Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa teatel rakendab USA uusi sanktsioone väljamõeldud ettekäändel

Venemaa suursaatkond Washingtonis.
Venemaa suursaatkond Washingtonis. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Venemaa suursaatkond USA-s teatas, et kolmapäeval teatavaks saanud Ameerika Ühendriikide "drakoonilisi" sanktsioone rakendatakse Moskva vastu väljamõeldud ettekäändel.

Saatkonna teate kohaselt ei esitanud USA välisministeerium Vene poolele mingeid tõendeid või selgitusi ning see kahjustavat kahepoolset usaldust, vahendas Meduza.

Avalduses seisab, et Venemaa toetab Salisbury juhtumi puhul avatud ja läbipaistvat uurimist ning sellel teemal olevat Moskva teinud Washingtonile ka ettepaneku alustada kahepoolset suhtlust, kuid vastust sellele ettepanekule polevat laekunud.

USA kehtestas kolmapäeval Venemaale järjekordsed sanktsioonid - seekord seoses närvimürgi kasutamisega Suurbritannias ehk nn Skripalide juhtumiga.

Alates 2014. aastast on USA rakendanud sanktsioone Venemaa vastu seoses Krimmi annekteerimise, Ukraina destabiliseerimise ja USA valimistesse sekkumise eest. Skripalide juhtumi asjus sanktsioone varem kehtestatud polnud, küll osales USA jõuliselt juhtumi puhul lääneriikide diplomaatilises kampaanias saates riigist väkja 60 Vene diplomaati.

2018. aasta suvel hakati USA kongressis ette valmistama mitmeid eelnõusid, millega soovitakse sanktsioone Venemaa vastu veelgi karmistada. Mõnede analüütikute arvates ongi kolmapäevase teate näol tegu administratsiooni sooviga initsiatiiv selles küsimuses kongressilt endale võtta.

USA sanktsioonid lähtuvad 1991. aasta seadusest

USA uued sanktsioonid lähtuvad 1991. aastal vastu võetud keemia-ja biorelvade leviku vastasest seadusest (Chemical and Biological Weapons and Warfare Elimination Act) ning neid rakendatakse kahes etapis, vahendavad Vox, Hill ja NBC.

Esimene etapp seisneb eelkõige olemasolevate piirangute täiendamises, näiteks meetmed, mis takistavad Venemaa relvamüüki. See tähendab, et Venemaal jääb saamata miljoneid eksporditulu, kuid märkimisväärselt ei tohiks see osa Moskvat heidutada.

Teine faas võib aga osutuda Moskva jaoks palju kahjulikumaks. Need sanktsioonid võivad viia diplomaatiliste suhete kärpimiseni, peatada Venemaa riikliku lennufirma Aeroflot lennud USA-sse ning peatada sisuliselt kogu vastastikune eksport ja import.

Erandid puudutaksid peamiselt kosmoselendude alast koostööd ja Vene firmasid, mis on osad mingitest USA ettevõtetest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: