Samost ja Sildam: Eesti riigiaparaat on nagu 1990ndatel ehitatud maja

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Eesti riik ei ole vilets struktuur, kuid seda võib võrrelda 1990ndate esimesel poolel ehitatud majaga, kus pärast mitut aastakümmet on tekkinud uued naabrid, pereliikmed ja vajadused, rääkisid ajakirjanikud Anvar Samost ja Toomas Sildam Vikerraadio saates "Samost ja Sildam".

Riigireformi Sihtasutus alustab esmaspäeval oma riigireformi ettepanekute avalikustamist. Samost ütles, et tegelikult ei ole Eesti riik oma korralduselt teab mis mülgas või halvasti juhitud vilets struktuur, pigem vastupidi. Kui võrrelda Eestit ükskõik millise naaberriigiga, sealhulgas nendega, kes on Eestist mitu või isegi mitukümmend korda kauem vabad olnud, siis ei näi see pilt halb.

"Riigiaparaat ei näi kohmakas, aga usun, et siin on tegemist sellega, et meil on ehitatud maja Eesti rahva jaoks riigina umbes 1990-ndate esimesel poolel vastavalt tolle aja väljakutsetele, parematele teadmistele ja ka ajalukku vaadates. Nüüd oleme seal 25 või 30 aastat elanud ja on tekkinud hoopis teistsugused väljakutsed, pereliikmed, naabrid, tehnoloogiline keskkond. See kõik eeldab, et me vaataks selle maja üle, otsustaks, et seda tuba pole vaja, siin võiks olla aken, siin sidesüsteem või küttekeha," rääkis Samost piltlikult.

Ta lisas, et seetõttu on riigireformiga tegelemine erakordselt mõistlik ning asjaolu, et sellega tegeleb hulk tuntud ettevõtjaid, on ka pigem hea.

"Küsimus on selles, kas kolme kuu pärast, kui meil on laua peal enamuse parlamendierakondade ja ka parlamendiväliste erakondade valimisplatvormid /.../ kas näeme, et need ideed on jõudnud ka sinna platvormidesse - selles osas olen pigem skeptiline," nentis Samost.

Sildam ütles, et kindlasti jõuavad mõned väiksemad, poliitikutele ohutumad ideed ka valimisplatvormidesse ja programmidesse.

"Ma arvan, et poliitikud ei võta hoiakut, et mida ärimehed või ettevõtjad riigist teavad ja et las igaüks jääb oma liistude juurde," lausus ta.

Sildam tõi välja, et riigireformi üks eestvedajaid, Eesti põhiseaduse üks loojatest Jüri Raidla ei ole varjanud kõige radikaalsemat ettepanekut: kaotada ministeeriumid praegusel kujul ja luua nende asemel ühtne valitsus. "Mind huvitaks väga, mida erakonnad selle kohta mõtlevad, kus ilmselgelt erakondade poliitiline mõjukus sellises olukorras väheneks. Praegu tugineb see paljuski sellele, et valitsuserakonnad kontrollivad mingeid ministeeriume ja see on paljuski nende tugevus," märkis ta.

Samost lisas, et see on ka Riigireformi Sihtasutuse üks põhilisi etteheiteid praegusele valitsuskorraldusele, et ministeeriumid on koalitsioonilepinguga poliitiliselt ära jagatud, mis pärsib nendevahelist koostöövõimet.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: