Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA kehtestas Vene valitsusametnike ja oligarhide suhtes uued sanktsioonid

{{1523019120000 | amCalendar}}
Foto: Vasily Maximov/AFP Photo/Scanpix

USA rahandusministeerium teatas, et riik kehtestas reedel uued sanktsioonid 24 venelase suhtes.

Ministeerium selgitas, et sanktsioonid kehtestati selleks, et karistada Moskvat mitme pahaloomulise tegevuse eest, nende hulgas väidetava USA presidendivalimistesse sekkumise eest 2016. aastal, vahendas Reuters.

Sanktsioonid määrati 24 venelasele ja 14 ettevõttele. Sanktsioneeritute hulgas on seitse oligarhi ning 12 neile kuuluvat ettevõtet, lisaks 17 valitsusametnikku.

Muu hulgas külmutatakse näiteks alumiiniumiärimehe Oleg Deripaska ja miljardärist senaatori Suleiman Kerimovi varad USA-s. Kerimovi perele kuulub Venemaa suurim kullatootja Polyus.

Samuti on sanktsioonide nimekirjas Gazpromi juht Aleksei Miller ning VTB panga juht Andrei Kostin.

Musta nimekirja on pandud Venemaa kõrge ametnik Aleksandr Toršin, kellel on väidetavalt sidemeid Ameerika riikliku relvaassotsiatsiooniga (NRA).

Sanktsioonide alla pandi ka Putini ihukaitsja, tema väimees, Venemaa riikliku julgeolekunõukogu juht ning endine peaminister Viktor Zubkov.

"Vene valitsus on seotud hulga pahaloomuliste tegevustega üle maailma, nende hulgas jätkuva Krimmi okupeerimise ning vägivalla õhutamisega Ida-Ukrainas, Assadi režiimile materjali ja relvastuse varustamisega samal ajal kui viimane pommitab enda tsiviilelanikke, katsega õõnestada Lääne demokraatiat ning pahatahtliku kübertegevusega," kirjeldas rahandusminister Steve Mnuchin pressiteates.

Venemaa parlamendi ülemkoja välisasjade komisjoni esimees Konstantin Kossatšev ütles, et USA uued sanktsioonid on alusetud ja ebasõbralikud.

Märtsis otsustas USA kehtestada sanktsioonid 19 inimese ja viie ettevõtte suhtes, nende hulgas Vene luureteenistuste suhtes seoses küberrünnakutega.

Miller on sanktsioonide nimekirja sattumise üle uhke

Gazpromi tegevjuht Aleksei Miller kommenteeris, et on uhke sanktsioonide nimekirja sattumise üle. Tema sõnul on ettevõtte tegevus õige.

"Kui mind ei pandud esimesse nimekirja, siis mul tekkisid isegi kahtlused - võib-olla on (minul) midagi viga? Kuid lõpuks olen ma sinna arvatud. See tähendab, et me teeme kõike õigesti," ütles Miller pressiesindaja vahendusel.

VTB juht süüdistab sanktsioonide alla sattumises arusaamatust

VTB panga juht Andrei Kostin ütles reedel, et sattus uude sanktsioonide nimekirja, sest Washington mõistab Vene valitsuse kavatsusi valesti.

Kostin kinnitas, et ei ole teinud midagi valesti ning on alati püüdnud soodustada häid töösuhteid USA pankade ja investoritega.

Venemaa relvaeksportija: USA sanktsioonide eesmärk on firma turult tõukamine

Teiste hulgas kehtestati sanktsioonid Venemaa riikliku relvaeksportija Rosoboronexporti suhtes.

Ettevõte kommenteeris, et sanktsioonide eesmärk on tõrjuda Venemaa välja globaalselt relvaturult.

"See on ebaõiglane konkurents oma puhtaimas vormis," ütles Rosoboronexporti pressiesindaja Reutersile.

Vene kaubandusminister: kohalikud ettevõtted saavad suuremat valitsuse tuge

Venemaa tööstus- ja kaubandusminister Deniss Manturov ütles Interfaksi andmetel, et Vene riiklikud ettevõtted, mis USA uute sanktsioonide alla sattusid, saavad valitsuselt täiendavat toetust.

Minister lisas, et Vene ettevõtted, kes keelduvad tegemast koostööd sanktsioonide nimekirja pandud ettevõtetega, saavad karistada.

Vene julgeolekunõukogu: uued sanktsioonid ei katkesta sidemeid USA-ga

Venemaa julgeolekunõukogu sekretär Nikolai Patrušev ütles, et uute USA sanktsioonide tõttu Moskva ja USA sidemed ei katke.

Ta ütles reedel ajakirjanikele, et sanktsioonide alla sattunud inimesed ja ettevõtted leiavad viise, kuidas piiranguid kompenseerida.

Venemaa presidendi juures tegutsev ettevõtjate õiguste volinik Boriss Titov ütles aga uudisteagentuuri RIA vahendusel, et uued sanktsioonid muudavad kahe riigi suhted keerulisemaks.

Vene saatkond: uued USA sanktsioonid on suunatud vene rahva vastu

Uued USA sanktsioonid, mille sihtmärkideks on oligarhid ja ettevõtted, on suunatud vene rahva vastu, teatas Venemaa Washingtoni saatkond reedel.

"Meile öeldi, et need meetmed ei ole suunatud vene inimeste vastu, kuid need on seda," ütles saatkond oma Facebooki postituses, nimetades Washingtoni meetmeid uueks hoobiks Vene-Ameerika suhetele.

"Nende sanktsioonidega näeme USA soovi Vene ühiskonda lõhestada," märkis saatkond teates.

"Kuid need ei toimi. Välise surve all on riik (Venemaa) alati koondunud oma liidri ümber," lisas saatkond.

Välisministeerium: Venemaa vastab USA uutele sanktsioonidele

Moskva ei jäta vastamata uutele sanktsioonidele, mille USA rahandusministeerium kehtestas mitmele Vene oligarhile, kõrgele ametnikule ja ettevõttele, ütles Vene välisministeerium reede õhtul.

"Kindlasti me ei jäta uusi Vene-vastaseid meetmeid karmi vastuseta," ütles välisministeerium kommentaaris.

Vene välisministeeriumi hinnangul on Washingtonis baseeruvad poliitikud astunud piisavalt absurdse sammu, rakendades sanktsioone Vene kompaniide vastu, millel on olnud USA-ga pikaajalised ärisidemed, millest omakorda sõltuvad tuhanded sealsed töökohad.

Välisministeeriumi sõnul on uute sanktsioonide eesmärk kõrvaldada USA rivaalid maailmaturult.

USA kehtestas reedel sanktsioonid seitsmele Vene oligarhile, kes väidetavalt toetavad ja saavad kasu president Vladimir Putini püüetest Lääne demokraatiaid õõnestada.

USA kõrgete ametnike sõnul on tegemist jõukate rahvusvahelist äri ajavate tegelastega, kes kuuluvad Putini siseringi.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: