MPEÕK preester kirikutülist: oikumeenilisel tasemel suhtlus jätkub

{{1539695160000 | amCalendar}}
Foto: pressimaterjalid

Vene õigeusukirik katkestas suhted Konstantinoopoli patriarhaadiga, kuid Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku (MPEÕK) preester Toomas Hirvoja sõnul jätkuvad Eestis suhted Eesti Apostlik-Õigeusu Kirikuga (EAÕK) oikumeenilisel tasemel. Eesti Kirikute Nõukogu president Andres Põder ütles, et praegused arengud teevad muret.

Vene õigeusukirik teatas esmaspäeval, et katkestab suhted Kontantinoopoli patriarhaadiga, mis andis eelmisel nädalal sõltumatuse Moskva poolt tunnustamata Ukraina õigeusukirikule.

Hirvoja rääkis ERR-ile, et usutavasti jätkub Eestis MPEÕK ja EAÕK vahel oikumeenilisel tasemel suhtlemine. Raskusi tekib ilmalikel inimestel.

"Näiteks kui meie inimesed satuvad Lõuna-Eestisse, kus ei ole meie kogudusi, või saartele pühapäevaks, siis kahjuks sel perioodil ei saa nad käia armulaual. Või kui Konstantinoopoli kiriku inimesed satuvad Ida-Virumaale või Kuremäe kloostrisse, siis ei saa nad käia armulaual. Paraku alates meie kirikulõhe probleemidest 1996. aastast ei ole vaimulikevaheline koosteenimine nii või naa toiminud, selles suhtes suurt ei muutu. Aga ilmalikele on küll raske," tõdes ta.

Hirvoja sõnul puudutab konflikt kaudselt ka ülejäänud Eesti kristlaskonda, sest kõik me oleme inimesed ja kui kuskil ei saada omavahel läbi, on loomulik, et teised inimesed samuti kannatavad ja kaasa tunnevad. "Aga otseses mõttes kindlasti ei puuduta," lisas preester.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop emeeritus Andres Põder ütles, et kuna Eestis on nüüd mõlema patriarhaadi kirikud ja nad mõlemad kuuluvad ka Eesti Kirikute Nõukogusse, siis ei kujuta ta ette, kuidas võib kujunenud konflikt Eestis mõju avaldada.

"Praegu küll ühtki negatiivset nähet ilmnenud veel ei ole. Meil on sel neljapäeval töökoosolek, see leiab aset MPEÕK kirikus Lasnamäel ja ilmselt on seal kohal ka uus metropoliit. Võib-olla seal selgub midagi või jagatakse natuke rohkem informatsiooni nende mõlema poole kiriku esindajate poolt," oletas kirikute nõukogu president.

Põder märkis, et kahtlemata tekitavad praegused arengud ja protsessid muret, sest kirikute vahel on seni olnud väga head suhted, isegi hoolimata konfliktsest taustast kahe õigeusukiriku vahel.

"Nii et ei tahaks küll, et rahvusvahelised suhted meie Eesti olukorda halvendavad," tõdes ta.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: