Isamaa pakkus välja teise pensionisamba uuendused

{{1540879800000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Erakond Isamaa pakkus välja teise pensionisamba reformimise kava, mis ei tähenda selle kaotamist, vaid inimestele õigust kanda pensionifondi kogunenud raha oma investeerimiskontole ning seda ise paigutada.

"Isamaa ettepanek on teha kogumispensioni süsteemis üks põhimõttelise tähtsusega muudatus - anda inimestele otsustusõigus oma teise pensionisamba kasutamise üle," teatas Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder.

Seederi sõnul lähtub Isamaa ettepanek sellest, et teine pensionisammas pole täitnud selle kehtestamisel seatud eesmärke. Probleemi süsteemne põhjus on selles, et riik on võtnud inimeste käest ära pea kogu otsustusõiguse ja sundinud pensioniraha investeerima halvasti toimiva konkurentsiga pensionifondide turule. Fondide tasud on olnud kõrged ja investeeringute reaaltootlus viimasel kümnendil negatiivne.

"Me usume, et valikuvabadust suurendades ja riiklikku sundi vähendades teeb valdav enamus inimesi oma varaga otsuseid, mis kasvatavad jõukust ja valmisolekut vanaduspõlveks paremini kui riiklikult reguleeritud sundpensionifondid, mille tootlus on maailmas viimaste hulgas," ütles Seeder.

"See, kui inimestest saavad oma kogumispensioni peremehed, tugevdab konkurentsi Eesti investeerimisturul ja annab signaali, et tuleviku peale tuleb ka inimestel endil mõelda," lisas Seeder.

Seederi sõnul lähtub Isamaa ettepanek sellest, et kogu teise sambasse kogutud vara kuulub pensionikogujatele. Ettepaneku kohaselt võib pensionikogumist jätkata samamoodi nagu seni, kuid lisandub õigus kanda pensionifondi kogunenud raha oma investeerimiskontole ning seda ise paigutada. Investeerimiskonto kasutamise võimalusi laiendatakse, et seda kasutades oleks võimalik investeerida rohkematesse varaklassidesse. Investeerimiskonto kaudu tuleb soovijatele anda ligipääs võimalikult paljudele Eesti ja maailma väärtpaberitele, investeerimisfondidele ning muudele investeerimisvõimalustele. Igaühel on ka õigus raha investeerimiskontolt välja võtta.

Isamaa eestseisuses konsensusliku toe saanud pensionireformi kava erineb mõneti erakonna esimehe Helir-Valdor Seederi poolt varem välja öeldust. Seeder on varem ERR-ile öelnud, et pensioni teine sammas tuleks muuta esmalt vabatahtlikuks ja hiljem täielikult kaotada. Ettepanek pälvis poliitiliste konkurentide teravat kriitikat ning näiteks Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles, et teise pensionisamba kaotamine on tema partei jaoks punane joon.

Seeder: enamus inimesi vastutustundetult käituma ei hakka

ERR-i raadiouudiste reporter Indrek Kiisler küsis Seederilt, kas teise samba puhul ei ole karta, et inimesed hakkavad seal olevat raha lihtsalt igapäevavajadusteks ära kasutama ja teise samba kontod tehakse lihtsalt tühjaks.

"Ei ole. See on legend, mida levitavad teise samba veendunud toetajad, finantsfundamentalistid, kes on hullutanud Eesti ühiskonda ja tulevasi ning ka tänaseid pensionäre," vastas Seeder.

"Need üksikud inimesed, kes raha laristavad ja kasutavad seda mõttetult, need teevad seda praegu ja teevad seda ka tulevikus. Ja see lahendus, kui täna inimesed võtavad kiirlaene või laenavad ennast lõhki, siis nemad tegutsevas ebamajanduslikult edasi ka pärast teisest sambast vabanemist," rääkis Seeder.

Enamus inimesi Seeder hinnangul kindlasti vastutustundetult käituma ei hakka. "Enamus inimesi ei ole rumalad ja vastutusvõimetud," sõnas ta.

"Kui inimestel on kogunenud suurem summa, siis reeglina justnimelt investeerivad, mis on väga mõistlik tegevus," lausus Seeder.

Küsimusele, kui tõenäoliselt peab Seeder võimalust, et SMS-laenu võtnud inimesed hakkavad teisest sambast vabanenud raha kasutama oma laenude tagasi maksmiseks ja igapäevasteks kulutusteks, vastas Seeder, et ta ei näe selles midagi halba.

"Kui inimesed on võtnud sms-laenu ja on kõrvuni võlgades, siis tuleb see probleem ju lahendada. Kui tal samal ajal on kogunenud mingisugune summa pensionifondi, mida ta kasutada ei saa ja samal ajal on sunnitud võtma laenu, siis see ongi teatud sundolukord, kus me sunnime inimest käituma ebamajanduslikult. Ja siin ma võin ka hüpoteetiliselt küsida, et võib-olla kui tal oleks olnud võimalus kasutada seda raha, mida ta on olnud sunnitud koguma sambasse ja mida ta kasutada ei saa, siis võib-olla tal täna neid sms-laene ei olekski," rääkis Seeder.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: