Loodav võimuliit kavatseb elektri võrgutasude hinda langetada

Foto: ERR

Loodav koalitsioon soovib langetada elektri võrgutasusid ja taastuvenergia tasusid. Millal ja kui palju, ei ole veel selge. Opositsioonipartei Reformierakonna hinnangul on tegemist ajastundmatute ettepanekutega, kuna mõlemad tasud kujunevad poliitikute tehtest sõltumatult

Elektritarbijale igakuiselt saadetav elektriarve koosneb ligi pooles ulatuses elektrihinnast, umbes neljandikuna võrgutasust ja ja rohkem kui neljandiku moodustavad maksud. Nende hulgast ligi kümnendiku võtab taastuvenergia tasu.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) üks selgemaid lubadusi maksupoliitika osas, mis jõudis sarnases sõnastuses ka koalitsioonileppesse, on vähendada võrgu- ja taastuvenergia tasusid.

Loodava koalitsiooni rahandusministrikandidaat Martin Helme ütles, et kuna elektri börsihinna kõrval on tasud on riiklikult reguleeritavad, on nende ülevaatamine valitsuse võimuses.

"See on omaniku asi öelda, et tegelikult nende võrgutasude kaudu kaudselt Eesti riik maksustab inimesi. Eesti riik võtab väga priskeid kasumeid välja oma 100-protsendiliselt riiklikest ettevõtetest. Aga, kus see kasum tuleb, see tuleb ju nendest samadest tasudest! Üks on võtta vähem kasumit välja riigi poolt ja teine pool on ikkagi vaadata nende ettevõtete sisse ja siis vaata nende ettevõete tõhustust," rääkis Martin Helme.

Konkreetseid langetusmäärasid siiski veel pole, kuid Helme sõnul asuvad uued ministrid ametisse asudes arvutusi tegema.

Reformierakonda kuuluv kunagine rahandusminister Jürgen Ligi ütles, et tegemist on äärmiselt asjatundmatute ettepanekutega, sest elektrienergia tasude reguleerimine ei sõltu Eestis poliitikast ja odava taastuvenergia hankimise mehhanism on juba loodud.

"Üks partei ei ütle, kui suur peab olema võrgutasu. Kuigi me teame, et nad on meil kõrgevõitu. Teiselt poolt on ju küsimus, et kui palju me taastuvenergiat tahame, kas me oleme vastutustundlikud. Mis on tegelikult juba tehtud on see, et taastuvenergia muutub turupõhiseks ja taastuvenergiat hakatakse hankima vähempakkumise kaudu. Aga ei ole, nii, et partei jälle vähendab hinda," rääkis Ligi.

Võrgutasu katab Elektrilevi ja Eleringi elektrivõrgu ülalpidamise kulud ja mõistliku tootluse, selle kinnitab konkurentsiamet. Eleringist öeldi "Aktuaalsele Kaamerale", et võrgutasud on viie aastaga langenud 15 protsenti.

Taastuvenergia tasu sõltub toomismahust, kuid ka see langes eelmisel aastal võrreldes 2017. aastaga. Veel kinnitati, et Eleringiga pole keegi tasude langetamise võimalusi arutanud.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: