Samost ja Sildam: tuleva aasta eelarve on nurkadeta kompromiss

Järgmise aasta riigieelarve on nurkadeta kompromiss, mis olulisi muudatusi ei sisalda, leidsid ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam Vikerraadio saates "Samost ja Sildam".

Samost rääkis, et tegu mitmes mõttes tähelepanuväärse eelarvega - kõigepealt on see valimiste-eelne, teiseks aga väga hea majandusliku seisu eelarve.

"Kui võrrelda kas või eelmise või üle-eelmise aastaga, siis need eelarved tehti palju kitsamates oludes. On näha, et põhilised maksutulud kõik kasvavad väga hoogsalt ja seda raha kasutatakse kõikvõimalikel eesmärkidel. Kõigepealt palgatõusudeks /.../ ja teiseks ka kõikvõimalikeks suuremateks investeeringuteks, taristuinvesteeringuteks, aga ka muuks. Kaitsekulud saavad olema ajaloo suurimad, 585 miljonit eurot," tõi Samost välja.

Ta lisas, et kuulis Kuku raadiost endise peaministri Taavi Rõivase kommentaari, kus ta ütles eelarve kohta, et olulisi muutusi või initsiatiive see ei sisalda.

"Kui Taavi Rõivas oleks täna peaminister ja majanduslikud olud oleksid umbes samasugused, oleks meil olnud umbes samasugune eelarve. Ja ma ei tea, kas see on kõige suurem kompliment sellele valitsusele. See on valdavalt ametnike kokku pandud eelarve, kuhu valitsuses olevad erakonnad on oma näpujälje kuidagi peale vajutanud," sõnas Samost.

Toomas Sildam ütles, et tema jaoks on tegu nurkadeta kompromisseelarvega, kus praeguse valitsuse ja eelkõige peaminister Jüri Ratase eesmärk oli see valitsuses vastu võtta, ilma et tekiks liigseid tülisid ja arutelusid.

"Tänu sellele me näeme, et alkoholiaktsiisi pole puututud, kütuseaktsiisi pole puututud, mis on ju selles mõttes tore, et Keskerakonna valimisprogrammis on kütuseaktsiisi langetamine sees - küllalt haavatav olukord istuva valitsuse jaoks, kui nad räägivad, et tahavad seda langetada. Opositsioonil on väga lihtne rünnata, et langetage siis ära," lausus Sildam.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: