X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Meedia uus juht: uisapäisa ma tegutsema ei hakka

Andres Kull
Andres Kull Autor/allikas: Eesti Meedia/Scanpix

Uuest aastast Eesti Meedia kontserni tüürima hakkav Andres Kull ütles intervjuus ERR-ile, et tema tugevus on inimeste juhtimine ning uisapäisa ta tegutsema ei hakka. Ees ootavaid võimalikke muudatusi dikteerib tema sõnul turg.

Kas tartlasena jääte Eesti Meediat juhtima Tartust või kolite Tallinna?

See on eraeluline teema, aga loomulikult ei saa igapäevaselt Tartust juhtida. Mingi residents mul Tallinnas hakkab olema, aga päriselt ei hakka ära kolima.

Milline on teie visioon Eesti Meedia organisatsioonist, kuhu see lähiaastatel liigub?

Küsimus on natuke vara esitatud, sest eile ma alles tutvusin organisatsiooniga lähemalt. Seda, kuhu meedia liigub, dikteerib suures osas turg. Lihtsalt tuleb jälgida turul toimuvaid muutusi ja nendele adekvaatselt reageerida. Kõik saavad ise majandustulemustega tutvuda, et nii meil kui konkurentidel ei ole praegu kõige paremad ajad. Järelikult on turul toimunud protsessid, mis ei ole meile soodsad.

Kuidas trükiäril ehk teie seni juhitud Kroonpressil läheb? Kas see on äriüksus, mis Eesti Meedia muude äride miinuse vähemalt mingil määral kinni maksab?

See, kes keda kinni maksab, on rohkem omaniku küsimus. Trükiäri - ühelt poolt on ta küllaltki elujõuline, aga paraku mitte enam arenemisvõimeline. Konkurents turul, mitte ainult trükikodade vahel, vaid ka teiste meediatega, on pannud trüki suhteliselt ebasoodsasse seisu. Kuigi trükikojad toimivad ja toodavad ka raha, ei näe ma selles sektoris enam väga jätkusuutlikkust. Räägin puhtalt praegu perioodika trükist ja reklaamtrükist. Tegelikult on pakendi-, etiketi-, raamatutrükk paremas seisus.

Mis seisus Eesti Meedia majanduslikult tänasel päeval on? Kas vastab tõele, et miinus on suur ja eriti TV poolelt?

Jah, kahjumis me oleme. Kes on meediat lähemalt jälginud, teab seda, et TV Eestis millegipärast erajaamadele [kasumit] ei tooda. Tõenäoliselt on siin pistmist turu väiksusega, jaamade paljususega ja ka eestlase meediaharjumusega. Eestlane ei ole väga televisioonilembeline. Televisioonil läheb paremini Lätis ja Leedus.

Kanal 2 ümber on väga palju juttu olnud viimastel nädalatel, sealhulgas lepingute lõpetamisest Teet Margna produktsioonifirmaga. Räägitakse, et telekanal plaanib hakata rohkem omasisu tootma. Kas võtate veel saateid maha? On teil Kanal 2-ga mingi konkreetne plaan?

Kõik võimalused on laual, mingit otsust küll praegu tehtud pole. Uisapäisa me kindlasti tegutsema ei hakka. Kindlasti pole mingit paanikat või meeleheitlikku tegutsemist. Kõigepealt plaanid paika ja siis otsused.

Milline on telemaastiku tulevik reklaamipinnana?

See on väga keeruline küsimus. ERR-il on kindlasti mõnus seda küsimust ignoreerida, aga kuna telejaamad sõltuvad reklaamist, on see loomulikult meie jaoks eksistentsiaalne. Paraku need protsessid, mis seda mõjutavad, toimivad aeglaselt. Ei olegi nii lihtne sellele vastata. Kindlasti ootab televisiooni lähiaastatel ees üsnagi palju tehnoloogilisi muudatusi, mis võivad anda uue võimaluse reklaamimüügile.

Peate silmas...

Näiteks IP-põhist televisiooni. Võib-olla televisioon kolib üldse arvutipõhisesse keskkonda, mis iganes. Tehnoloogilised võimalused seda toodet muuta tarbija jaoks laienevad. Samas tungib väga palju sellele turule telekomiettevõtteid sisumüüjana - filmi- ja saaterendid. Muutuvad vaatamisharjumused, järelvaatamisest aga üritab tarbija välja sõeluda reklaami, mis ei ole jällegi kasulik.

Tulles veel Eesti Meedia kui kontserni juurde tervikuna, siis kas pigem on suund kärpimisele või on soov veel suuremaks kasvada?

Teen olulist vahet kärpimisel ja efektiivistamisel. Teiseks ei ole meil kavas oma turupositsioone loovutada. Küsimus on, kui suur saab olema turg. See muutub ajas. Aga oma osa tahame kindlasti säilitada või isegi suurendada.

Milliseks jääb Läti ja Leedu roll kontsernis?

Eesti Meedia jääb haldama Lätis ja Leedus kummaski üht uudisteportaali.

Kuidas hindate Eesti Meedia arenguid teie eelkäija Sven Nuutmanni ajal?

Kas ma peaksin? Ma ei ole varem sellesse firmasse nii palju süvenenud. Isegi, kui ma tahaksin hinnangut anda, poleks see praegu kohane.

Mis on teie tugevus, teie enda hinnangul, miks teid sellele ametipositsioonile kutsuti või valiti?

Jällegi kord, omanikul oli valida. Miks ta valis minu, on rohkem tema peas. Ma ise arvan, et minu tugevuseks on rohkem inimeste juhtimine.

Te pole konfliktne juht? Milles see tugevus väljendub?

Konfliktne juht ma kindlasti pole. Pigem üritan olla arvestav ja kindlasti ka kaasav juht.

Jõudu ja edu raskes töös.

Aitäh.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: