Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valitsus kiidab heaks riigieelarve ja annab üle riigikogule arutamiseks

Ministrid riigikogus.
Ministrid riigikogus. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Valitsus koguneb kolmapäeval erakorralisele istungile, et kiita heaks 2019. aasta riigieelarve. Peaminister Jüri Ratas annab eelnõu kolmapäeval ka riigikogule menetlemiseks üle.

Riigieelarves maht ületab 11 miljardit eurot. Eelnõu on plaanis heaks kiita järgmisel nädalal valitsuse istungil.

Peaminister Jüri Ratase sõnul panustab järgmise aasta eelarve eelkõige inimestesse, avalikesse teenustesse ja maapiirkondade arengusse.

"Valitsus on ühisel seisukohal, et panustades kvaliteetsetesse teenustesse – olgu see haridus, tervishoid või turvalisus –, investeerime sidusamasse ja jõukamasse ühiskonda. Seetõttu oleme otsustanud, et nii patrullpolitseinike, piirivalvurite kui ka päästjate palgad peavad märkimisväärselt kasvama. Samuti jätkuvad palgatõusud hariduse, kultuuri ja sotsiaalhoolekande valdkonnas," ütles ta.

Eelnõu järgi eraldatakse järgmise aasta riigieelarves politsei- ja piirivalveameti palgatõusuks ligi 13 miljonit ja päästeameti palgafondi kasvuks hinnanguliselt kaheksa miljonit eurot. Samuti kasvavad õpetajate töötasud. Üldhariduskoolide õpetajate palk jõuab järgmisel aastal riigieelarvelise lisaraha toel 1500 euroni. Lisaks tõusevad ka lasteaiaõpetajate, sotsiaalhoolekande, kultuuri ja teiste valdkondade spetsialistide sissetulekud.

Ratas rääkis möödunud nädalal valitsuse pressikonverentsil, et arutelu all olid ka aktsiiside mõjud ja võimalikud aktsiisimuudatused, kuid otsustati, et muutusi ei tule. "Alkoholiaktsiisi puhul tegime lisaotsuse: 2019. aasta tõus jääb ära, see tuleb nüüd ka seadusesse panna, kuid lisaks jääb ära ka 2020. aasta alkoholiaktsiisi tõus," tõi ta välja.

Linnade ja valdade sissetulekud kasvavad järgmisel aastal umbes viis protsenti, ulatudes pea 2,2 miljardi euroni. Samuti jätkub üleminekutoetuste maksmine põllumeestele. Ida-Virumaa programmile on eelarves ette nähtud pea viis miljonit ja Kagu-Eesti programmile 800 000 eurot. Riigi eelarvestrateegia otsuste järgi jätkub nende rahastamine aastani 2022.

"Kokkulepet saavutades oleme pidanud silmas eelarvenõukogu soovitusi, kes on öelnud, et täna, kus meil on majanduses pigem head ajad, tuleb mõelda ka selle peale, et ühel päeval oleks olemas ka reservid, juhuks kui nii head ajad enam ei ole," lausus kultuuriminister Indrek Saar.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: