Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Elering: elektri varustuskindlus on 2025. aastani tagatud

Taavi Veskimägi
Taavi Veskimägi Autor/allikas: Elering

Eleringi tänavuse varustuskindluse aruande kohaselt on regionaalsed tootmis- ja ülekandevõimsused piisavad Eesti elektrivarustuse tagamiseks kõigis olukordades kuni aastani 2025.

Suure tõenäosusega ka hiljem, kuid täpse hinnangu koos võimalike vajalike meetmetega annab Elering pärast Venemaa elektrisüsteemist desünkroniseerimise tehnilise lahenduse kokkuleppimist järgmise aasta varutuskindluse aruandes.

"Eesti elektrisüsteemi töötamise suurim süsteemne risk ja sellega oht tarbija varustuskindlusele on seotud asjaoluga, et Balti riigid on osa Venemaa ühendatud energiasüsteemist. Oleme viimaste aastate jooksul tegelenud intensiivselt seda riski maandavate tegevustega ja põhimõtteline tehniline lahendus Venemaa elektrisüsteemist eraldumiseks peaks tekkima veel selle aasta jooksul," kommenteeris Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Praegu on seatgud eesmärk eraldada Balti riikide elektrisüsteemid Venemaast 2025. aasta lõpuks.

"Viimased analüüsid näitavad, et desünkroniseerimine ei tähenda tarbijatele tulevikus võrgutasu kasvu. Vastupidi, oleme plaaninud kaasata koos Läti ja Leedu kolleegidega sünkroniseerimise projekti raames olulisel määral Euroopa Ühendamise Rahastu vahendeid," selgitas Veskimägi.

Esmakordselt on varustuskindluse tänavuse hinnangu koostamisse kaasatud lisaks Eesti ja Balti riikide süsteemihalduritele ka Soome elektrisüsteemihaldur Fingrid, saamaks suuremat kindlust regiooni kui terviku varustuskindlusele.

Ühine analüüs näitas, et piirkondlikus vaates on varustuskindlus tagatud väga konservatiivsete eelduste kohaselt, mille järgi suletakse mitmed olemasolevad elektrijaamad, sealhulgas Narva elektrijaamade vanad plokid, seni teadaolevast varem ning investeeringud uutesse tootmisvõimsustesse viibivad.

"Kuigi varustuskindlus on kuni 2025. aastani kindlasti tagatud, tuleb elektrituru arendamisega tegeleda juba praegu, et tagada täpsed hinnasignaalid tuleviku investeeringuteks tootmisesse ja tarbimise juhtimisse. Varustuskindluse vaatest on piisavalt aega, et tegeleda elektrituru disainiga, tagamaks õiged investeerimissignaalid," märkis Veskimägi.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: