Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jõustusid närvimürgirünnakuga seotud USA sanktsioonid Venemaale

Briti keemiarelvaeksperdid juulis Salisburys.
Briti keemiarelvaeksperdid juulis Salisburys. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA kehtestas esmaspäeval Venemaale uued sanktsioonid seoses endise luureametniku Sergei Skripali ja tema tütre vastu närvimürgiga tehtud tapmiskatsega. Nendest sanktsioonidest teatas Washington juba 8. augustil.

Sanktsioonid sisaldavad välisabi peatamist Venemaale, kaitse- ja julgeolekusektoriga seotud toodete ja teenuste müügikeeldu ning keeldu valitsuse mis tahes laenuabile Venemaale suunduvale ekspordile.

Samas jätkavad Ühendriigid kosmosestartideks vajalike toodete ja teenuste müüki Venemaale ning välisministeerium lisas uutele sanktsioonidele "osalise erandi".

Välisministeerium teatas, et rakendab uusi sanksioone toetudes leiule, et "Vene valitsus kasutas rahvusvahelist õigust ja keemiarelvi puudutavat õigust rikkudes oma kodanike vastu keemiarelvi".

Venemaa on süüdistused tagasi lükanud ja lubanud vastata omapoolsete sanktsioonidega.

1991. aastast pärineva keemiliste ja bioloogiliste relvade ja sõjapidamise kaotamise seaduse järgi karmistab USA president 90 päeva jooksul karistusi, kui kõnealune osapool ei paku "usaldusväärseid tagatisi" selle kohta, et ei tegele enam keemiarelvade või bioloogiliste relvade kasutamisega, ja ei luba ÜRO vaatlejad riiki vastavaid rajatisi inspekteerima.

Teine osa sanktsioonidest, mis võivad jõustuda 90 päeva hiljem, tooksid kaasa kõigi USA pangalaenude blokeerimise Vene organisatsioonidele, USA toodete täielikku ekspordikeeldu Venemaale ning ehk isegi diplomaatiliste suhete peatamise.

Skripalid mürgitati märtsis Inglismaal Salisbury linnas ning praeguseks on mõlemad tervenenud. Suurbritannia peab keemiarünnaku eest vastutavaks Venemaad.

30. juulil haigestusid Salisbury lähedal Amesburys Novitšokiga kokku puutudes Dawn Sturgess ja Charlie Rowley. Sturgess suri 8. juulil pärast kokkupuudet pudeliga, mida ta pidas lõhnaõliks. Pudeli leidis ja andis talle elukaaslane Rowley, kes samuti haigestus, kuid on nüüdseks haiglast välja lubatud.

USA saatis pärast märtsikuist juhtumit solidaarsusavaldusena Suurbritanniale riigist välja 60 Vene diplomaati ja andis Venemaale käsu sulgeda konsulaat Seattle´is.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: