Pompeo heidab Kerryle ette kohtumist Iraani välisministriga

USA välisminister Mike Pompeo.
USA välisminister Mike Pompeo. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA välisminister Mike Pompeo süüdistas reedel Obama-aegset eelkäijat John Kerryt Ühendriikide Iraani-poliitika aktiivses õõnestamises, sest ta on kohtunud viimasel ajal mitu korda oma tuumakõneluste peamise partneri Iraani välisministriga.

Pompeo sõnul on Kerry kohtumised Mohammad Javad Zarifiga "ebaviisakad ja ennenägematud" ning enam kui kohatud.

President Donald Trump süüdistas neljapäeva õhtul Kerryt "illegaalsetes kohtumistes väga vaenuliku Iraani režiimiga", mis õõnestavad administratsiooni suurepärast tööd ja kahjustavad ameerika rahva huve.

Popmeo ütles, et jätab õigusliku hinnangu andmise teistele, kuid heitis endisele välisministrile ette suhtlust "maailma suurima terroritoetajast riigiga". Ta juhtis tähelepanu asjaolule, et alles sel nädalal tulistasid Iraanis paiknevad islamistid rakette USA diplomaatilise esinduse pihta Iraagis.

"See on USA ajaloos pretsedenditu ja minister Kerry ei tohiks midagi sellist teha," ütles Pompeo välisministeeriumis ajakirjanikele. "See ei ole kooskõlas Ühendriikide välispoliitikaga, mida juhib president ja see on enam kui kohatu."

Oma uut raamatut "Every Day is Extra" reklaamiv Kerry vastas Trumpile Twitteris, viidates tema endisele kampaaniajuhile Paul Manafortile, kes nõustus reedel tegema koostööd eriprokurör Robert Muelleri juurdlusega Venemaa väidetava sekkumise üle 2016. aasta USA presidendivalimistesse.

"Härra president, te peaksite rohkem muretsema Paul Manafort ja Robert Muelleri, kui minu ja Iraani välisministri kohtumise pärast. Aga kui te tahate teada midagi tuumaleppest, mis tegi maailma ohutumaks, ostke minu raamat," ütles Kerry.

Endine välisminister on kritiseerinud karmilt Trumpi ja tema maikuist otsust lahkuda tuumaleppest Iraaniga.

Kerry pressiesindaja Matt Summers selgitas, et endiste diplomaatide kohtumises kolleegidega ei ole midagi ennenägematut ega kohatut.

"Välisminister (Henry) Kissinger on teinud seda aastakümneid Venemaa ja Hiinaga. Ebaviisakas ja ennenägematu on kaaperdada välisministeeriumi poodium poliitiliseks teatriks."

Kerry kinnitas kolmapäeval raadiousutluses, et on kohtunud tõepoolest Zarifiga kolm-neli korda pärast ametist lahkumist, aga mitte sestpeale, kui Pompeo aprillis välisministriks sai.

Eksvälisminister ütles, et ei õpeta iraanlastele, kuidas Trumpi administratsiooniga asju ajada.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: