumi julgeolekukontrolli käigus.

Nimelt selgitati välja, et tal oli olnud lubamatuid kokkupuuteid Venemaa Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) töötajatega, ja seetõttu tühistas välisministeerium ka tema senise taustakontrolli alusel antud volitused. USA julgeolekuametkondade kinnitusel naisel ligipääsu salastatud informatsioonile ei olnud.

Oluline on see, et kuigi suurem osa Vene kodanikke, kes oma kodumaal USA heaks töötavad, on vähemal või rohkemal määral sunnitud FSB-ga kokku puutuma ja oma tegemistest ning tööst ülevaadet andma, oli eelpool mainitud naise puhul tegu millegi rohkemaga - ehk ta edastas FSB-le informatsiooni rohkem kui USA luure teadlik oli.

"Üldiselt oleme me teadlikud, et USA valitsuse töötajad, seoses sellega, et nad on USA valitsuse töötajad, võivad olla välismaiste

luureteenistuste sihtmärkideks... Kui me tuvastame töötaja, kelle tegevus on vastuolus turvadirektiividega, astume me sobivaid samme sobival ajal," kommenteeris USA välisministeeriumi kõneisik.

Guardiani artikli kohaselt on selle juhtumi puhul oluline ka USSS-i roll. Nimelt oli naine algselt palgatud USSS-i poolt ning tal oli ligipääs ka agentuuri sisevõrgule ja meilisüsteemile. Seetõttu oli teadlik näiteks USA presidendi ja asepresidendi töögraafikust.

Samuti olevat märkimisväärne see, et kuigi sisekontroll andis häiret juba sisuliselt 2017. aasta jaanuaris, lasti naine lõplikult töölt lahti alles kuid hiljem ja võimalik, et ära hoida poliitiliselt piinlikku olukorda. Naise töölt lahkumise väiksemat tähelepanu võimaldas kusjuures see, et samal ajal oli käimas USA ja Venemaa vastastikune diplomaatiline tüli, mille tõttu oli USA saatkond Venemaal sunnitud kärpima oma töötajate rohkem kui 750 inimese võrra.

USSS samas kinnitas oma teates, et alati arvestatakse võimalusega, et kõik palgatud töötajad võivad olla välismaiste luureametkondade sihtmärgid ja eriti kehtivat see Venemaa puhul.

Seetõttu menetletakse välisriigi kodanikke palgates alati selliselt, et USSS-i ja USA valitsuse huvid ohtu ei satuks. "Sellest tulenevalt piirduvad tööülesanded tõlkimise, toimetamise, kultuurilise juhendamise, kohalike kontaktide hoidmise ja toetusega administratiivses töös," märgiti USSS-i kommentaaris.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: