Nüüdsest saavad osapooled teatud juhtudel võrgutasu osas kokku leppida

Energiaturgu mõjutab sellest aastast asjaolu, et võrgutasu suuruses saavad nüüd osapooled teatud juhtudel ise kokku leppida ja seda ilma Eleringita. Nii saaks võrgutasudes olulist kokkuhoidu. Elektritootjatel lubatakse elektrituruseaduse muudatusega rajada elektri otsemüügiks kuni kuue kilomeetri pikkune otseliin.

Kuni kuue kilomeetri pikkuse otseliini lubamine oleks nagu Pärnu elektrijaama jaoks tehtud, sest enamik siinseid suurtarbijaid mahuvad sellesse piirkonda.

2010. aastal valminud jaam toodab soojust ja elektrit koos. Firma juba uurinud suurklientide elektriarveid, aga ühelegi otsest pakkumist veel tehtud ei ole.

"Seaduse mõte on selles, et suurte elektritarbijate kulusid elektrienergijale vähendada ja tõsta nende konkurentsivõimet. Kulud vähenevad selle võrra, et tavapärane võrgutasu jääb siis ära ja tootja ja tarbija lepivad omavahel kokku mingi kulupõhise võrgutasu otseliini osas," ütles Fortum Eesti müügijuht Hillar Nuut.

Võrgutasu jääb tema sõnul kindlasti alles. "Me peame selle võrgu rajama klientideni, kes otseliini kaudu elektrit hakkavad saama. Teiseks me peame leidma neile reservi. Meil on ainult üks masin siin jaamas, turbiin. On suvine hooldus ja ka ootamatud seisakud. Siis tuleb klientidele igal juhul tagada püsiv elektrivarustus," kirjeldas ta olukorda.

Suuremad kliendid Pärnus hoiaksid tänu võrgutasude vähenemisele aastas kokku umbes 100 000 eurot. Nende hulka kuulub ka Pärnu haigla, aga nendegagi pole veel midagi kokku lepitud. Ainsana saab elektrijaamast otse elektrit Metsä Woodi Pärnu vineeritehas.

"Me tegutsesime juba seaduse väljatöötamise faasis Metsä Woodi vineerivabrikuga ja alates möödunud aasta lõpust tarbivad nad meie elektrit, auru ja kaugkütet. On nad rahul? Ma usun küll. sest praegu on meie koostöö igati hästi sujunud," tähendas Nuut.

Metsä Wood otse saadud elektrist tulenevat võimalikku kokkuhoidu kommenteerida ei soovinud.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: