Pekk: oht on, et teise sambasse ei kogunegi raha

Tõnu Pekk.
Tõnu Pekk. Autor/allikas: ERR

Tuleva Fondid ASi asutaja ja juhatuse liige Tõnu Pekk kommenteeris Isamaa pensionireformi plaani ja tõi ohuna välja selle, et kui inimestel on lubatud teisest sambast kohe pärast liitumist lahkuda, siis ei kogunegi sinna raha, mida hiljem investeerida.

Pekk rääkis ERR-ile, et Isamaa ettepaneku üks hea külg on see, et sellega liitumine on kohustuslik, aga sellest võib hiljem lahkuda. "Statistika näitab, et enamus inimesi jääb koguma ka siis kui tal on õigus lahkuda. Et automaatne liitumine alles jätta on Isamaa poolt väga mõistlik," kommenteeris Pekk.

Pekk oli nõus ka Helir-Valdor Seeder veendumusega, et kui inimesele anda vabadus kasutada oma teisest sambast vabanevat raha, siis nad ei raiska seda ära. "Kui inimene on midagi kogunud, näiteks pensioni jaoks, siis ta seda ära ei raiska. Selle kohta on tõestusmaterjali Inglismaalt, kus üle 55-aastased võivad oma pensionikontole kogunenud raha välja võtta sellisel viisil nagu nad ise tahavad. Inglise finantsjärelevalve on seda uurinud ja on leidnud, et ei ole tõestust selle kohta, et inimesed hakkaksid seda vaevaga kogutud raha kuhugi tuulde loopima," sõnas Pekk.

Negatiivse küljena tõi Pekk välja juhtumid, kus teise sambasse raha ei kogutagi. "Kui sul ei ole midagi kogunenud sinna ja sa mingisugusel põhjusel hüppasid sellest süsteemist välja, siis paraku on tõestusmaterjali selle kohta, et inimesed noorena ei mõtle, et nad peaksid selle 65-aastase teisiku jaoks raha koguma. Või nad ei saa aru, mis abi see annab," rääkis Pekk.

"Kui inimesed saavad vahepeal süsteemist välja minna, siis võib karta, et neil ei kogune mingit raha," lisas ta.

"Kui riik ei hoolitse selle eest, et inimesed kogu aeg koguks. Et võimalikult palju inimesi ei jätaks kogumata, siis tõenäoliselt koguneb vähe raha," märkis ta.

Pekk arvas, et erakonnad võiks vaadata pensioniküsimustes naaberriikide poole ja otsida paremaid näiteid maailmast.

Erakond Isamaa pakkus välja teise pensionisamba reformimise kava, mis ei tähenda selle kaotamist, vaid inimestele õigust kanda pensionifondi kogunenud raha oma investeerimiskontole ning seda ise paigutada.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: