Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nestor: SMS-laene, head sõbrad, me oma pensioni arvelt kinni ei maksa

Eiki Nestor
Eiki Nestor Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu spiiker, endine sotsiaalminister Eiki Nestor (SDE) ütles, et ta ei oska veel hinnata, kui reaalselt ellu viidav Isamaa pensionireformi ettepanekud on. Üks, mis tema sõnul on kindel, on see, et SMS-laene pensionisäästudega kinni maksta ei tohiks.

Nestor on täielikult vastu Seederi mõttele, et teisest sambast vabanevat raha võib kasutada ka näiteks SMS-laenude tasumiseks. "Vot see on rumalus kuubis," ütles Nestor ERR-ile.

"Kui anda inimestele õigus langetada rohkem otsuseid kui täna, kus ta võib erinevate fondide vahel valida vastavalt riskiastmele, mis fondil on ja vastavalt ka haldustasudele, mida fond võtab, siis, selle vastu mul ei ole midagi. Aga SMS-laene, head sõbrad, me oma pensioni arvelt kinni ei maksa," sõnas Nestor.

See, et investeerimiskontolt võib seda raha varem välja võtta kui inimene pensionile jääb, ei ole Nestori hinnangul õige. "Siis see raha kulub inimesel enne ära ja pensioni ajal tal ei olegi seda raha kuskilt võtta ja see ei ole teise samba mõte. Teise samba mõte on täpselt vastupidine - et inimene jääb pensionile ja siis tal oleks mingi sissetulek," märkis ta.

"Selle pika ajal jooksul, mis me kogume, tekib meil kümneid kordi olukordi, kus meil seda raha hädasti vaja on ja kui muud kohta ei ole kui pensionisäästud, siis võetakse sealt ja hiljem võib-olla on kahju, et sai võetud, aga võetud ta juba on," lausus Nestor.

Üldiselt peab Nestor praegust ettepanekut rahumeelsemaks kui varem Seederi poolt välja pakutud ettepanekud. "Kindlasti need varasemad ettepanekud oleks olnud pensioniajaks vajaliku säästmise lõpetamise kaldega," kommenteeris Nestor.

"See suurt olulist muudatust ilmselt kaasa ei too, aga selle asja praktiline pool on minu jaoks küsimärk, et kuidas seda asja korraldada saab," lisas ta.

"Me kipume unustama, et pensionifondid erinevad tavalistest investeerimisfondidest selle poolest, et nende juures on nõuded rangemad ja tähtis on, et see raha säiluks," lausus ta.

Nestor rääkis, et raha ongi säilunud ja pole kuhugi kadunud. "Kõik need bravuursed laused selle kohta, et kõik on kuskile kadunud, on inetu vale. Mis parata, kui inimesed oma ideede toomiseks valetavad," sõnas Nestor.

"Usun, et sellise idee ilus loosung väga suurt praktilist mõju ei oma. Neid inimesi 700 000-st, kellel oleks teadmisi ja aega iseseisvalt oma pensionikonto investeerimisega tegeleda kuigipalju ei ole," ütles ta veel.

Erakond Isamaa pakkus välja teise pensionisamba reformimise kava, mis ei tähenda selle kaotamist, vaid inimestele õigust kanda pensionifondi kogunenud raha oma investeerimiskontole ning seda ise paigutada.

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles ERR-ile antud intervjuus, et teisest sambast vabanevat raha võiks kasutada ka SMS-laenude tasumiseks.

"Kui inimesed on võtnud sms-laenu ja on kõrvuni võlgades, siis tuleb see probleem ju lahendada. Kui tal samal ajal on kogunenud mingisugune summa pensionifondi, mida ta kasutada ei saa ja samal ajal on sunnitud võtma laenu, siis see ongi teatud sundolukord, kus me sunnime inimest käituma ebamajanduslikult. Ja siin ma võin ka hüpoteetiliselt küsida, et võib-olla kui tal oleks olnud võimalus kasutada seda raha, mida ta on olnud sunnitud koguma sambasse ja mida ta kasutada ei saa, siis võib-olla tal täna neid sms-laene ei olekski," rääkis Seeder.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: