Venemaa teadusasutused ei pea uusi sanktsioone mõjusateks

Foto: Mihhail Japaridze/TASS/Scanpix

Venemaa-vastaste USA uute sanktsioonide põhjuseks on süüdistused endise spiooni Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamises, kuid Venemaa teadusasutuste hinnangul ei ole need sanktsioonid eriti mõjusad, sest pärinevad teistsugusest julgeolekuolukorrast.

Seadus, millele vastavalt uued sanktsioonid kehtestatakse, on vastu võetud 1991. aastal. Selle järgi võib USA valitsus karistada riike, kes keemiarelva kasutavad. Praegu nõuab Washington, et Moskva laseks oma keemiaobjektidele rahvusvahelised inspektorid ja annaks garantii, et keemiarelva ei kasuta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Venemaa Teaduste Akadeemia USA ja Kanada instituudi teadur Vladimir Batjuk ütles, et Venemaa likvideeris oma keemiarelva rahvusvahelise kontrolli all, keemiarelva keelustamise organisatsiooni ekspertide juuresolekul.

"Jääb täiesti arusaamatuks, mida Vene Föderatsioon veel peaks tegema, kuhu lasta kedagi nagu rahvusvahelisi eksperte," lausus ta.

Kolmapäeval jõustunud sanktsioonid keelavad niinimetatud tundlike tehnoloogiate tarnimise Venemaale, näiteks on keelu all elektroonika ja naftatootmistehnika. Vene eksperdid usuvad, et Moskva peab survele vastu.

Moskva Ülikooli maailma poliitiliste protsesside kateedri juhataja Andrei Sidorov märkis, et Venemaa juhtkond määratles oma seisukoha selgelt: meie ei ole sanktsioone kehtestanud, see ei ole meie mure.

"Las USA teeb oma sanktsioonidega, mida tahab, Venemaa reageerima ei hakka. Mingile arutelule Venemaa sel teemal ei lähe, veel vähem surve all," sõnas Sidorov.

Venemaa rahvusvaheliste asjade nõukogu programmide direktor Ivan Timofejev lausus, et kui lähtuda 1991. aasta seadusest, siis sanktsioonide hind ei ole Venemaa jaoks suur. "See tähendab, et seal ei ole midagi, mis saaks meile suurt kahju teha. Ja ma ei arva, et see on piisav motivatsioon, et Moskva teeks mingeid mööndusi," tõdes ta.

Kui Moskva mööndusi ei tee, ootab riiki novembris uus sanktsioonidepakett. Tegemist võib olla peaaegu täieliku kaubandusembargo, suursaadiku tagasikutsumise või Aerofloti USA lendude kinnipanemisega.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: