Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigireformi sihtasutuse olulisemad ettepanekud

Muu hulgas teevad Riigireformi Sihtasutuse esindajad ettepaneku vähendada ministeeriumide ja ametnike arvu ning tõmmata kooomale õigusloome mahtu.
Muu hulgas teevad Riigireformi Sihtasutuse esindajad ettepaneku vähendada ministeeriumide ja ametnike arvu ning tõmmata kooomale õigusloome mahtu. Autor/allikas: Erik Prozes/Eesti Meedia/SCANPIX

ERR-i uudisteportaal noppis Riigireformi sihtasutuse riigireformi lähteversioonist välja olulisemad ettepanekud, mis näevad muuhulgas ette riigikogu koosseisu vähendamist, presidendile ühte ametiaega ning ametnike arvu vähendamist poole võrra järgneva nelja aasta jooksul.

Ametnike arvu vähendamine poole võrra

Ametnikkonda vähendatakse järk-järgult nii, et võrreldes praeguse olukorraga väheneks järgmise nelja aasta jooksul ametnike arv avaliku võimu teostamise sektoris ca 50 protsenti. /.../ Ametisse jäävate ametnike palkasid tõstetakse ca kaks korda.

Ministeeriumide arvu vähendamine

Ministeeriumite arvu vähendamine nende konsolideerimise kaudu valdkonna ja vajadusepõhisusest lähtudes; keskvalitsuse (ministeeriumid) koondamine pealinna. /.../ Dubleerimise vähendamise ning konsolideerimispilguga tuleb üle vaadata riigi finantsasutuste − Eesti Panga, rahandusministeeriumi, finantsinspektsiooni − pädevus ja toimimine. /.../ Võimude lahususe ja sõltumatuse tagamiseks lõpetatakse õiguskantsleri ja riigikontrolöri osalemine valitsuse istungitel ja valitsuskabineti koosolekutel.

Omavalitsuse suuruseks maakond

Tulevikus on kohaliku omavalitsuse üksusteks Eestis maakonnad ja linnad, kellele selline staatus on seaduse alusel antud. Välditakse tegeliku või näiliku kahetasandilise kohaliku omavalitsussüsteemi teket.

Riigikogu vähendamine 10-20 koha võrra

Muutustele sümboltähendusega on riigikogu koosseisu vähendamine. Eesti lähi- ja eeskujuriikide parlamendi liikmete arv miljoni elaniku kohta näitab järgmist: Eesti – 77 (kohta), Läti – 52, Leedu – 50, Soome – 36, Rootsi – 35, Norra – 32, Taani – 31. Seega peaks Eesti parlamenti vähendama vähemalt 10 kuni 20 koha võrra. /.../ Vastavalt riigikogu koosseisu vähendamisele vähendatakse (konsolideeritakse) riigikogu komisjonide arvu ja korrigeeritakse nende pädevust.

Rahvaküsitluste ja -hääletuste laiem kasutamine

Rahva sisuliseks kaasamiseks on vaja senisest enam kutsuda rahvast ühiskondlikes asjades arvamust avaldama, väitlema ja otsustama. /.../ Rahvahääletuste laialdasem kasutamine võimaldaks ületada kaasamise kohatise näilikkuse ning selle kaudu vähendada rahva ja võimu vastastikust pinget ning võõrandumist, samuti ületada üleskerkinud tupikseise.

Presidendile vaid üks ametiaeg

Presidendi ametisoleku aeg muudetakse üheperioodiliseks ning ametiperioodi kestuseks kehtestatakse kuus aastat. /.../ Hinnatakse presidendi ametihüvesid, eemaldades sellest aegunu ning kõrvutades neid võrdlevalt peaministri ametihüvedega.

Kohtud justiitsministeeriumi alt välja

Demokraatlikus õigusriigis on kohus iseseisev riigivõim, kellel on enesekorraldusõigus. Selle tagamiseks viiakse esimese ja teise astme kohtuhaldus justiitsministeeriumi alt välja, muutes Kohtuhalduse Nõukoja iseseisvaks kohtuhalduse korraldamise koguks.

Õigusloome mahu vähendamine 25 protsenti

Otsustavalt vähendatakse normiloomet kõigil tasanditel. Eesti on ennast üle- ja kinni reguleerinud. /.../ Eesmärgiks seatakse õigusloome mahu vähendamine nelja aasta jooksul ca 25 protsenti.

Võrdõigusvolinik õiguskantsleri alla

Õiguskantsleri ametkond arendatakse ombudsmani ametkonnaks sellele ametkonnale üldtunnustatult omaste funktsioonide ja pädevustega. Võrdõigusvoliniku amet konsolideeritakse õiguskantsleri ametkonda.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: