Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lavrov: Venemaa saadab riigist välja 60 USA diplomaati

{{1522343880000 | amCalendar}}
Venemaa välisminister Sergei Lavrov.
Venemaa välisminister Sergei Lavrov. Autor/allikas: Sergei Karpukhin/Reuters/Scanpix

Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas, et Venemaa saadab riigist välja 60 USA diplomaati ning sulgeb USA peakonsulaadi Peterburis. Tegemist on vastusega USA samasugusele otsusele nädala alguses.

"Meetmed on vastastikused. Need sisaldavad samaväärsel arvul diplomaatide väljasaatmist ja need sisaldavad meie otsust taganeda kokkuleppest lubada USA peakonsulaadil tegutseda Peterburis," vahendas Reuters Lavrovi sõnul Moskvas pressikonverentsil.

Vene meedia andmetel kuulutas Venemaa välisministeerium 58 Moskvas tegutsevat USA diplomaati ning kaks Jekaterinburgi peakonsulaadi ametnikku Venemaal ebasoovitavaks isikuks.

Ministeeriumi teatel peaksid väljasaadetavad USA diplomaadid riigist lahkuma 5. aprilliks. Peterburi peakonsulaat peaks töö lõpetama kahe päeva jooksul.

Lisaks vihjas Lavrov, et sarnane vastus ootab Euroopa riike, kes Vene diplomaate riigist välja saadavad.

Pressikonverentsil süüdistas Lavrov Suurbritanniat selles, et viimane sunnib kõiki teisi järgima Vene-vastast kurssi.

"Moskva vastab absoluutselt vastuvõetamatutele sammudele, mis on astutud meie vastu USA ja Suurbritannia väga tugeva surve tõttu nn Skripali juhtumi ettekäändel," sõnas minister.

Lavrov kordas Venemaa üleskutset võimaldada konsulaartöötajale ligipääs Julia Skripalile, kes on Venemaa kodanik.

"Ma loodan, et Suurbritannia suudab täita oma kohustusi konsulaarkonventsiooni ja Genfi diplomaatiliste suhete konventsiooni alusel," ütles ta.

Lavrov ütles ka, et Venemaa tahab kokku kutsuda keemiarelvade keelustamise organisatsiooni (OPCW) liidrite kohtumise selleks, et selgitada välja tõde.

"Me loodame, et meie Lääne partnerid ei väldi ausat vestlust," lisas ta.

USA välisministeerium teatas neljapäeval omakorda, et Washington võib astuda vastuseks Venemaale edasisi samme.

Ministeeriumi hinnangul näitab Venemaa otsus USA diplomaatide väljasaatmise kohta, et Moskvat ei huvita diplomaatia.

"Meile edastatud nimekirjast on selge, et Vene Föderatsioon ei ole huvitatud dialoogist teemadel, mis meile kahele riigile on tähtsad," ütles välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert ajakirjanikele. "Me jätame endale õiguse vastata," lisas ta.

Esmaspäeval otsustas USA vastuseks Suurbritannias toimunud Sergei Skripali mürgitamisjuhtumile saata riigist välja 60 Venemaa diplomaati. Lisaks otsustas USA sulgeda Seattle'is asuva Venemaa konsulaadi.

Suurbritannia peab 4. märtsil Salisburys aset leidnud mürgitamisjuhtumit Venemaa kätetööks ning selle hinnanguga on praeguseks liitunud nii USA, NATO, Euroopa Liit ja suur hulk lääneriike.

Vastuseks on paljud lääneriigid saatnud riigist välja Vene diplomaate ning sageli on võimud põhjendanud seda asjaoluga, et nimetatud diplomaatide näol on olnud reaalsuses tegu Venemaa luureametnikega.

Venemaa eitab oma seotust juhtunuga ning nõuab Londonilt tõendeid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: