X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Reinsalu hinnagul võeti Abhaasias elavalt eestlannalt kodakondsus ekslikult

Urmas Reinsalu
Urmas Reinsalu Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Justiitsminister Urmas Reinsalu hinnangul ei saanud Abhaasias elav eestlannast naine sünnijärgset Eesti kodakondsust ilmselt ekslikult, kuna vaidlusaluses küsimuses tehtud riigikohtu lahend puudutab Venemaal olevaid eestlasi.

"Toetan, et sellele asjale tuleb leida lahendus, aga ma ei ole sugugi veendunud, et antud inimesele on antud kodakondsus ekslikult. Ma ei ole siiamaani kuulnud relevantseid argumente selle kohta," ütles Reinsalu ERR-ile.

Abhaasia kuulus Tartu rahulepingu sõlmimise ajal 1920. aastal iseseisva Gruusia riigi koosseisu.

Riigikohtu lahend ütleb, et eestlased, kes rändasid Eestist välja enne Eesti vabariigi loomist ega kolinud siia tagasi pärast Eesti ja Venemaa vahel 1920. aastal sõlmitud Tartu rahu kehtestamist, ei ole sünnijärgsed kodanikud.  

"Minu seisukoht on, et tuleb lähtuda tervest mõistusest tulenevatest seisukohtadest ja see vaht, mis on nende inimeste ümber üles on keerutatud, on minu meelest tänase info valguses olnud asjatu. Eesti ja Venemaa rahulepingust lähtuvalt seisab Gruusia riigi territooriumil elanud ja elavate inimeste küsimus eraldi," rääkis Reinsalu.

Reinsalu sõnul peaks siseministeerium asuma Abhaasia naise Alli Rutto õiguste kaitsmisele, mitte lähtuma sellest, et talle on antud ekslikult kodakondsus. Ta lisas, et talle teadaolevalt on siseministeerium antud kaasuse kohta tellinud Tartu ülikoolilt õigusliku analüüsi, mis peaks lähiajal valmis saama.

"Arvan, et selles asjas ei pruugi dispuut olla põhjendatud, sellele seadusele me vaatama otsa ja anname oma hinnangu," ütles ta siseministeeriumi algatatud kodakondsuse seaduse muutmise eelnõu kohta.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: