USA süüdistab hiinlast majandusspionaažis

Lennukimootor.
Lennukimootor. Autor/allikas: Bobby Yip/Reuters/Scanpix

USA justiitsministeerium esitas väidetavale Hiina luureametnikule süüdistuse majandusspionaažis.

Ministeeriumi teatel püüdis Yanjun Xu varastada Hiina jaoks USA lennundus- ja kosmosetööstuse ettevõtetelt, samuti tööstuse ekspertidelt salajast tehnilist informatsiooni, vahendas BBC.

Prokuröride väitel olid USA ettevõtted Xu sihtmärgid alates 2013. aastast. Väidetavalt kutsus Xu ettevõtete töötajaid Hiinasse selleks, et "vahetada ideid". Üks sihtmärkidest oli Ohio lennukimootorite tootja GE Aviation.

Ministeeriumi ametnik ütles, et Xu juhtum on osa Hiina üldisest majanduspoliitikast USA kulul.

Prokuröride sõnul on Xu Hiina riikliku julgeolekuministeeriumi kõrge ametnik. Ministeerium peab muu hulgas järelevalvet vastuluure, välisluure ja poliitilise julgeoleku üle.

Xu võeti käesoleva aasta 1. aprillil USA nõudmisel Belgias kinni. Hiljem esitas Ohio vandemeeste kogu talle neli süüdistust seoses majandusspionaaži vandenõuga ja kaubandussaladuste varastamise katsega. Süüdistus avaldati kolmapäeval pärast seda, kui mees USA-le välja anti.

Hiina eitas neljapäeval süüdistusi Xu vastu, öeldes, et neil ei ole mingit alust.

Hiina välisministeeriumi pressiesindaja ütles tavapärasel pressikonverentsil, et Peking loodab, et USA tagab mehe juriidilised õigused.

Vandenõu ja majandusspionaaži katse eest näeb USA seadus ette maksimaalselt 15 aasta pikkuse vanglakaristuse ning kaubandussaladuste varguse katse võib tuua 10-aastase vangistuse.

USA ja Hiina suhted on pingelised üha laieneva kaubandussõja tõttu. Lisaks on USA president Donald Trump süüdistanud Hiinat lähenevatesse vahevalimistesse sekkumise katses.

Eelmisel nädalal süüdistas USA asepresident Mike Pence, et Peking on andnud oma "bürokraatidele ja ettevõtjatele juhised saada enda omandusse USA intellektuaalset vara".

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: