PPA loodab, et teadlased loovad Abhaasia eestlanna passi asjus selguse

Foto: Piret Kooli

Tartu Ülikooli õigusteadlaste hinnang Abhaasia eestlase Alli Rutto kodakondsusküsimuse asjus peaks avalikustatama järgmisel nädalal.

Politsei- ja piirivalveamet loodab, et teadlaste õigusajalooline hinnang toob selguse, kas Abhaasia eestlased on saanud kodakondsuse ekslikult või mitte.

Lisaks Alli Ruttole, kes on tänaseks jäänud Eesti passita, puudutab see veel umbes 20 inimest.

Täiendavalt riigikohtu lahendile, mis ütleb, et õigus sünnijärgsele kodakondsusele on vaid selliste inimeste järeltulijatel, kes tulid Venemaalt vastloodud Eestisse tagasi ühe aasta jooksul, on politsei- ja piirivalveamet tellinud analüüsi ka õigusbüroolt.

Mõlemad dokumendid kinnitavad, et Alli Ruttol seaduslikku õigust Eesti kodakondsusele ilma teist kodakondsust loovutamata ei ole.

Justiitsminister Urmas Reinsalu aga keeldus seadusemuudatust kooskõlastamast ning ütles reedel Delfile, et Rutto passita jätmine ei ole tervemõistuslik lahend.

"Justiitsministri hinnangul saaks Alli Rutto kodakondsusküsimuse lahendada terve mõistusega. Miks politsei ei tee seda?" küsis ERR-i ajakirjanik Siiri Ottender-Paasma PPA peadirektori asetäitjalt Priit Pärknalt.

"Jah, loomulikult, eks elus saab väga palju asju terve mõistusega lahendada, kuid politsei on täna organisatsioon, mis peab lähtuma seadustest. Meil on ees kodakondsusseadus, meil on ees riigikohtu lahend, üks neist kirjutab selgelt lahti, kuidas me käituma peame ja teine annab veel täpsustavad selgitused, millest me lähtuma peame. Ja kahjuks see ei anna täna võimalust teha Alli Rutto jaoks positiivset otsust," vastas Pärkna.

Küsimusele, mis saab siis, kui õigusteadlaste ja riigikohtu hinnang lähevad lahku, vastas Pärkna nii: "Loomulikult me ootame igasugust informatsiooni, mis annaks meile võimalust kas oma seisukohti muuta või ümber vaadata. Tartu Ülikooli õigusteadlaste õiguslik analüüs võib olla meie jaoks tõesti väga suureks abiks. Me loodame väga, et see toob välja uusi aspekte, mida riigikohtu lahend täna käsitlenud ei ole."

"Kas Alli Rutto saab tulla jõuluks oma lastelastele külla, Eestisse?" küsis veel Ottender-Paasma.

"Jah, Alli Rutto saab tulla küll, kuid kahjuks mitte Eesti passiga tänase päeva seisuga, tal on võimalik taotleta Eesti viisat ja läbi selle tulla Eestisse," nentis Pärkna.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: