Keskturu muutmine kaasaegseks elu- ja kauplemisalaks seisab arhitektuurikonkursi taga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Priit Mürk/ERR

Tallinnas Keskturgu pidav Turukaubanduse AS loodab juba viimased 20 aastat linlastele tuttava ostukoha moodsaks elu- ja kauplemisalaks arendada, ent algatatud detailplaneering edeneb vaevaliselt. Linn ootab pea kaks aastat, et arendaja arhitektuurikonkursi välja kuulutaks.

Keskturg on linna üks suuremaid turge, ent siiani kaasajastamata - kauplemisputkad on amortiseerunud ja kauplejaskond kirev. Kuivõrd Keskturg kuulub aga eraomanikule, ei saa linn oma südames 2,7 hektaril laiuvat väsinud kauplemiskeskkonda kuidagi omalt poolt muuta.

Turgu omav Turukaubanduse AS, mis kuulub kunagise turuomaniku Vadim Polištšuki pojale Andreile, soovib juba aastaid rajada suurele osale praegusest turuterritooriumist elumajad.

Kaks aastat tagasi algatatud detailplaneering, millega linn oma tingimused arendajale teada andis, ootab nüüd arendajalt arhitektuurikonkursi algatamist.

"Kuna tegemist on päris suure alaga, siis tinglikult on see jaotatud kaheks, kus siis ühel tänaste elamutega piirneval alal on võimalus ka korterelamute ehitamiseks, aga arvestatav osa, vähemalt pool sellest territooriumist, peaks jääma turuna tegutsema, see on üks nõue seal planeeringus, "kommenteeris Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd. "Vaimusilmas võib öelda, et midagi sarnast, mis juhtus Balti jaama turuga."

Kaks aastat tagasi algatatud detailplaneeringu järgi rajatakse kinnistule suur roheala, mille ümber ehitatakse äriruumidega elumajad kokku umbes 250 korteriga, elukvartali kõrvale aga rajataks suur madalam turuhoone koos avara linnaväljakuga. Praegust turu administratiivhoonet omanik säilitada ei soovi.

"Hoonete kõrgus on paika pandud enam-vähem naaberhoonete kõrgusega. Seal piirkonnas on ehitatud kuni 7-korruselisi korterelamuid ja umbes sellised võiksid olla ka uued hooned, mida sinna kavandatakse," tutvustas Mänd.

Turu juhid ERR-ile intervjuud anda ei soovinud, ent andsid mõista, et linn on arendusplaanidega venitanud ning viimased kaks aastat on olnud seisak. Linn kriitikaga ei nõustu.

"Ei vasta tõele, et see protsess seisab. See protsess liigub edasi ja me praegu arutame konkreetselt arendajaga seda, kuidas peaksid olema sõnastatud selle arhitektuurikonkursi lähtetingimused," kirjeldas Tallinna Kesklinna linnaosa vanem Vladimir Svet (KE) hetkeolukorda.

Samas möönab ta, et protsess ei liigu piisavalt kiiresti.

"Esimest korda räägiti Keskturu renoveerimisest, nii palju kui mina tean, aastal 1998 ehk 20 aastat tagasi. Meie omalt poolt teeme kõik, et see arendus liiguks võimalikult kiiresti," lubas Svet.

Millal siis linlased uuenenud Keskturule sammud saaksid seada?

"Optimistliku stsenaariumi järgi võiks pooleteist-kahe aasta pärast seal ehitustegevus käia," andis linnaarhitekt Endrik Mänd orientiiri.

Kas aga optimistlik stsenaarium käivitub, sõltub arendaja edasisest tempost. Omalt poolt linnaarendajad protsessi rohkem suunata ei saa, et räämas kauplemisalast linna südames kaasaegne kauplemisala kujuneks, sest tegemist on eraomandiga. Pall on turuomaniku käes.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: