Juncker Mayle: uusi läbirääkimisi lahutusleppe üle ei tule

{{1549544100000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja Briti peaminister Theresa May leppisid neljapäeval kokku pidada Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise üle edasisi kõnelusi, kuid Juncker välistas lahutusleppe avamise.

EL-i pealäbirääkija Michel Barnier kohtub esmaspäeval Strasbourg´is Briti Brexiti ministri Stephen Barclayga ja May ja Juncker kohtuvad uuesti enne veebruari lõppu, ütles Euroopa Komisjoni pressiesindaja Margaritas Schinas. 

Schinase sõnul toonitas Juncker, et EL-i 27 liikmesriiki ei "ava uuesti lahutuslepingut, mis on hoolikalt tasakaalustatud kompromiss". 

May ja Junckeri kohtumine kestis 90 minutit ja see oli "jõuline, kuid konstruktiivne", kirjeldas kohtumist Schinas, kelle sõnul on EL ja Suurbritannia juba teinud "olulisi järeleandmisi kokkuleppele jõudmiseks". 

Kohtumise järel avaldatud Euroopa Komisjoni ja Briti valitsuse ühisavalduses seisis, et Juncker "väljendas valmisolekut täiendava sõnastuse lisamisele" leppega kaasnevasse poliitilisse deklaratsiooni juhul, kui London tahab püüelda Brexiti järel "ambitsioonikamate" suhete poole EL-iga. 

May ärgitas Junckerit nõustuma lahutusleppe enda muutmisega ja tuletas Euroopa Komisjoni presidendile meelde, et Briti parlament andis talle mandaadi "taotleda kaitsemeetme tingimuste õiguslikult siduvat muutmist". 

Schinas kinnitas, et May tõstatas kohtumisel erinevaid "valikuvariante" poolte peamisest tüliküsimusest ehk lahutuslepingus sisalduvast niinimetatud Iiri kaitsemeetmest mööda minemiseks.  

"Väljakutsetest hoolimata leppisid kaks liidrit kokku, et nende meeskonnad peaksid pidama kõnelusi edasiliikumistee otsimiseks, mis saavutaks Briti parlamendis võimalikult laia toetuse ja austaks Euroopa Ülemkogul kokkulepitud juhtnööre," seisis ühisavalduses.

Ühendkuningriik lahkub EL-ist 29. märtsil, kui jätkuvalt pole selge, missugustel tingimustel lahutus aset leiab. Briti valitsus ja parlament nõuavad jaanuaris Briti parlamendis maha hääletatud lahkumisleppe taasavamist, kuid EL on selle välistanud. 

Lahutusleppe heakskiitmine Briti parlamendis on takerdunud vastuolulise Iiri piiri kaitsemeetme taha, millega tahetakse vältida piiritaristu rajamist EL-i liikme Iirimaa ja Ühendkuningriiki kuuluva Põhja-Iirimaa piirile.

Iiri kaitsemeede jõustuks, kui Brexiti üleminekuperioodi lõpuks 2020. aastal ei ole leitud muud lahendust, et vältida kõva piiri ja füüsilist piirikontrolli.

Paljud Brexiti toetajad pelgavad, et see seob Ühendkuningriigi EL-i tollireeglitega määramata ajaks.

29. jaanuaril kiitis Briti parlament heaks otsuse, milles lubas toetada lahutuslepet vaid juhul, kui sellest võetakse välja vastuoluline Iiri piiri kaitsemeede.

Corbyn: leiboristid võivad teatud muudatuste korral lepet toetada

Kui Briti valitsus otsustab tagada Euroopa Liidust lahkudes blokiga tulevikus tihedad sidemed, võib Briti opositsiooniline Tööpartei valitsuse ja EL-i lahutuslepet toetada, ütles leiboristide liider Jeremy Corbyn pöördumises peaminister Theresa Mayle. 

Corbyni sõnul ei õnnestu Mayl muuta lahkumislepet ning eemaldada sealt nõndanimetatud Iiri kaitsemeedet. Samas, juhul kui valitsus muudab leppele lisatavat poliitilist deklaratsiooni tulevaste sidemete kohta pärast lahkumiskuupäeva 29. märtsil, võivad leiboristid lepet toetada. 

Leiboristide soovitud muudatused hõlmavad ka "alalist ja tihedat" tolliliitu, milles Londonil on sõnaõigus tulevaste EL-i kaubanduslepete üle, ütles Corbyn. 

May on selle idee korduvalt tagasi lükanud, väites, et tolliliit EL-iga takistaks Suurbritannial kaubanduslepete sõlmimist kolmandate riikidega. 

Samuti peab valitsus  "joonduma (EL-iga) dünaamiliselt õiguste ja tagatiste" küsimustes ning tagama Suurbritannia osaluse EL-i agentuurides ja rahastamisprogrammides. Samuti peab Suurbritanniale jääma õigus pääseda ligi julgeolekuametite andmebaasidele ja Euroopa vahistamismääruse kasutamisele, lisas leiboristide juht. 

"Mu kolleegid ja mina ise ootame nende ettepanekute arutamist teiega konstruktiivselt, nagu need on mõeldud, eesmärgiga tagada mõistlik lepe, et meil õnnestuks võita ka parlamendi toetus ja riik ühendada," sõnas Corbyn. 

Tusk pärast kohtumist Mayga: läbimurret ei paista

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk hoiatas neljapäeval pärast kohtumist Briti peaministri Theresa Mayga, et Brexitit ümbritsevas patiseisus läbimurret ei terenda.

"Läbirääkimised jätkuvad," säutsus Tusk pärast Brüsselis peetud kohtumist Twitteris.

May: Brexit tuleb leppega ja õigel ajal

Briti peaminister Theresa May lubas neljapäeval pärast Euroopa Liidritega kohtumist, et saavutab kokkuleppe, mis tagab Suurbritannia lahkumise EL-ist selleks määratud 29. märtsil.

"Ma viin Brexiti läbi, ma teen seda õigel ajal. Ma pean selleks lähipäevil kõvasti läbirääkimisi," ütles May Brüsselis ajakirjanikele pärast kohtumisi Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeri, Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tuski ja Euroopa Parlamendi esimehe Antonio Tajaniga.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: