Inglise Pank kärpis Ühendkuningriigi kasvuprognoosi

{{1549548060000 | amCalendar}}
Inglise Pank ehk Suurbritannia keskpank.
Inglise Pank ehk Suurbritannia keskpank. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Inglise Pank kärpis neljapäeval Ühendkuningriigi selle aasta majanduskasvu prognoosi 1,7 protsendilt 1,2 protsendile, süüdistades languses maailmamajanduse kasvutempo aeglustumist ja ebakindlust Brexiti asjus.

"Brexiti-läbirääkimiste tulemus ei ole praegu teada ja see ebakindlus mõjutab majandusväljavaateid," teatas Briti keskpank, säilitades 0,75 protsendise intressimäära.

"Ühendkuningriigi majanduskasv aeglustus 2018. aasta lõpus ja tundub olevat 2019. aasta algul veelgi nõrgenenud," teatas keskpank.

Kui Briti sisemajanduse koguprodukt (SKP) peaks sel aastal kasvama 1,2 protsenti, oleks see majanduse aeglaseim kasvutempo viimase 10 aasta jooksul. 

"Brexitiga seotud ebakindlus on pärast komitee novembrikohtumist arvestatavalt tõusnud," lisas keskpank. "Majandusväljavaade hakkab oluliselt sõltuma EL-ist lahkumise olemusest." 

Keskpanga juht: Briti majandus pole leppeta Brexitiks valmis

Briti majandus ei ole veel valmis lahkumisleppeta Brexitiks, ütles keskpanga juht Mark Carney neljapäeval. 

"Kuigi paljud ettevõtted on hakanud ennast üha rohkem ootamatusteks ette valmistama, siis majandus tervikuna ei ole veel leppeta, üleminekuperioodita väljumiseks valmis," ütles Carney ajakirjanikele. 

Briti valitsus püüab tagada kokkulepitud tingimustel Euroopa Liidust lahkumist pärast seda, kui parlament EL-iga sõlmitud lahutusleppe jaanuaris maha hääletas. 

"Ühendkuningriik lahkub Euroopa Liidust, mitte Euroopast ning sihib ambitsioonikat (ning) laiaulatuslikku majandus- ning julgeolekupartnerlust," sõnas Carney. 

"Kuid selle partnerluse konkreetne kuju - kuidas selles kokku lepitakse ja millal see lepe jõustub - on jätkuvalt ebaselge," lisas ta. 

"Brexiti udu põhjustab majandusandmetes lühiajalist muutlikkust ja sügavamalt toob see majanduses kaasa erinevaid pingeid. Pingeid äritegevusele," ütles Inglise Panga juht.

"Arvestades (Brexiti) läbirääkimiste dünaamikat, siis eeldame, et ebakindlus on mõnda aega kõrgendatud seisus ning finantstingimused jäävad mõnda aega kitsamaks," lisas Carney.  

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: