Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

NYT: Skripal näis tegevat koostööd ka Hispaania luurega

Salisbury katedraal.
Salisbury katedraal. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Inglismaal toimunud närvimürgirünnaku sihtmärk Sergei Skripal näis tegevat koostööd Hispaania luureametnikega, kes on hädas riigis tegutsevate Vene organiseeritud kuritegevuse liikmetega, kirjutas leht New York Times neljapäeval.

Artikkel põhineb ühe kõrge Hispaania valitsusametnikust allika ja Hispaania julgeolekuametkondi jälgiva autori Fernando Rueda ütlustel.

Euroopa ametnikest allikad ütlesid varasemalt, et Skripal reisis 2012. aastal Tšehhi ja 2016. aastal Tallinnasse. Seal kohtus ta kohalike luureametnikega ning jagas neile teadmisi Vene luure töövõtetest ja võimalik et ka infot, mis panustas Vene luurajate avastamisse, ütlesid Euroopa ametnikud tollal.

Nüüd aga näib, et Skripal oli aktiivne ka Hispaanias.

See on veel üks sarnasus tema ja 2006. aastal radioaktiivse polooniumi mürgistuse tagajärjel Londonis surnud endise Vene luuraja Aleksandr Litvinenko vahel. Hispaania võimud tunnistavad, et värbasid Litvinenko oma võitlusesse Vene organiseeritud kuritegevuse liikmete vastu, kellest osad on seotud Kremliga.

Skripalil on Hispaaniaga pikk ajalugu. 1990. aastate keskel, kui ta oli Vene sõjaväeluures (GRU) polkovnik, töötas ta Madridis Vene saatkonna sõjalise atašeena.

Seal värbasid Briti luureteenistused ta oma spiooniks ning sealt said alguse arengud, mis päädisid tema vahistamisega Venemaal 2004. aastal. Ta vabastati 2010. aastal luurajate vahetusega ning samal aastal asus ta elama Inglismaale.

Viimastel aastatel aga naasis Skripal Hispaaniasse, kus kohtus mitmel korral riigi luureameti CNI ametnikega. Kohtumiste sisu ja täpne toimumisaeg on salastatud, ütlesid allikas ja Rueda.

"Ta jätkas Hispaaniasse tulemist," lausus Rueda. Tema info põhineb vestlustel Hispaania luureametnikega, kirjutas Times. Korduvaid visiite kinnitas ka ametisolev kõrge valitsusametnik.

Endiste riigiametnike sõnul võis Skripal olla Hispaania luurajatele eriti kasulik võitluses Vene organiseeritud kuritegevusega.

"Meil oli algusest peale suur probleem," ütles üks endine Hispaania politseiülem. "Me eirasime Venemaa fenomeni ja selle organiseeritud kuritegevust. Me ei teadnud, kuidas nad tegutsevad."

"Skripal, Litvinenko... nad andsid reaalsusest täpsema pildi," lisas ta.

Litvinenko oli ekspert Vene organiseeritud kuritegevuse vallas ja ta põgenes Inglismaale pärast seda, kui tal tekkis tüli Vene presidendi Vladimir Putini ja julgeolekuameti FSB juhtkonnaga. Litvinenko surma uurimise käigus väitis tema advokaat, et Litvinenko oli Hispaania luureameti palgal ja kavatses reisida Hispaaniasse, et anda üle tõendid Kremli võimalikest sidemetest Vene organiseeritud kuritegevuse liikmetega. Ta tapeti enne reisi toimumist.

Ametnikud keeldusid ütlemast, kas Skripal tegi Hispaania heaks midagi sarnast või andis Hispaania luurajatele vaid loenguid.

Leht: Skripali mürgitajad esinesid Briti viisa saamiseks ettevõtjatena

Kaks venelast, keda Suurbritannia süüdistab endise Vene topeltagendi ja tema tütre mürgitamises Inglismaal, esinesid rünnaku tarbeks Briti viisa saamiseks ettevõtjatena, kirjutas Briti päevaleht The Daily Telegraph reedel julgeolekuallikale tuginedes.

Briti võimud väljastasid üleeuroopalise korralduse vahistada Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov. Kahtlustatakse, et mõlemad on Vene sõjaväeluure liikmed.

Neid süüdistatakse katses tappa endine Vene luuraja Sergei Skripal ja tema tütar Julia 4. märtsil Inglismaal Salisburys. Londoni hinnangul oli rünnakul Kremli heakskiit.

Julgeolekuallikas ütles Telegraphile, et mõlemad mehed väitsid viisa saamiseks Suurbritannia konsulaadile Peterburis, et on ettevõtjad.

Nad ütlesid võimudele, et töötavad rahvusvahelise kaubanduse vallas. Mõlemad näitasid oma visiitkaarte ning esitasid ka pangakontode väljavõtted tõestamaks, et neil on viisa saamiseks vajalik vara.

Briti politsei sõnul reisid mehed Suurbritanniasse Vene passidega, kus olid kantud nimed Aleksandr Petrov ja Ruslan Boširov.

Briti võimud on kindlad, et need on valenimed.

Daily Telegraph kirjutas, et nende tegelikud nimed on julgeolekuametitele teada.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: